Sunday, April 21, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak składać pościel? 6 sprawdzonych sposobów

Jak składać pościel? 6 sprawdzonych sposobów

Wiosenne porządki w szafie zacznij od pościeli

składanie pościeli

fot. Envato Elements

Składanie pościeli nigdy nie należy do najłatwiejszych zadań. Jest dość pracochłonne i niejednemu potrafi zszargać nerwy. O ile uporządkowanie małych kompletów jest jeszcze w miarę, o tyle te większe pościele 200×200 potrafią sprawić naprawdę duży kłopot. W tym artykule przedstawię więc kilka najskuteczniejszych sposobów, dzięki którym składanie tekstyliów do snu stanie się samą przyjemnością. Jeśli jesteś zainteresowana, koniecznie przeczytaj!

 

Sposób nr 1 – składanie pościeli na płasko

Próbując złożyć np. dużą pościel 200×220, zawsze zaplątasz się w materiał? Znam to uczucie doskonale. Mam na to jednak pewien sposób, który może Ci pomóc.

W pierwszej kolejności komplet, który masz złożyć, rozściel po prostu na rozłożonym łóżku – jak narzutę. Dzięki temu cała tkanina ładnie ułoży Ci się na materacu. Teraz możesz już po prostu złożyć ją w estetyczną kostkę. Będziesz w stanie idealnie dopasować do siebie brzegi i sprawić, żeby powstał Ci równy kwadrat. Później, gdy włożysz taką pościel do szafy, nie będziesz narzekać na niedbale uporządkowane komplety.

 

Polecam Ci wypróbować ten sposób – jest prosty, szybki i przyjemny. Jeśli nie masz aż tak dużego łóżka czy materaca, możesz te czynności wykonywać na podłodze. Aby jednak nie ubrudzić swojej czystej pościeli, wyściel posadzkę np. kocem.

Sposób nr 2 – składanie pościeli w tzw. pakunek

Pierwszy sposób polecam Ci wykorzystywać za każdym razem. Takie rozłożenie pościeli zawsze zagwarantuje Ci o wiele łatwiejsze składanie w jakikolwiek kształt. Warto jeszcze jednak pamiętać o tym, by tak przygotowane poszewki zabezpieczyć i “przytrzymać” razem. Wtedy nie będziesz mieć problemu z odnalezieniem całego pasującego do siebie kompletu w szafie. W tym celu możesz skorzystać z kilku metod.

Najłatwiejsza z nich to tzw. pakunek. Dużą poszwę na kołdrę składasz w prostokąt lub kwadrat. Jakiego rozmiaru? Najlepiej nieco mniejszego niż wymiary poszewki na poduszkę. To właśnie w niej ukryjesz pozostałe elementy kompletu. To, co chcesz do niej włożyć, ułóż zatem w odpowiedni kształt i gotowe!

 

Mała poszewka stanie się swego rodzaju etui na pozostałe elementy. Teraz już tylko chowasz całość w szafie i czekasz, aż nadejdzie czas zmiany pościeli. Jeśli obawiasz się, że zewnętrzna poszewka straci przez to swój kolor lub będzie się jako jedyna brudzić, możesz skorzystać z pomocy starych elementów bielizny pościelowej. Zestaw, który ma już za sobą lata świetności, możesz rozkompletować i to właśnie do jego poszewek wkładać pościel. Nowe, idealne komplety na duże łóżko czekają na Ciebie natomiast na https://www.karo.waw.pl/category/posciel-bawelniana-200×220

Sposób nr 3 – składanie poszewek jedna na drugiej

Kolejny sposób, w jaki możesz składać swoją pościel, również należy do tych łatwych. Wystarczy, że z poszwy na kołdrę zrobisz kwadrat czy prostokąt (zależy, jak robiłaś to wcześniej) i do środka włożysz komplet na poduszki oraz opcjonalnie prześcieradło. Masz wtedy pewność, że nie zgubisz poszczególnych elementów. Wyciągniesz po prostu z szafy poszwę, a w niej znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Genialne w swojej prostocie, prawda?

Sposób nr 4 – składanie pościeli w rulon

Teraz nieco inna metoda. Tym razem będziesz robić ze swojej pościeli rulon. Taki sposób będzie najlepszy, gdy przechowujesz dodatkowe komplety np. w pojemniku schowanym pod łóżkiem. Wystarczy, że rozścielisz na materacu poszwę na kołdrę i na nią położysz pozostałe elementy. Teraz zacznij już jedynie zwijać materiał w rulon. Najlepiej zrobić to z wykorzystaniem krótszego boku. Uzyskasz wtedy dość gruby, jednak krótszy pakunek, niż gdybyś robiła to po dłuższej krawędzi. Opcjonalnie rulon możesz jeszcze lekko złożyć na pół.

 

Ta metoda ma jedną bardzo ważną zaletę – dzięki niej na pościeli nie będą tworzyły się ciężkie do wyprasowania zagniecenia. Układając komplet w kostkę, musisz się bowiem liczyć z tym, że niestety pojawiają się na niej linie w miejscach zagięć. Gdy pakunek poleży tak w szafie jakiś czas, ich wyprostowanie wcale nie będzie łatwe. Na rulon musisz mieć jednak sporą ilość miejsca do przechowywania. Coś za coś.

Sposób nr 5 – składanie pościeli w artystyczny sposób

Swoje dodatkowe komplety pościeli możesz także złożyć w nieco bardziej artystyczny sposób. Jaki? Poszwa wraz z jedną poszewką musi zostać włożona np. w kostkę. Z drugiej poszewki robisz natomiast coś na kształt opakowania.

Można to porównać do np. paletki z cieniami do powiek. Najczęściej nakłada się na nią specjalne kartonowe pudełko bez dwóch bocznych krawędzi, by ta się nie otworzyła. Tutaj robisz coś podobnego z pościelą – druga poszewka zabezpiecza cały komplet przed rozłożeniem. Powstaje Ci w ten sposób bardzo estetyczny pakunek.

Sposób nr 6 – składanie  bezbrzegowe 

Kojarzysz, w jaki sposób układane są zawsze ręczniki w sklepie? Swoim kształtem przypominają klasyczną kostkę, jednak nie widać ich lamówek oraz brzegów. Dzięki temu nic nigdzie nie wystaje i prezentuje się perfekcyjnie. Tak samo możesz zrobić ze swoją pościelą. Musisz jedynie ułożyć poszwę na kołdrę na płaskiej powierzchni. Na nią kładziesz pozostałe elementy. Teraz musisz lekko złożyć same boki poszwy.

Wystarczy, że zagniesz do środka po 5 cm materiału z każdej strony. Na koniec zostanie Ci już tylko poskładanie całości w kostkę czy prostokąt i gotowe. Krawędzie pościeli schowają się, co z pewnością wpłynie pozytywnie na to, jak będą prezentowały się w szafie. Żaden skrawek materiału nie będzie wystawał.

 

Wykorzystując któryś z tych sposobów na składanie pościeli, z pewnością Twoja szafa z tekstyliami będzie wyglądała idealnie. Do tego nawet te największe komplety nie będą sprawiały Ci żadnych problemów. Przetestuj i daj znać, która z metod najlepiej sprawdza się u Ciebie! Po więcej ciekawych porad zapraszam natomiast na bloga https://www.karo.waw.pl/blog/.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ