Wednesday, April 17, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?

Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?

Trądzik – zmora nie tylko wieku dojrzewania. Na szczęście uleczalny

tradzik-pospolity-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Trądzik pospolity to bardzo popularna choroba skóry. Dotyka przede wszystkim młodych osób w okresie pokwitania, dlatego często nazywany jest trądzikiem młodzieńczym. Coraz częściej staje się on jednak problemem także ludzi dorosłych. Jest uciążliwą i przewlekłą chorobą, jednak jej wyleczenie jest możliwe. W jaki sposób leczy się trądzik pospolity?

Przyczyny  trądziku 

Pierwszym etapem leczenia trądziku pospolitego jest dokładne określenie przyczyn jego powstawania. Do najczęstszych przyczyn trądzku pospolitego należą:

• uwarunkowania genetyczne – trądzik pospolity może być po prostu dziedziczony wraz ze skłonnością do nadmiernego wytwarzania łoju i sebum;

• zmiany hormonalne – zwiększona aktywność hormonów w okresie dojrzewania;

• przerost gruczołów łojowych;

• rogowacenie ujść gruczołów łojowych;

• różnego rodzaju infekcje skórne;

• stosowanie niektórych leków i kosmetyków.

Trądzik pospolity – leczenie

Trądzik pospolity jest uciążliwą chorobą przewlekłą. Jego leczenie może zająć kilka miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet kilka lat. Kluczowe dla leczenia trądziku młodzieńczego jest dobranie odpowiedniej metody leczenia oraz kosmetyków używanych do codziennej pielęgnacji.

Trądzik pospolity leczyć można na trzy sposoby: miejscowo, ogólnie oraz hormonalnie. W wielu przypadkach skuteczne okazuje się leczenie miejscowe, czyli zewnętrzne zastosowanie odpowiednich leków. Leczenie miejscowe jest także bardzo ważnym elementem wspomagającym leczenia ogólnego. To z kolei polega na działaniu od wewnątrz, czyli podaniu odpowiednich antybiotyków, leków antyandrogenowych oraz retinoidów. Jest to sposób leczenia, który wykorzystuje się w przypadku średnio ciężkich i ciężkich postaci trądziku pospolitego, trądziku grudkowo-krostkowego oraz trądziku ze zmianami zapalnymi naciekowymi. Lekarz może zalecić także leczenie ogólne w przypadku, gdy leczenie miejscowe nie przynosi pożądanych efektów.

Leczenie hormonalne natomiast najczęściej zaleca się kobietom i dziewczętom wtedy, gdy przyczyną występowania trądziku pospolitego jest zaburzona praca hormonów płciowych. Problem ten często pojawia się właśnie w okresie dojrzewania.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Medycyna estetyczna 5 grudnia, 2020

    Może warto udać się do lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ