Wednesday, April 17, 2024
Home / POLECAMY  / Jak sobie radzić w samotności w związku?

Jak sobie radzić w samotności w związku?

Wydaje się, że trudno czuć się z kimś samotnym, a jednak..

Samotność w związku, czyli jak być samemu we dwoje

Samotność w związku, czyli jak być samemu we dwoje / fot. Kinga Cichewicz / unsplash

Samotność w związku, to coś co z założenia powinno się wykluczać, ale ta emocja nie jest zarezerwowana tylko dla singli. Wręcz przeciwnie, możesz czuć się samotna, nie będąc sama

 

Czy to normalne, że czujesz się samotna będąc w związku?

Samotność rzadko kiedy jest spowodowana tylko izolacją. Niektórzy ludzie mogą być otoczeni przez tłumy, ale nadal czują, że są sami na świecie. Mogą mieć najlepszych przyjaciół, ale nadal odczuwać, że nikogo nie ma po ich stronie. Są w stanie pozostawać w stabilnym związku, ale to wciąż nie gwarantuje im, że nigdy nie poczują się samotne. Dla większości ludzi bycie w relacji z drugą osobą oznacza, że zawsze będą mieli kogoś, kto będzie mógł się z nimi spotykać, śmiać, dzielić się swoimi sekretami lub po prostu towarzyszyć sobie nawzajem. Jednak bez względu na to, czy są w związku, czy nie, każdy może poczuć się samotny w pewnym momencie swojego życia.

Jakie są przyczyny samotności w związku?

Brak intymności

W miarę upływu czasu niektóre związki po prostu tracą swoją iskrę. Od uczucia wypalenia do rutyny jest niedaleka droga. Czy można tematu zaradzić? Tak, jeśli pozwolicie sobie wzajemnie dać czas zarezerwowany tylko dla was. Intymność odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu głębokich relacji. Bliskość odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu więzi. Osłabienie jej między wami może przynieść poczucie izolacji i wyobcowania, które może podsycać uczucie samotności.

Niedopasowanie

Jest źle, ale stabilnie? Pary, które są razem i ostatecznie nie pasują do siebie, mogą skończyć w związku bez przyszłości. Bez względu na to, ile macie wspólnych zainteresowań, w dowolnym momencie związku może okazać się, że cechy których wcześniej nie zauważałaś, mogą zacząć ci przeszkadzać. Uraza, nietolerancja, niecierpliwość i niechęć zastępują wszystko to, co być może budowaliście latami? Jeśli jesteś w takim związku, samotność może być jedną z emocji i uczuć, które wychodzą na powierzchnię.

Problemy i kryzysy psychologiczne

Problemy emocjonalne u jednego z partnerów, doświadczanie problemów psychologicznych, takich jak uzależnienie, depresja, lęk i kontrola gniewu, mogą spowodować, że druga strona czuje się samotna. Trudno na takim fundamencie budować stabilny związek.

Porównywanie z innymi

Porównywanie swojego związku z relacjami, które widzisz na przykład w mediach społecznościowych może wywołać poczucie samotności. Zdjęcia innych, przedstawiające pozory szczęścia sprawiają, że skupiasz się na niedociągnięciach we własnych relacjach. Możesz odnieść wrażenie, że nie jesteś szczęśliwa tak jak inni. Zaczniesz się zastanawiać nad swoim związkiem. Porównując własne relacje z cudzymi możesz zdystansować się do swojego partnera nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Im więcej czasu spędzasz w mediach społecznościowych, tym większą możesz odczuwać samotność.

 

Zobacz też: Małgorzata Majewska: Samotność

 

Jak pokonać samotność w związku?

Rozmawiaj

Porozmawiaj ze swoim partnerem. Ważne jest, aby dać mu/jej znać, jak się czujesz. Współpracujcie dla dobra związku. To dobry czas na zaplanowanie weekendowego wypadu lub randki. Nawet wspólne wyjście na zakupy może pomóc złagodzić uczucie samotności. Poświęćcie trochę czasu, aby skupić się tylko na sobie.

Spędź czas z przyjaciółmi lub rodziną

To, że czujesz się samotna w swoim związku, niekoniecznie oznacza, że czujesz się tak samo, gdy jesteś z kimś innym. Sprawdź to.

Skup się na sobie

Powinnaś spróbować poświęcić trochę czasu dla siebie, twój partner nie zawsze powinien być w centrum twojego świata. Znajdź nowe zainteresowania, marzenia i cele. Niezależnie od tego, czy jesteś w związku, czy nie, twoje wybory powinny cię uszczęśliwiać. Życie powinno być szczęśliwe, a cierpienie można znosić tylko, wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Porozmawiaj z terapeutą dla par

Twój związek może po prostu wymagać trochę pracy, troski i miłości. Jeśli twój partner wyrazi taką wolę, konsultacja z doradcą dla par może pomóc wam przeanalizować czynniki, które przyczyniają się do poczucia osamotnienia w związku.

 

Przeczytaj koniecznie: Jak popracować na związkiem w wakacje? Zobacz 5 ćwiczeń dla pary od lovefiterki

 

Angelika Kaczyńska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ