Ciągłe zmiany gospodarcze oraz duża konkurencja na rynku powodują, że coraz więcej osób ma problemy z znalezieniem dobrze płatnej pracy lub zachowaniem wymarzonego stanowiska. Czasy, kiedy większość życia spędzało się w jednej firmie minęły bezpowrotnie, a jednym ze sposobów na utrzymanie się w każdej branży jest skuteczny rozwój zawodowy.
Co hamuje rozwój zawodowy?
Jednym z najgroźniejszych momentów każdej kariery zawodowej jest tzw. „stanie w miejscu”. Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać zarówno w sobie, jak i w najbliższym otoczeniu. Co sprzyja brakowi rozwoju? Na pewno nuda i rutyna, które zwiastują rychłe wypalenie zawodowe oraz brak możliwości awansu. Wpływ na to może mieć również źle wybrana ścieżka kariery oraz problemy związane z brakiem wiary w swoje możliwości i nieprzyjmowaniem pochwał. Częstą przyczyną zahamowania rozwoju zawodowego jest też brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, czyli zabieranie pracy do domu. Nieodpowiedni balans sprawia, że brakuje czasu na przemyślenia oraz na planowanie działań sprzyjających podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i zdobywaniu dodatkowych umiejętności. Wyjątkowo niebezpieczne dla rozwoju są brak motywacji, ale przede wszystkim rezygnacja ze szkoleń i dalszej edukacji.
Jak rozwijać się zawodowo?
Kluczowe znaczenie będzie miało wyeliminowanie wszystkich czynników hamujących. Najlepiej rozpocząć od tych, które wynikają z braku motywacji i cech charakteru. Koniecznie trzeba postawić sobie określony cel i zaplanować działania na najbliższe miesiące tak, by go osiągnąć. Czujesz, że praca w szkole to nie do końca Twoja bajka? Zmień branżę! Czujesz się znudzony i przemęczony? Porozmawiaj z szefem i zrezygnuj z pracy w domu! Być może uda się zatrudnić osobę do pomocy lub znaleźć w firmie pracownika, który przejmie część Twoich obowiązków. Przede wszystkim jednak ważna będzie praca nad rozwijaniem kompetencji, bo podstawą budowania każdej kariery zawodowej jest stałe dokształcanie się.
Jak rozwijać swoje kwalifikacje zawodowe?
Najlepszym sposobem na pozostanie „w branży” i zdobycie upragnionego awansu jest nauka i zdobywanie nowych umiejętności. Do najpopularniejszych metod podnoszenia kwalifikacji zawodowych należą studia podyplomowe. Nauka przeważnie odbywa się w trybie niestacjonarnym, dzięki czemu bez problemu można pogodzić ją ze zobowiązaniami w pracy. Ciekawym wyborem dla menadżerów średniego i wyższego szczebla są studia podyplomowe typu MBA, np. MBA w ZSPB, w czasie których można uzupełnić swoją wiedzę o informacje z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, nowoczesnych systemów zarządzania, marketingu, prawa oraz finansów i księgowości. Alternatywą dla powrotu mogą być także szkolenia, zarówno te organizowane przez pracodawcę, jak i na zewnątrz. Co więcej, część tych drugich odbywa się w trybie e-learningowym, przez co można zrealizować je w dogodnym momencie, bez konieczności kosztownych dojazdów. Nie można zapomnieć także o samodzielnym podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Niezbędna będzie regularna „prasówka” branżowych pism, a także aktywność na tematycznych blogach i profilach w portalach społecznościowych.
인터넷카지노 20 listopada, 2019
… [Trackback]
[…] There you will find 35756 more Information to that Topic: miastokobiet.pl/jak-skutecznie-rozwijac-sie-zawodowo/ […]
Azira Torbor 10 stycznia, 2020
… [Trackback]
[…] Information on that Topic: miastokobiet.pl/jak-skutecznie-rozwijac-sie-zawodowo/ […]
szkolenie/a bhp w Warszawie 1 marca, 2021
Ten artykuł to wszystko prawda. Miałam taką sytuacje w swoim życiu gdzie normalnie czułam sie wpewnym sensie wypalona niestety. Ogólnie masakra. na szczęście jakoś sie ogarnęłam, bo trzeba było. Po prostu nie miałam wyjścia jednym słowem. Od pewnego czasu uczęszczam na kursy doszkalające 😉