Friday, September 20, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak sprzątać łazienkę? Od czego zacząć jej mycie?

Jak sprzątać łazienkę? Od czego zacząć jej mycie?

Bez tego przedświąteczne porządki się nie liczą

sprzątanie umywalki w łazience parownicą

Mucie umywalki w łazience parownicą / fot. materiał Partnera

To zwykle niewielkie pomieszczenie codziennego użytku wymaga dość dużej uwagi. Dłuższe zaniedbanie w tej kwestii może nie tylko obniżyć nasz komfort, ale również negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Łazienka, bo o niej mowa, powinna być regularnie sprzątana, a raz na jakiś czas dokładnie doczyszczana. Jeśli jednak Twoja łazienka nie lśni czystością, nie załamuj się, tylko dokładnie ją posprzątaj. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić

 

Krok pierwszy: Sprzątanie łazienki ‒ od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do sprzątania łazienki, sprawdź czy masz wszystkie niezbędne środki czystości i inne produkty, które ułatwią Ci pracę. Przydatne będą:

 

• gąbki i szmatki
• ręczniki papierowe i ściereczki z mikrofibry
• płyn do mycia szyb,
• rękawiczki ochronne,
• mleczko,
• płyn do podłóg,
• soda oczyszczona,
• ocet,
• kwasek cytrynowy,
• proszek do pieczenia.

 

Z tych trzech ostatnich składników możesz przygotować domowe środki czystości, które są nie tylko bardzo skuteczne, ale i tańsze. Dodaj do mieszanki sody, octu i wody kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, a otrzymasz bardzo skuteczny płyn do mycia kafelków, szyb, luster czy podłóg.

Wejście do brudnej i zabałaganionej łazienki może przyprawić o mały zawrót głowy. Nawet jeśli początkowo wygląda to naprawdę bardzo źle, już za kilka chwil sytuacja z pewnością się poprawi. Pierwszy krok do czystej łazienki to tak zwane ogarnięcie. Z pewnością przyda Ci się duży worek na śmieci. Zacznij od kilku podstawowych czynności:

 

• Zdejmij z wieszaków brudne ręczniki i wrzuć je do kosza na pranie.
• Sprawdź stan butelek i słoiczków z kosmetykami. Usuń te, które są puste, przeterminowane bądź zepsute,
• Usuń wszystkie zbędne rzeczy z brzegu wanny bądź kabiny prysznicowej te, których używasz na co dzień, odłóż w bezpieczne miejsce, by nie przeszkadzały podczas sprzątania sanitariatów. Pozostałe odłóż na właściwe miejsce.
• Sprawdź stan kosmetyków w szafkach i na półkach. Pozbądź się tych, których od dawna nie używasz. Pozostałe ułóż w dedykowanych koszykach, tak by w przyszłości dostęp do nich był łatwiejszy.
• Na koniec tego etapu sprzątania możesz wrzucić brudne ręczniki do pralki. Nie zapomnij też o dywaniku łazienkowym i innych tekstyliach. One też mogą wymagać wyprania.

Krok drugi: Zaczynamy sprzątać!

To nie żart. To, co zrobiłeś do tej pory, było jedynie przygotowaniem do prawdziwego sprzątania. Łazienka jest już wstępnie ogarnięta, niestety nadal brudna. Teraz czas na doprowadzenie jej do porządku. Niezależnie od tego, czy używasz domowych środków czystości złożonych z octu, wody, kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej, czy też detergentów kupionych w sklepie, koniecznie załóż gumowe rękawiczki.

 

Zmieszaj wodę i ocet w proporcji 1:1 i tak powstałą mieszanką spryskaj wannę lub kabinę prysznicową oraz umywalkę i ubikację. W tym czasie zajmij się fugami. To jedno z tych miejsc, w którym gromadzi się mnóstwo brudu i bakterii. Czyste fugi to wizytówka czystej łazienki. Do ich wyczyszczenia możesz użyć proszku do pieczenia. Zmieszaj go z niewielką ilością wody i nałóż przy pomocy starej szczoteczki do zębów lub gąbki. Następnie pozostaw na około 30 minut. W tym czasie możesz wrócić do mycia armatury łazienkowej.

Krok drugi: Umyj wannę!

Mycie wanny i/lub kabiny prysznicowej wydaje się pracochłonne i męczące. Jeśli jednak w poprzednim kroku dokładnie spryskałeś ją domowym lub sklepowym detergentem, teraz powinno być już łatwo. Weź gąbkę i dokładnie umyj każdy centymetr wanny, a następnie spłucz całość zimną wodą. Jeśli masz bardzo zniszczoną wannę do wody i octu dodaj sody oczyszczonej i tak powstałą miksturą myj każdy centymetr wanny. W ten sposób usuniesz również żółty osad z wanny.

 

Pamiętaj, że nieco inaczej czyści się wannę żeliwną stalową i akrylową. Najczęściej w polskich domach można spotkać wanny akrylowe. Są one nie tylko bardzo estetyczne, ale i praktyczne. Do ich czyszczenia nie używaj mocno żrących środków, a raczej delikatne mleczko lub wspomniane wyżej połączenie octu z wodą. Nie zapominaj o syfonie. Czysty odpływ pozwoli uniknąć awarii i nieprzyjemnych zapachów, które mogą wydobywać się z niego, jeśli jest niedrożny.

 

Jak dokładnie umyć wannę za pomocą myjki parowej Kärcher? Dowiedz się z artykułu >>

https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/czym-myc-wanne-akrylowa-zeliwna-stalowa-jak-usunac-kamien-z-wanny.html

Krok trzeci: Kafelki

Kiedy wanna jest już czysta możesz wrócić do mycia kafelków. Kilka chwil temu nałożyłeś mieszankę proszku do pieczenia i wody na brudne fugi. Teraz możesz wytrzeć całość ściereczką z mikrofibry. Następnie dokładnie umyj całe kafelki. Te znajdujące się w pobliżu wanny czy umywalki zwykle są najbrudniejsze, dlatego zacznij od spryskania ich detergentem. Zanim umyjesz pozostałe kafelki, środek rozpuści brud, a doczyszczenie najbrudniejszych kafelków stanie się łatwiejsze. Jeśli chcesz przy okazji odkazić łazienkę, użyj parownicy. Nie tylko ułatwi ona całe sprzątanie, ale sprawi, że łazienka będzie sterylnie czysta. Na zakończenie pracy dokładnie wytrzyj kafelki do sucha. W ten sposób unikniesz niechcianych zacieków.

 

Sprawdź ofertę parownic Kärcher! Poznaj ceny, wszystkie modele i opinie na stronie producenta https://www.kaercher.com/pl/home-garden/parownice.html

Krok czwarty: Czyszczenie mebli łazienkowych

O tym etapie często zapominamy. Wstępne sprzątanie wnętrz szafek masz już za sobą. Wyrzuciłeś zbędne kosmetyki i puste opakowania. Weź jednak pod uwagę, że same szafki i półki z kosmetykami też wymagają mycia. Przetrzyj je dokładnie wilgotną ściereczką i osusz papierowym ręcznikiem. Usuniesz w ten sposób kurz, zacieki i inne osady.

Krok piąty: Czas na mycie armatury łazienkowej

Przez cały proces sprzątania łazienki, co chwilę płuczesz ściereczkę lub gąbkę albo myjesz ręce. Dlatego mycie umywalki i ubikacji pozostaw na koniec. W ten sposób unikniesz nerwów związanych z konieczności kilkukrotnego przecierania tych elementów. W drugim etapie spryskałeś umywalkę i ubikację właściwym detergentem. Teraz mycie powinno być już proste.

Jeśli jednak np. na kranie nagromadziło się dużo kamienia, weź do ręki ręcznik papierowy i namocz go w płynie złożonym z wody i octu, a następnie dokładnie dociśnij go do zakamienionych bądź zżółkniętych miejsc. Po kilku minutach nawet bardzo uporczywy brud zejdzie bez problemu.

kobieta myje lustro w łazience myjką do okien Kärcher

Mycie lustra w łazience myjką do okien Kärcher / fot. materiał Partnera

Krok szósty: Dekoracje, lampy, lustra

Ten etap sprzątania łazienki jest jednym z prostszych. Wytrzyj dokładnie kurz i zabrudzenia z elementów ozdobnych, które znajdują się w Twojej łazience, umyj lampę i inne elementy oświetlenia oraz przetrzyj lustro. Skorzystaj z myjki do okien by usprawnić sobie pracę. Powoli zbliżasz się do końca.

Krok siódmy: Końcowe sprzątanie

W tym kroku można powiedzieć, że sprzątasz “po sprzątaniu” łazienki. Na tym etapie poukładaj kosmetyki na swoich miejscach. Ułóż szampon, żel pod prysznic czy mydło tak, by były pod ręką w czasie kąpieli. Wymień worek w koszu na śmieci. Odkurz i dokładnie umyj podłogę w łazience. Na sam koniec możesz również zapalić ulubioną świecę zapachową, bądź rozpylić odświeżacz powietrza. Twoja łazienka lśni czystością!

 

Pamiętaj, że w sprzątaniu łazienki najważniejsza jest systematyczność. Na co dzień dbaj o czystość umywalki, lustra i ubikacji. Po każdej kąpieli przecieraj wannę lub kabinę prysznicową do sucha. W ten sposób unikniesz osadów z kamienia i zacieków. Dokładne mycie łazienki najlepiej wykonuj raz w tygodniu. Dzięki temu nie będziesz tracić mnóstwa czasu na doczyszczanie. Kafelki i szafki możesz myć nieco rzadziej, jednak mniej je na uwadze.

 

Źródła:

https://www.lazienkaplus.pl/pl/porady/sprzatanie-lazienki-krok-po-kroku-akcesoria-i-srodki-czyszczace-542

https://coonakombinuje.pl/posprzatac-lazienke-krok-kroku/

https://www.sklepykrzys.pl/tvcmsblog/post/14/jak-posprzatac-lazienke.html?page_type=post

 

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Wanda 26 stycznia, 2023

    Takie gruntowne sprzatanie łącznie z tym, że myję kafelki i fugi to robie tak średnio co 3 miesiace. Wtedy w ruch idzie totalnie wszystko 🙂 a testowałam juz mówiąc szczerze mnóstwo preparatów i żaden jakos mnie nie podpasował szczególnie jesli chodzi o czyszczenie fug. Mam białe płytki i szare fugi i robi sie na nich nalot. Widziałam na forach Panie chwaliły sobie fug rens z norenco. Testowałaś moze? Warto?

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ