Wednesday, July 24, 2024
Home / Rozwój  / Edukacja  / Jak szybko się uczyć i zapamiętywać? Potrzebna wyobraźnia i znajomość kilku technik zapamiętywania. Zobacz jakich

Jak szybko się uczyć i zapamiętywać? Potrzebna wyobraźnia i znajomość kilku technik zapamiętywania. Zobacz jakich

Jak lepiej pamiętać? Jak efektywnie się uczyć? To może być prostsze niż ci się wydaje

kobieta i techniki zapamiętywania

Jak szybko się uczyć i zapamiętywać? Korzystaj z wyobraźni. Fot. Adobe Stock

O umiejętności szybkiego zapamiętywania i efektywnego uczenia się myślimy najczęściej w kontekście dzieci, które muszą przyswajać dużo wiedzy w procesie nauczania. Warto wyposażyć je w proste techniki zapamiętywania. Ale także dorośli mogą, a nawet powinni, przez całe życie poprawiać sprawność swojej pamięci. O tym, jak szybko się uczyć i zapamiętywać, rozmawiamy z Dagmarą Kokoszka-Lassotą, dyplomowana specjalistką ds. neuropsychologii, certyfikowana trenerka technik pamięciowych i koncentracji uwagi, założycielka SPW Zielona Góra – szkoły treningu pamięci i koncentracji uwagi.  

Jak szybko się uczyć i zapamiętywać

Aneta Pondo: Od czego zależy to, że ktoś uczy się szybko i łatwo zapamiętuje informacje, a ktoś inny nie?

Dagmara Kokoszka-Lasota: Nie ma jednej złotej zasady. Każdy z nas może nauczyć się lepiej zapamiętywać, poprzez regularny trening pamięci. Główna różnica polega na tym, że część z nas ma bujną wyobraźnię i umiejętność skupiania uwagi, a część dopiero nad tym pracuje (lub w ogóle nie pracuje). To ważny aspekt, o którym powinno się częściej mówić. To nie jest tak, że część z nas się rodzi z umiejętnością „lepszego zapamiętywania”. Czasem po prostu nieświadomie ją szlifujemy, jak ja od dzieciństwa – uwielbiałam czytać książki, pisać wymyślone opowiadania, spacerować po lesie i skupiać się na dźwiękach dochodzących z otoczenia. To na pozór drobne rzeczy, ale bardzo pomagają w treningu pamięci.

Jak można się nauczyć szybkiego uczenia się i na czym ono polega?

Szybka nauka to po prostu przemyślana nauka. Jeśli stworzymy sobie dobry plan i zadbamy o kilka najważniejszych zasad, bez problemu zobaczymy szybkie efekty. Najczęstszy błąd, jaki popełniamy to nauka na ostatnią chwilę, często poprzez „zarywanie” nocy, co kompletnie mija się z celem! Efektywna nauka to przede wszystkim nauka połączona z wypoczętym, wyspanym organizmem, odpowiednio nawodnionym, dotlenionym i pełnym energii (nie po zjedzeniu fast-foodów).

Zobacz też:
Matematyka mentalna. Jak liczyć obłędnie szybko i bez wysiłku

Techniki zapamiętywania – ćwiczenia

Jakie są techniki zapamiętywania? Proszę o podanie przykładowych ćwiczeń.

Najważniejsza technika to po prostu wyobraźnia. Próbując zapamiętać cokolwiek musimy zacząć od wyobrażenia sobie tego w jakiejś abstrakcyjnej sytuacji. Przypuśćmy cyfra 8 – zamiast być „ósemką” do zapamiętania może być okularami, które spadły nam z nosa i się roztrzaskały na ziemi.
Drugie ćwiczenie dotyczy codziennych czynności. Często zapominamy, czy na przykład zamknęliśmy drzwi. Warto więc zacząć od wytworzenia „śladu” w naszej pamięci w postaci wspomnienia z momentu zamykania drzwi. Brzmi skomplikowanie, ale można to zrobić po prostu poprzez powiedzenie na głos „TERAZ ZAMYKAM DRZWI”. Naprawdę działa, nawet mój mąż niedowiarek przetestował.

W jakim wieku można je rozwijać? Czy dorośli też mogą z nich korzystać?

Oczywiście! Powinniśmy regularnie trenować pamięć bez względu na wiek

Zobacz też: 
Dieta sensoryczna, czyli 33 pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci w domu

 

Dagmara Kokoszka-Lassota

Dagmara Kokoszka-Lassota. Fot. Asia Dąbrowska

O ekspertce:

Dagmara Kokoszka-Lassota – dyplomowana specjalistka ds. neuropsychologii oraz właścicielka szkoły pamięci SPW Zielona Góra. Od 12 lat fascynuje się tematem mózgu oraz treningu pamięci. Prywatnie mama trójki dzieci, które również trenują swoją pamięć zgodnie ze wskazówkami mamy 🙂

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ