Wednesday, May 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak spowolnić starzenie się skóry?

Jak spowolnić starzenie się skóry?

Zmiana nawyków jest kluczowa

Starzenie się skóry

fot. Prostock-studio / Adobe Stock

Starzenie się skóry jest procesem naturalnym i ciągłym. Nie da się go całkowicie zatrzymać na żadnym etapie – można jednak wprowadzić do codziennej rutyny takie nawyki, dzięki którym uda się go spowolnić. Kluczowa jest dieta, aktywność fizyczna, ale także właściwa, dostosowana do potrzeb skóry pielęgnacja. Podpowiadamy co zrobić, by spowolnić procesy starzenia

 

Na czym polega starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to skomplikowany proces, na który składa się wiele czynników; rozpoczynający się już u kobiet w wieku 25-30 lat. Struktura skóry pogarsza się, pojawiają się także zmarszczki. Do oznak starzenia się skóry twarzy należą:

 

• utrata blasku – twarz jest szara, matowa,
• pojawienie się zmarszczek w różnych obszarach twarzy (często najpierw widać je w okolicy oczu i wokół ust),
• utrata jędrności,
• suchość skóry,
• odczuwanie dyskomfortu, łatwiejsze powstawanie podrażnień,
• powstawanie plam pigmentacyjnych, przebarwień.

 

Na starzenie się skóry duży wpływ mają geny. Na to, jak szybko straci blask, utraci jędrność i stanie się „papierowa” wpływa także prowadzony tryb życia.

Co można zrobić, by spowolnić starzenie się skóry?

Starzenia skóry oczywiście nie da się całkowicie zatrzymać, można je natomiast skutecznie spowalniać. Warto więc podjąć działania, dzięki którym zachowa ona swoją strukturę i blask jak najdłużej.

 

• Zadbaj o właściwą dietę
Odpowiednio zbilansowany sposób odżywiania wpływa na funkcjonowanie całego organizmu – również na zachodzące w nim procesy starzenia. Dieta sprzyjająca utrzymaniu cery w świetnym stanie powinna być bogata w proteiny, lipidy, witaminy, oligoelementy i przeciwutleniacze. Dostarczają one narzędzi wystarczających do obrony i regeneracji tkanki. Zdrowe odżywianie nie jest trudne – trzeba trzymać się kilku nawyków, takich jak jedzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, dostarczanie węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczów.

 

• Ruszaj się
Być może zastanawiasz się, co wspólnego ma ruch ze starzeniem skóry twarzy? Naprawdę dużo! Ćwiczenia fizyczne zwiększają przepływ krwi oraz dotlenienie organizmu. Zwiększenie przepływu krwi w organizmie powoduje, że tlen efektywnie dociera do każdej komórki, a to ma korzystny wpływ na wygląd skóry, hamuje procesy starzenia i ogranicza powstawanie zmarszczek. Dodatkowo, w czasie ruchu organizm produkuje endorfiny, których rola jest kluczowa w zarządzaniu stanem zapalnym i procesach naprawy komórek.

 

• Ogranicz stres
To oczywiście nie jest tak łatwe, jak wprowadzenie do rutyny ruchu czy zmiana nawyków żywieniowych. Warto jednak wiedzieć, że stres jest olbrzymim „producentem” wolnych rodników. Długotrwały, chroniczny stres powoduje widoczne zmiany na twarzy: mięśnie napinają się, przez co przyspiesza się proces powstawanie zmarszczek, które pojawiają się w charakterystycznych okolicach: wokół oczu, na czole, wokół ust. Co więcej, częsty przy stresie brak snu lub jego zaburzenia zmniejszają zdolności regeneracyjne organizmu.

 

• Unikaj dymu papierosowego/rzuć palenie
Palenie papierosów to nic innego jak zatruwanie organizmu tytoniem. Zwiększa ono produkcję wolnych rodników i zmienia włókna sprężyste skóry – u palaczy są one grubsze i pofragmentowane w porównaniu z włóknami osób niepalących. Produkcja wolnych rodników, którą wzmaga palenie papierosów, upośledza natomiast syntezę oraz przyspiesza degradację włókien białek budulcowych: elastyny i kolagenu.

Spowolnij starzenie, zmieniając rytuał pielęgnacyjny

Ochrona młodości skóry od zewnątrz jest tak samo ważna, jak wszystkie działania, które wprowadza się od wewnątrz. Warto więc postawić na dobrze dobrane kosmetyki o działaniu ukierunkowanym zarówno na objawy, jak i przyczyny starzenia się skóry. Pamiętaj o tym, by takie produkty znalazły się na każdym etapie pielęgnacji. Bioderma opracowała specjalną technologię DEFENSIVE, która wspiera wrażliwą skórę, zapobiegając jej przedwczesnemu starzeniu się.

 

• Oczyszczanie
W pierwszym etapie pielęgnacji zastosuj wodę micelarną Sensibio H2O lub żel myjący Sensibio Gel moussant. Koją one skórę i utrzymują jej naturalną równowagę.

 

• Serum
Wprowadź do pielęgnacji serum Sensibio Defensive i nakładaj je codziennie na twarz i szyję. Jego komfortowa, nawilżająco-kojąca formuła pomaga spowolnić przedwczesne starzenie się spowodowane zewnętrznymi czynnikami drażniącymi, jednocześnie redukując widoczność zmarszczek. Przywraca ono skórze blask i zapewnia 24-godzinne nawilżenie.

 

• Krem
Na zakończenie pielęgnacji, by ją „domknąć”, nakładaj na skórę twarzy i szyi krem Sensibio Defensive. Dostępny jest w dwóch formułach: lekkiej lub odżywczej i zapewnia ochronę antyoksydacyjną, a także aktywnie łagodzi podrażnienia. Zapewnia nawilżenie aż do 12 godzin.

 

Starzenia skóry nie da się zatrzymać, można jednak wpłynąć na jego spowolnienie. Kluczowa jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i ograniczanie stresu, a także pielęgnacja oparta na kosmetykach ukierunkowanych na starzejącą się skórę.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ