Saturday, May 25, 2024
Home / POLECAMY  / Jak się zachować w windzie

Jak się zachować w windzie

Co mówisz, gdy wsiadasz do windy?

ludzie w windzie

Jak zachować się w windzie? Fot. Canva / Seventy Four

Winda – małe pomieszczenie, wielkie dylematy. Jak zachować się z klasą? Czy odezwać się przy wsiadaniu i wysiadaniu, czy patrzeć na współpasażerów, czy skierować wzrok w inną stronę?

Te na pozór drobne kwestie, potrafią stwarzać niekomfortowe sytuacje. Onet przytacza porady Ireny Kamińskiej-Radomskiej, ekspertki od savoir-vivre’u, która podpowiada, jak zachować się w windzie.

– Zachowanie w windzie często wprawia nas w zakłopotanie – cytuje słowa Kamińskiej-Radomskiej Onet. – W małym pomieszczeniu znajdujemy się w towarzystwie zupełnie obcych nam osób, które wchodzą w naszą strefę intymną i tym samym nasz poziom adrenaliny rośnie.

Jednak istnieje sposób, aby wyjść z takiej sytuacji z klasą, nawet jeśli nie czujemy się do końca pewnie i komfortowo. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad kultury.

To Ci się spodoba:
„Po zrzuceniu ze schodów proponował wyjście na winko”. Cztery oblicza mobbingu

Kiedy mówić, a kiedy nie mówić dzień dobry

– Wsiadając do windy, uśmiechnijmy się promiennie i powiedzmy: dzień dobry, a wysiadając oczywiście: do widzenia

– radzi Kamińska-Radomska. Jednak… nie każdej sytuacji dzień dobry jest wskazane. Chcąc być uprzejmymi, możemy nieświadomie zachować się niegrzecznie:

– Kiedy ktoś dosiada się bez słowa powitania, to nie mówmy wtedy 'dzień dobry’. Brzmiałoby to trochę jak upomnienie, takie 'dzień dobry się mówi’. Jak większość osób pewnie wie, zwracanie uwagi dorosłym ludziom jest nieeleganckie i nie należy tak postępować.

Wchodzimy – wychodzimy

Kamińska-Radomska przypomina także o zasadzie „najpierw wychodzimy, a później wchodzimy”. Jeżeli wiemy, że jedziemy wysoko, warto zająć miejsce z tyłu, dzięki czemu osoby wysiadające wcześniej będą mogły łatwiej opuścić pomieszczenie. W złym tonie jest także wpychanie się do prawie pełnej windy. Lepiej poczekać na następną.

Zachowanie w windzie to nie tylko kwestia dobrego wychowania, ale także szacunku dla innych. Pamiętajmy o tym, zanim naciśniemy przycisk do windy.

Więcej przeczytasz w Onecie: https://kobieta.onet.pl/warto-wiedziec/jak-nalezy-zachowac-sie-w-windzie-ekspertka-zwraca-uwage-na-czesty-blad/5xd8nl5

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ