Tuesday, March 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak się rozwieść?

Jak się rozwieść?

Skoro już zupełnie nie da się inaczej

Rozwód sąd

fot. Pixabay

Statystycznie z roku na rok rośnie w Polsce liczba rozwodów. Powodów może być wiele, ale sam trend pokazuje, że wiele par śmiało decyduje się na to, by zacząć od nowa, dzielą się opieką nad dziećmi, są w stanie samodzielnie się utrzymać. Z drugiej strony zapowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości o zmianach w przepisach, które mają utrudnić procedurę, pewnie też nie każdego powstrzyma. Większe mają być opłaty, a także zniknąć mają tak zwane szybkie rozwody. Czas pokaże, czy uda się tę rewolucję wprowadzić. Dla wielu osób zamknięcie rozdziału „małżeństwo” jest związane z wyjściem z trudnego związku i dlatego decydują się na pozew rozwodowy

 

Gdzie złożyć pozew rozwodowy?

Przy rozkładzie pożycia małżeńskiego sama decyzja o rozstaniu jest trudna. Poza tym dochodzi często aspekt opieki nad dziećmi, wspólnego majątku, kredytu hipotecznego czy nawet firmy. Same sprawy nie są również proste, ponieważ poza aspektem prawnym bardzo dotkliwe są również problemy w sferze emocjonalnej, a małżonkowie potrafią być w sądzie bardzo okrutni. Dlatego właśnie warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Choć każdy adwokat do spraw rozwodowych stwierdzi, że nie należą one do najprzyjemniejszych, to z pewnością odpowiednio poprowadzi postępowanie, by szybko i skutecznie parę rozwieść, a także przygotuje całą dokumentację. Zadba również o to, by orzeczenie rozwodu było jak najbardziej korzystne.

Prawomocne orzeczenie rozwodu

Sprawy rozwodowe mają bardzo rozmaite powody. Nie zawsze jest to zdrada czy uzależnienie, choć z pewnością te aspekty pojawiają się wysoko na liście. Coraz częściej wskazywana jest także przemoc wobec członków rodziny – fizyczna, psychiczna, czy też ekonomiczna. To istotna przesłanka, która z pewnością znajdzie swoje odbicie w wyroku rozwodowym. Poza tym małżonkowie rozstają się też z zupełnie błahych na pierwszy rzut oka powodów. Wskazują niezgodność charakterów, zanik pożycia i to, że nie chcą już ze sobą żyć. W związku z tym zależy im na tym, by rozstać się z klasą i w jak najkrótszym czasie, dogadać się w sprawie podziału majątku oraz ewentualnej opieki nad dziećmi.

 

Postępowanie rozwodowe może być rozpoczęte z winy jednego lub dwojga małżonków. Takie orzeczenie oczywiście niesie ze sobą szereg konsekwencji prawnych takich jak zasądzenie alimentów. To roszczenie będzie przysługiwać tylko małżonkowi, którego winy nie orzeczono. Poza tym oczywiście można sprawę rozwodową zakończyć za porozumieniem stron. Sąd może też ustalić, że żaden z małżonków nie ponosi winy w rozkładzie pożycia. W wyroku rozwodowym znajdą się także zapisy o obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania wspólnych małoletnich dzieci przez każdego z małżonków. Sąd określa także wysokość alimentów. Na ten aspekt wpływ ma zarówno orzeczenie o winie, jak i sytuacja ekonomiczna. Warto także pamiętać o tym, że sąd może zasądzić alimenty również na rzecz rozwodzącego się małżonka.

Ile trwają sprawy rozwodowe?

Warto pamiętać, że zanim dostarczy się pozew do właściwego sądu okręgowego, to trzeba określić przesłanki do rozwodu. Może się bowiem zdarzyć, że orzeczenie rozwodu jest niemożliwe. Konieczne jest także uiszczenie opłaty sądowej. Poprawne sporządzenie pozwu oraz dołączenie wszystkich niezbędnych dokumentów pozwalają sprawnie nabrać tempa. Niezmiennie rozwiązanie związku małżeńskiego jest możliwe tylko wtedy, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały oraz zupełny rozkład pożycia i jest to przesłanka konieczna. Jej powody mogą być natomiast rozmaite. Pożycie małżeńskie bazuje bowiem na trzech więziach: emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Przez ich rozkład należy rozumieć taką sytuację, że po prostu przestają one istnieć, a ten stan jest trwały i nie rokuje poprawy. Ten aspekt musi zostać wyjaśniony w pozwie, a z pewnością będzie ważnym tematem na pierwszej rozprawie rozwodowej.

Ważne ustalenia w wyroku rozwodowym

Zdarza się, że występują negatywne przesłanki do orzeczenia rozwodu i wówczas sprawa nie będzie przez sąd zakończona zgodnie z oczekiwaniami. W takich sytuacjach często pojawia się aspekt wspólnych małoletnich dzieci współmałżonków. Rozwód może być także uznany za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub też małżonek nie wyraża zgody na rozwód, gdy pozew złożył partner wyłącznie winny rozkładu pożycia. I dlatego przed rozpoczęciem całej procedury należy przemyśleć, czy są spełnione warunki do tego, by sąd rodzinny wydał wyrok rozwodowy. W takim wypadku rozwiązanie małżeństwa zaczyna się od złożenia pozwu o rozwód w formie pisemnej. Często przygotowuje go adwokat i warto pamiętać, że każda sprawa jest inna, więc nie korzysta się z gotowych wzorów i szablonów.

 

Do pozwu rozwodowego dołącza się poświadczenie wniesienia opłaty sądowej. Dokument musi być skierowany do właściwego pod względem zamieszkania sądu okręgowego. Należy także zaznaczyć stron z numerami PESEL oraz adresem. Poza tym zgłasza się również określone żądanie rozwiązania małżeństwa, na przykład z orzekaniem o winie lub bez. Warto także napisać żądania w zakresie wysokości alimentów, podziału majątku, opieki nad dziećmi bądź kontaktów z nimi po rozwodzie.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Home / jak-sie-rozwiesc
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ