Thursday, May 30, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak się przygotować na wzrost cen prądu w 2023 roku?

Jak się przygotować na wzrost cen prądu w 2023 roku?

Wielu spróbowało, spróbuj i ty

Fotowoltaika w domu

fot. Becca Tapert / Unsplash

Jak przygotować się na wzrost cen prądu? Czy w ogóle w tym przypadku można mówić o prewencji? A może wyższe rachunki za prąd to nieunikniona przyszłość każdego z nas? Otóż scenariusz wcale nie musi rysować się w tak czarnych barwach, a odpowiedzią na rosnące ceny prądu może okazać się m.in. montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu naszego domu

 

Ile zapłacimy za prąd w 2023 roku?

Chociaż polski rząd zamroził ceny prądu w 2023 roku, nie oznacza to, że ceny za energię elektryczną staną w miejscu. Warto tutaj wspomnieć, że podwyżce uległa opłata mocowa, a w związku z tym ponosimy większe koszty dystrybucji energii. Jeszcze w ubiegłym roku opłata mocowa dla gospodarstw domowych wynosiła od 1,87 zł do 10,46 zł miesięcznie. Obecnie musimy zapłacić od 2,93 zł do 16,42 zł.

Przyjmuje się, że podwyżki rachunków za prąd w gospodarstwach domowych w 2023 roku sięgną średnio 60%. To niemało! Jak zatem przygotować się na ten nagły skok cenowy?

Zmień swoje codzienne nawyki

Ustawa o zamrożeniu cen prądu przewiduje nie tylko utrzymanie cen energii na poziomie z 2022 roku dla odbiorców uprawnionych, których zużycie w 2023 roku nie przekroczy określonego limitu (2000, 2600 lub 3000 kWh). Na co jeszcze możesz liczyć? Jeżeli między 1 października 2022 a 31 grudnia 2023 roku zmniejszysz swoje zużycie energii elektrycznej o co najmniej 10% w porównaniu z tym samym okresem w latach 2021-2022, w 2024 roku Twój rachunek za energię elektryczną zostanie pomniejszony o 10%.

 

Pierwszym krokiem powinna być więc próba zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Wymień żarówki i sprzęty na energooszczędne, gaś światło w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz i nie zostawiaj urządzeń elektrycznych w trybie czuwania. To tylko niektóre z wielu sposobów, dzięki którym zmniejszysz swój codzienny pobór energii.

Wybierz odpowiednią taryfę energetyczną

Zmiana taryfy prądu to także dobry sposób na to, by obniżyć rachunki za prąd. Prace porządkowe planujesz głównie w weekendy? A może największe zużycie energii elektrycznej w Twoim domostwie przypada na godziny nocne? Upewnij się, że korzystasz z odpowiedniej taryfy. Do wyboru masz 3 opcje.

 

Taryfa G11 ‒ To najprostsza i podstawowa taryfa energetyczna. Obowiązuje w niej taka sama cena za kilowatogodzinę niezależnie od dnia tygodnia oraz godziny. Stanowi najlepsze rozwiązanie, jeżeli nie jesteś w stanie określić, na kiedy przypada największe zużycie energii elektrycznej w Twoim domu.
Taryfa G12 ‒ Zwana też taryfą nocną. Tutaj mniej za 1 kWh zapłacisz w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00. Jeśli więc wiesz, że największe zużycie energii elektrycznej w Twoim domu przypada właśnie na te godziny, rozważ koniecznie przejście na tę taryfę.
Taryfa G12w ‒ Zwana również taryfą weekendową. Obowiązuje w niej niższa stawka za prąd od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. To oznacza, że całą sobotę i niedzielę korzystasz z energii elektrycznej, płacąc za nią niższą stawkę. Największe zużycie prądu w Twoim gospodarstwie przypada na weekend? W takim razie to taryfa w sam raz dla Ciebie.

 

Przejście na taryfę, która najlepiej odpowiada Twojemu stylowi życia i modyfikacja przyzwyczajeń dotyczących zużycia energii pozwolą Ci na obniżenie rachunków za prąd nawet do 30%.

Pranie

fot. Dan Gold / Unsplash

Fotowoltaika jako ochrona przed wzrostem cen za prąd?

Chociaż fotowoltaika to spora i kosztowna inwestycja, jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na to, by rachunki za prąd nie szybowały w górę. Dobrze dobrana mikroinstalacja może pokryć nawet do 90% zapotrzebowania Twojego gospodarstwa domowego na prąd, a co za tym idzie, odczuwalnie zmniejszy rachunki.

Dzieje się tak dlatego, że w pierwszej kolejności na bieżące potrzeby zużywana będzie energia elektryczna, wyprodukowana za pomocą paneli fotowoltaicznych. W ten sposób nie będziesz korzystać z energii z sieci, tym samym nie poniesiesz opłat z nią związanych lub będziesz sięgać po nią w minimalnym stopniu w okresie mniejszego nasłonecznienia. Przekonaj się, jak działa fotowoltaika i dowiedz się więcej na temat energii słonecznej.

 

Do tego możesz starać się o dofinansowanie na fotowoltaikę, dzięki któremu otrzymasz zwrot części kosztów, poniesionych w związku z budową przydomowej elektrowni. Co ważne, obecnie możesz wnioskować także o dofinansowanie nie tylko samych paneli, ale również magazynów ciepła i chłodu, magazynów energii czy systemów zarządzania energią w budynku.

To wszystko razem pomoże Ci stworzyć kompleksową inwestycję wokół domu, która w dużej części uniezależni Cię od energii z sieci elektrycznej. A co za tym idzie, zminimalizuje wzrost rachunków za prąd, ponieważ staniesz się samowystarczalny w tej kwestii!

 

Widzisz więc, że sposobów przygotowania się na wzrost cen prądu jest kilka. Jeśli skorzystasz z podpowiedzi zawartych w naszym artykule, Twój domowy budżet prawdopodobnie nie odczuje znaczącego wzrostu kosztów za energię elektryczną. Upewnij się więc, że wybrałeś odpowiednią dla swojego trybu życia taryfę energetyczną, a także przeanalizuj codzienne nawyki i spróbuj wyeliminować te, które mogą przyczyniać się do wysokich rachunków za prąd.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ