Zaburzenia przemiany materii soczewki i utrata jej przejrzystości skutkują pojawieniem się zaćmy. Nieleczona zaćma może skończyć się nawet całkowitą utratą wzroku, dlatego tak ważne jest szybkie jej zdiagnozowanie i podjęcie leczenia
Leczenie zaćmy możliwe w klinice PROVISUS. Czas oczekiwania na zabieg jest krótki, operacje przeprowadzają doświadczeni specjaliści z dziedziny chirurgii okulistycznym a pacjenci otrzymują najwyższej klasy soczewki gwarantujące wysokie parametry optyczne. Leczenie zaćmy jest refundowane przez NFZ.
Leczenie zaćmy – farmakologiczne i naturalne
Na temat zaćmy funkcjonuje wiele mitów, takich jak np. że istnieje możliwość skutecznego jej leczenia przy pomocy odpowiednio skomponowanej diety. Specjaliści zgodnie jednak podkreślają, że naturalne sposoby nie są w stanie zapobiec ani wyleczyć zaćmy. Warto stosować je w ramach uzupełnienia standardowego leczenia. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, będące dobrym źródłem witaminy A, C, D, E oraz B.
Leczenie farmakologiczne jest znacznie bardziej skuteczne niż modyfikacja diety. Znajduje zastosowanie w początkowym stadium choroby oraz w momencie, gdy pacjent oczekuje na operację. Krople nie wpływają na cofnięcie skutków choroby. Wpływają one jedynie na poprawę ostrości wzroku oraz działają jako środek nawilżający.
Operacja zaćmy – jedyny w pełni skuteczny sposób leczenia zaćmy
Operacyjne leczenie zaćmy jest koniecznością w sytuacji, gdy choroba wchodzi w stopień zaawansowany i prowadzi do powstania nieodwracalnych szkód. W zaawansowanym stadium ma miejsce wydzielanie się toksycznych białek lub wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zabieg powinien być również wykonywany na wczesnym etapie. O terminie decyduje lekarz oraz pacjent z uwzględnieniem czynników takich, jak m.in. charakter zaćmy czy ocena ryzyka wystąpienia potencjalnych powikłań.
Najbardziej skuteczną metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Zabieg trawa około pół godziny i polega na zastąpieniu zmętniałej soczewki nową sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Jeszcze tego samego dnia pacjent może opuścić placówkę. Dalsza rekonwalescencja ma już miejsce w domu pacjenta. Operacja zaćmy jest zabiegiem mało inwazyjnym, ryzyko powikłań jest niewielkie. U większości osób zabieg przynosi dobre rezultaty – pacjent odzyskuje całkowitą ostrość widzenia, bez konieczności noszenia okularów.
Jak należy przygotować się do operacji zaćmy?
Operację poprzedza kwalifikacja do zabiegu, obejmująca szczegółową diagnostykę. Sprawdzany jest stan oczu pacjenta, wady dioptryczne, ciśnienie w oku i stan dna oka. W oparciu o uzyskane informacje lekarz wybiera soczewkę, która zostanie wszczepiona podczas zabiegu. Zabieg przeprowadzany jest u osób będących w dobrej kondycji zdrowotnej.