Thursday, June 20, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak szybko posprzątać dom? 5 prostych sposobów

Jak szybko posprzątać dom? 5 prostych sposobów

... czyli ABC pozornie banalnej aktywności

Sprzątanie

fot. Pexels

Sprzątanie to dla Ciebie istny koszmar? Zapoznaj się z naszymi radami, dzięki którym w prosty i szybki sposób zaprowadzisz czystość i porządek w swoim domu

 

Niestety sprzątać musi każdy, ale nie każdy to lubi. Sprzątanie może zabierać naprawdę dużo czasu, który przecież każdy z nas wolałby spędzić na lekturze ulubionej książki czy też oglądając nowy film lub serial. Jak temu zaradzić? Otóż możecie posprzątać dom ,,na błysk” tanio, bezpiecznie dla Waszego zdrowia i stosunkowo szybko. W jaki sposób? Czytajcie dalej, aby się dowiedzieć.

Patenty na sprzątanie mieszkania szybko i efektywnie

Porządki to dla większości z nas przykry, codzienny obowiązek. Skoro jednak nie da się uniknąć sprzątania to warto sprawić aby było ono możliwie jak najszybsze i efektywne. Aby było to możliwe należy podejść do sprzątania z głową i solidnym planem.

1. Bez dobrego planu ani rusz

W przypadku wszystkich działań, a już w szczególności sprzątania, podstawa to dobry plan. Ciężko bowiem sprawić, aby utrzymanie porządku w domu przebiegło szybko bez dobrej organizacji. Należy zatem na początku zastanowić się, ile czasu możemy poświecić na sprzątanie i czy zależy nam bardziej na gruntownych porządkach, czy też odświeżeniu wybranych powierzchni. Posiadając taką wiedzę możemy sporządzić listę czynności, które należy wykonać, a następnie rozpisać je na poszczególne dni tygodnia. W utrzymaniu porządku w domu dużo lepiej sprawdzi się bowiem podejście „często a krótko” niż „długo i rzadko”. Perspektywa poświęcenia całego dnia na sprzątanie jest bowiem zdecydowanie bardziej przerażająca, niż wygospodarowanie piętnastu minut dziennie na wysprzątanie jednego pomieszczenia.

2. Zacznij od przygotowania produktów do usuwania zabrudzeń

Aby sprzątanie mieszkania mogło przebiec sprawnie i szybko, trzeba przygotować niezbędne akcesoria (szmatki, ręczniki papierowe, gąbki) oraz preparaty do usuwania zabrudzeń. Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas, warto postawić na domowe, tradycyjne środki jak soda oczyszczona, ocet czy sok z cytryny. Zamiast kupować kolejne gotowe preparaty do usuwania zabrudzeń, po które trzeba udać się do marketu (tracąc przy tym cenny czas) i wydać niemałe kwoty, lepiej zdecydować się na ekologiczne środki, które zawsze mamy pod ręką.

3. Jak szybko sprzątać – najważniejsze to zmienić nastawienie do sprzątania

Jeżeli do wykonywania jakiegoś zadania będziemy podchodzić z negatywnym nastawieniem, to zawsze będzie ono zabierać nam więcej czasu i po jego zakończeniu będziemy czuć się wykończeni. Dlatego tak istotne jest pozytywne nastawienie – również w przypadku sprzątania w domu. Jeżeli zatem to możliwe, postarajmy się umilić sobie czas podczas usuwania zabrudzeń i porządkowania mieszkania poprzez puszczenie ulubionej muzyki czy też słuchanie audiobooka lub ulubionego podcastu. Sprawi to w dłuższej perspektywie czasu, że sprzątanie przestanie kojarzyć się negatywnie, a dzięki temu będziecie chętniej podchodzić do domowych porządków, co w konsekwencji z całą pewnością przyśpieszymy cały proces.

4. Postaw na uniwersalne środki

Wspominaliśmy wcześniej, że jeżeli chcecie zaoszczędzić, warto sięgnąć po naturalne i domowe preparaty do usuwania zabrudzeń. Warto jednak pójść o krok dalej i wybrać jeden uniwersalny środek, dzięki któremu kompleksowo zadbamy o nasze mieszkanie. Z całą pewnością przykładem takiego środka jest soda oczyszczona. Swoją uniwersalnością może ona zawstydzić niejeden preparat do usuwania zabrudzeń, dostępny na sklepowych półkach. Soda oczyszczona zawsze jest pod ręką i ma bardzo wszechstronne zastosowania w domu. Soda pozwoli usunąć brud z kafelków, przywrócić blask płycie kuchennej czy też pozbyć się przykrych zapachów z lodówki. Oczywiście pomoże również podczas domowych wypieków.

 

Poprzez przygotowanie pasty usuwającej zabrudzenia na bazie sody i wody zyskujemy uniwersalny środek, który pozwoli pozbyć się większości plam, korzystając wyłącznie z jednej substancji. Oszczędność czasu oraz pieniędzy! Przygotowanie skutecznego środka do walki z brudem na bazie sody oczyszczonej to zatem tylko kilka chwil. Jeżeli chcesz szczegółowych informacji na temat proporcji sody oczyszczonej i wody oraz wszystkich jej zastosowań w domu to zachęcamy do sprawdzenia strony https://sobichome.pl gdzie ukazane są dokładne przykłady wykorzystania sody w codziennym życiu.

5. Jak sprzątać szybko i dokładnie? Zgodnie z określoną kolejnością

Warto również zadbać o to, aby sprzątanie przebiegało efektywnie. Dlatego należy pamiętać o poprawnej kolejności. Zaleca się, aby sprzątanie zaczynać zawsze od lewej strony i czyścić od góry do dołu. Trzymając się tej kolejności mamy pewność, że nie przeoczymy niczego w trakcie porządków oraz że sprzątanie podłóg będzie wykonane we właściwym momencie (na sam koniec domowych porządków). Rozpoczynamy zatem porządki od wytarcia kurzu, usunięcia zabrudzeń i smug z okien czy też plam na umywalce i kończymy na przywróceniu blasku podłogom.

Szybkie i efektywne sprzątanie mieszkania jest możliwe

Mamy nadzieję, że zebrane tutaj porady pozwolą Wam przyśpieszyć proces sprzątania. Dobry plan, pozytywne nastawienie i naturalne środki do usuwania zabrudzeń, jak soda oczyszczona to główne składowe sukcesu podczas porządków w domu.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ