Thursday, March 20, 2025
Home / Inne  / Nowe produkty  / Jak skutecznie leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci?

Jak skutecznie leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci?

Na szczęście zima się kończy, a wraz z nim sezon na choroby. Ale nie traćmy czujności!

Dbajmy o zdrowie naszych dzieci! / fot. materiały prasowe

Zapalenie oskrzeli to jedna z częstych infekcji przydarzających się dzieciom w okresie od jesieni do zimy. Pierwsze objawy choroby mogą być pomylone z przeziębieniem lub grypą, co może powodować rozwój dolegliwości i trudności w leczeniu. Warto więc pamiętać, że żadna infekcja u dziecka nie powinna być lekceważona, ponieważ może przekształcić się w poważne schorzenie.

Dbajmy o zdrowie naszych dzieci! / fot. materiały prasowe

Wczesne wykrycie choroby umożliwia podjęcie właściwych środków i szybki powrót do zdrowia. To szczególnie ważne u dzieci w wieku szkolnym, które na co dzień są narażone na działanie bakterii i wirusów. Niedoleczone przeziębienie, grypa czy zapalenie oskrzeli osłabiają odporność i prowadzą do wtórnych zakażeń. Osłabiony organizm nie broni się prawidłowo, dlatego infekcja rozwija się błyskawicznie. Nie należy więc lekceważyć pierwszych symptomów choroby.

Objawy zapalenia oskrzeli

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia oskrzeli jest suchy kaszel o różnym nasileniu. Uporczywe kasłanie męczy dziecko, szczególnie, jeśli nasila się w nocy, uniemożliwiając odpoczynek. Dolegliwościom towarzyszy gorączka albo stan podgorączkowy, wzmożone pocenie się, przyspieszony oddech, a w skrajnych przypadkach także duszności. Kaszel powoduje silne zmęczenie, dlatego chore dzieci są senne i rozdrażnione, a ciągłe pokasływanie może doprowadzić do wymiotów. Dodatkowymi objawami pojawiającymi się w czasie zapalenia oskrzeli jest drobna, czerwona lub bordowa wysypka.

Rozwój choroby

Po upływie dwóch lub trzech dni kaszel suchy zamienia się w mokry. Staje się mniej męczący, ale płyny pojawiające się w drogach oddechowych może być przyczyną wymiotów śluzowo-ropnych. Dotyczy to przede wszystkim małych dzieci, które nie potrafią odkrztusić wydzieliny oskrzelowej i połykają ją. W tym czasie można również zaobserwować zmniejszenie apetytu u malucha oraz spowodowane nim osłabienie. Zdarza się, że po upływie kilku dni od początku infekcji dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Jego objawem jest żółta wydzielina, którą dziecko odkrztusza. Warto dodać, że podejrzenia zapalenia oskrzeli musi być skontrolowane przez lekarza. Specjalista przepisze niezbędne leki oraz określi, czy pociecha może być leczona w domu. W niektórych przypadkach konieczna jest bowiem hospitalizacja.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli ma charakter wirusowy, dlatego początkowa faza choroby wymaga leczenia objawowego. Podaje się wówczas dużo płynów, które nawilżają błony śluzowe dróg oddechowych oraz sprzyjają poceniu się i wydalaniu drobnoustrojów. W tym czasie stosuje się również leki przeciwgorączkowe, a w niektórych przypadkach włącza się do leczenia także preparaty przeciwkaszlowe. W fazie uporczywego kaszlu specjaliści zalecają inhalacje z soli fizjologicznej, które zapobiegają wysuszaniu błon śluzowych oraz ich uszkodzeniu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pojawienia się zakażenia bakteryjnego – podrażnione śluzówki otwierają bowiem drobnoustrojom drogę do organizmu, dlatego warto zadbać, by kondycja wyściółki była jak najlepsza.

W przypadku zapalenia oskrzeli charakter leczenia zmienia się wraz z chorobą. Gdy kaszel suchy zamienia się w mokry do gry wkraczają leki preparaty rozrzedzające wydzielinę, m.in. Fluimucil muko junior (czytaj więcej na temat właściwości acetylocysteiny http://fluimucil.pl/produkty/). Jeśli gorączka i kaszel nie ustępują, a odkrztuszana wydzielina ma barwę żółtą – pora na antybiotyk. To bowiem pierwsze objawy zakażenia bakteryjnego. Na tym etapie zaleca się także inhalacje z preparatami rozrzedzającymi wydzielinę, które ułatwiają oddychanie, udrażniając drogi oddechowe.

Ponadto ważnym elementem leczenia zapalenia oskrzeli u dzieci jest właściwa pielęgnacja. Maluch powinien przebywać w pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 19-21C. Ważna jest również wilgotność powietrza, dlatego warto skorzystać z nawilżacza. W przypadku braku dostępu do takiego urządzenia, można położyć mokry ręcznik na kaloryferze. W czasie choroby dziecka trzeba również pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywa maluch. Dzięki temu unikniemy powtórnego zakażenia drobnoustrojami zawartymi w powietrzu oraz udrożnimy drogi oddechowe chorego. Warto pamiętać o tym, by ubierać dziecko w ubranka z tkanin naturalnych. Oddychająca bawełna pomoże chłonąć wilgoć w czasie pocenia się i nie będzie podrażniać delikatnej skóry malucha. Ponadto w czasie choroby konieczne jest zwiększenie podaży płynów. W tej roli świetnie sprawdzą się domowe lemoniady oraz herbatki owocowe.

Zapalenie oskrzeli łatwo pomylić z innymi chorobami sezonowymi, dlatego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć pierwszych objawów schorzenia. Konieczna jest wizyta u lekarza, który właściwie zdiagnozuje dziecko i zaleci odpowiednie leczenie. W przeciwnym wypadku choroba może trwać nawet do kilku tygodni, prowadząc do groźnych powikłań.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ