Wybielanie zębów u dentysty wciąż w wielu osobach budzi mieszane uczucia. Pacjenci często obawiają się, że efekty zabiegu nie będą współmierne z jego ceną, a samo wybielanie osłabi zęby. Wokół chemicznych metod usuwania przebarwień narosło wiele mitów. Zachodzi więc pytanie, czy i jak skuteczne jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście
Na czym polega wybielanie zębów w gabinecie?
Wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Polega na usunięciu ze szkliwa przebarwień powstałych wskutek niewłaściwej higieny, palenia papierosów czy picia kawy i herbaty. Dzieje się tak poprzez zastosowanie specjalnych środków enzymatycznych na bazie nadtlenku wodoru. Substancja ta wnika w głąb zęba, widocznie rozjaśniając go nawet o kilka tonów. Ostateczne efekty zależą od zastosowanej metody oraz pierwotnego stanu uzębienia.
Metody wybielania zębów
Istnieje kilka metod wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Do najpopularniejszych należą:
Wybielanie zębów lampą
Dentysta nakłada na powierzchni zębów pacjenta specjalną piankę lub żel wybielający, a następnie ogrzewa go za pomocą lampy UV. Światło sprawia, że preparat wnika głęboko w tkanki zęba, powodując odbarwianie się związków barwnych.
Oba łuki zębowe ogrzewa się zazwyczaj cztery razy w piętnastominutowych cyklach, a po zakończonym zabiegu wybielania pacjent może cieszyć się uśmiechem bielszym nawet o kilka odcieni.
Metoda nakładkowa
Metoda wybielania nakładkami może być stosowana jako utrwalenie zabiegu w gabinecie dentystycznym lub jako podstawowa procedura. Polega na codziennym używaniu przez okres od 1 do 2 tygodni spersonalizowanych nakładek wypełnionych żelem wybielającym. Pacjent ma zakładać je na noc. Nakładki te wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta – wystarczy, że podczas wizyty dentysta pobierze wyciski łuków zębowych.
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem zabiegu wybielania?
Aby żel wybielający mógł efektywnie działać, warto przed wybielaniem udać się na higienizację i usuwanie kamienia nazębnego. Dzięki temu oczyścimy jamę ustną z osadów i bakterii, a efekty wybielania będą bardziej spektakularne.
Niemniej ważne dla efektów zbiegu jest kilkanaście dni tuż po nim. Zaleca się wtedy bezwzględne przestrzeganie białej diety, czyli unikanie pokarmów i napojów o ciemnej barwie, które mogą zniweczyć wybielanie. Warto nadmienić, że zęby po procesie wybielania są bardziej podatne na zmiany koloru.
W trakcie i tuż po zabiegu wybielania może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów. Wynika to z lekkiego zapalenia będącego wynikiem przenikania żelu wybielającego do miazgi zębów. Nie jest to stan groźny i zazwyczaj mija po kilku dniach. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej, należy udać się do lekarza stomatologa.
Przeciwskazania do wybielania zębów
Istnieją sytuacje, w których wybielanie zębów metodami gabinetowymi jest niezalecane, a nawet zupełnie zakazane. Podstawowe przeciwskazania to:
• ciąża i karmienie piersią,
• choroby jamy ustnej (próchnica, paradontoza, stany zapalne dziąseł i przyzębia, nadwrażliwość, afty),
• uszkodzenia mechaniczne zębów,
• alergia na którykolwiek składnik żelu,
• choroby przewlekłe (cukrzyca, nowotwory, epilepsja),
• zażywanie leków z grupy fotoreaktywnych (uniemożliwiają wybielanie z użyciem lasera).
Najczęstsze mity dotyczące wybielania zębów u dentysty
Chyba każdy z nas kiedyś rozmyślał o wybielaniu zębów u dentysty. Często pojawiają się przy tym rozmaite obawy, powodowane brakiem wiedzy i obiegowymi opiniami otoczenia. Najczęściej powtarzane mity to:
„Efekt wybielania zębów jest krótkotrwały”
Oczywiście jest to totalna nieprawda! Zabieg wybielania zębów u stomatologa jest nie tylko wysoce skuteczny, ale również niesie za sobą długotrwałe efekty widoczne nawet … 3 lata! Oczywiście rzeczywisty czas utrzymywania się białych zębów zależny jest od nas samych, tj. od tego, czy przestrzegamy zaleceń lekarza i odpowiednio dbamy o zęby. Ciężko oczekiwać długotrwałych efektów, jeśli będziemy stronić od szczoteczki, palić papierosy czy wypijać codziennie filiżankę intensywnej kawy.
„Wybielanie zębów u dentysty prowadzi do uszkodzenia szkliwa”
Prawidłowo wykonany zabieg wybielania absolutnie nie niszczy szkliwa zębów ani ich nie osłabia. Preparat wybielający jest w zupełności bezpieczny (dla osób bez przeciwwskazań). Jedyne efekty uboczne w czasie wybielania i po jego zakończeniu, które obserwuje się u niewielkiej części pacjentów, to tymczasowa nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i lekkie podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej.
„Wybielanie jest kosztowne”
Zabiegi wybielania zębów z roku na rok kosztują coraz mniej z racji ich większej dostępności. Poza tym, biorąc pod uwagę fakt, że efekty są natychmiastowe i utrzymują się nawet kilka lat, można powiedzieć, że cena za wybielenie zębów nie jest wygórowana.
W tym samym czasie zużylibyśmy około 20 tubek pasty wybielającej, co daje nam kwotę plus minus 400 złotych, czyli niemal tyle, ile kosztuje wybielanie zębów w gabinecie. A czy którykolwiek z dostępnych w sklepach produktów wybielających rzeczywiście powoduje usuwanie przebarwień? Odpowiedzcie sobie sami…
Ile kosztuje wybielanie zębów u stomatologa?
Ceny za zabiegi wybielające są zróżnicowane i w dużej mierze zależą od wykorzystywanej metody, miasta, w którym znajduje się gabinet, a także jego prestiżu. Koszt wybielania zębów metodą laserową waha się w przedziale od 500 do nawet 2000 złotych, natomiast za specjalne nakładki z żelem wybielającym zapłacimy około 300 do 1000 zł.
Zabieg wybielania zębów w gabinecie ‒ efekty
Wiemy już, na czym polega wybielanie zębów, natomiast warto wspomnieć jeszcze kilka słów o efektach. Zabieg powoduje rozjaśnienie barwy zębów naturalnych o kilka tonów, jednak nie możemy oczekiwać, że przebarwienia znikną z plomb i licówek. Jeśli kolor zębów naturalnych okaże się zupełnie odstający od barw sztucznych wypełnień, prawdopodobnie konieczna okaże się ich wymiana. Jest to jednak rzadkość.
W przypadku wybielania z użyciem lamp zęby mogą zmienić barwę o 3-8 tonów. W niektórych przypadkach może być to nawet 10 odcieni. Pamiętajmy, że najlepsze efekty utrzymują się około pół roku, po tym czasie zęby znów zaczynają się przebarwiać i zbiera się osad nazębny. Jest to naturalne, jednak nieznaczne i nie powinniśmy zbytnio się tym martwić, jeśli tylko należycie dbamy o higienę w jamie ustnej.
Pozostaje jedynie odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, czyli: Jak skuteczne jest wybielanie zębów u dentysty? Odpowiedź jest krótka i prosta: Bardzo skuteczne!