Wednesday, July 24, 2024
Home / Moda  / Moda damska  / Jak się ubierać w stylu vintage?

Jak się ubierać w stylu vintage?

Styl, który nie daje się usunąć do lamusa

odzież vintage

fot. Priscilla Du Preez / Unsplash

Styl vintage kojarzy nam się z dawnymi czasami, ale mimo wszystko króluje w obecnych trendach. Moda pokazuje nam, że dawne style lubią powracać. Czym się charakteryzuje styl vintage? Jak dobierać ubrania, aby nawiązać do old fashion, ale jednocześnie pozostać w modzie?

 

Ostatnio można zauważyć, że moda zatoczyła koło. Przeglądając kolekcje ubrań w sklepach, pewnie niejedna osoba odnajdzie duże podobieństwo ubrań do tych, które znajdują się w szafach naszych mam, babć lub ciotek. Styl vintage zapanował nad trendami w obecnych czasach. Aktualnie zauważamy nawiązanie do stylu z drugiej połowy XX wieku, czyli mniej więcej lata 80. oraz 90. Ubrania vintage to nie tylko ubrania z drugiej ręki, ale też nowe modele, które można znaleźć w niemal każdym mniejszym butiku lub sieciówce.

Czym jest styl vintage?

 

Przyjmuje się, że jeśli dane ubranie było modne minimum 20 lat temu, to zalicza się je do kategorii vintage. Tego określenia nie używa się jedynie w kontekście ubrań, ale też mebli, samochodów czy filmów pochodzących z dawnych lat. Najczęściej można w nich dostrzec dość duże nawiązanie estetyczne do tych czasów. Odzież vintage to nie tylko przedmioty należące do starszych osób. Wiele światowych marek tworzy nowe ubrania stylizowane na wzór tych vintage. Warto pamiętać o umiejętnym dobieraniu elementów stroju, aby nie dodawał on sam w sobie lat.

Odzież vintage ‒ powrót do lat 80.

 

Jeśli chcemy zacząć się ubierać w stylu vintage, nie musimy od razu sięgać po trendy z początków XX wieku. Wystarczy sięgnąć po ubrania, które były modne pod koniec tego stulecia. Obecnie największe inspiracje pochodzą właśnie z lat 80. oraz niekiedy 90. Przejawiają się one uwielbianymi przez współczesne kobiety garniturami oraz marynarkami z poduszkami o kroju oversize. Styl ten jest najbardziej widoczny w jesiennych trendach. W sklepach dominują wełniane swetry z ogromnymi guzikami oraz spodnie z szerokimi nogawkami. To ostatnie są szczególnie uwielbiane przez nastolatki, które może nawet nie zdają sobie sprawy z istnienia stylu vintage. Klimat retro można też zauważyć w przypadku zwykłych białych koszul, które posiadają jeden charakterystyczny element – duży ozdobny kołnierz rodem z lat 80.

Modny stylowy look 

 

Kluczem do sukcesu jest łączenie nowoczesnych ubrań z tymi w stylu retro. Dobierz elementy stroju do swojej figury, aby podkreślić swoje kształty, a nie je zniekształcić. Jeśli nie czujesz się dobrze w szerokich spodniach, to połącz koszulę vintage z babcinej szafy ze spodniami o prostym kroju. Innym pomysłem jest połączenie dzwonów ze zwykłą basikową bluzą. Do tego sportowe trampki, retro torebka i mamy gotowy modny look w stylu vintage. Ważną zasadą stylizacji vintage jest trzymanie się jednej określonej dekady. Nie mieszajmy ze sobą stylu z lat 30. z tym pochodzącym z lat 90. Zamiast interesującej kreacji stworzymy coś, co będzie się ze sobą gryzło. Wybierz taki look vintage, w którym czujesz się najlepiej i za jego pomocą twórz nowoczesne stylizacje w klimacie retro.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ