Tuesday, July 16, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Jak się dobrze przygotować do świąt?

Jak się dobrze przygotować do świąt?

czyli jak dopiąć budżet świąteczny

Budżet świąteczny

fot. Canva

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu Polaków bardzo wyjątkowy czas. Nierzadko to jedyny moment na zatrzymanie się w pędzie codzienności. To także okres, w którym spotykamy się z najbliższą rodziną i przyjaciółmi przy suto zastawionych stołach. Jednak, aby stworzyć świąteczną magię, potrzebujemy oprócz wyobraźni i umiejętności pokaźnych zasobów finansowych

 

Nie jest to jednak łatwe do zrealizowania, szczególnie że pomimo spadku inflacji, ceny większości produktów nadal są dość wysokie. Co roku obiecujemy sobie, że do przyszłych świąt przygotujemy się lepiej. Odłożymy wcześniej pieniądze, wsłuchamy się w pragnienia najbliższych, by idealnie dopasować prezent. Jak to się na ogół kończy? W szalonym wirze szukamy niespodzianek na ostatnią chwilę. Stoimy w kolejkach po niezbędne produkty i na szybko robimy świąteczne porządki. Co możemy zrobić inaczej, by lepiej przygotować się do świąt?

Planowanie gwarancją sukcesu

Jeśli dopiero od kilku lat organizacja świąt leży po twojej stronie, zapewne zastanawiasz się, jak przez te wszystkie lata radzili sobie z nią dziadkowie lub rodzice. Zdradzimy ci tajemnicę. Ich sekret tkwi w doświadczeniu i świetnym planowaniu. Może pamiętasz, jak mama pytała już końcem października: „jak w tym roku spędzamy święta”? To był właśnie ten moment, kiedy zaczynali robić plan. Bez dobrego planu żadne większe przedsięwzięcie nie ma prawa wypalić. Jeśli chcesz, aby zorganizowane przez ciebie święta były równie udane, weź kartkę i długopis lub włącz komputer i arkusz kalkulacyjny.

Budżet domowy a budżet świąteczny

Według statystyk na święta Bożego Narodzenia w 2022 roku średnio wydaliśmy około 1200 do 1300 złotych. Oczywiście wiele zależy od grupy wiekowej, czy ogólnej zamożności. Są bowiem osoby, które zupełnie nie liczyły się z kosztami i wydały w świątecznym czasie naprawdę spore sumy. Są także osoby, które ze względu na trudną sytuację finansową nie mogły sobie pozwolić nawet na niektóre podstawowe zakupy.
Jak będzie wyglądał świąteczny budżet w 2023 roku? W tym roku planujemy wydać nieco więcej. Przeciętny Polak deklaruje, że wyda około 1700 złotych. To średnio około 500 złotych więcej niż w roku ubiegłym. Jak jednak nie przeliczyć się z kosztami?

 

Tak jak wspomnieliśmy, warto dokładnie rozpisać wszystkie swoje wydatki i wszystkie swoje dochody. Dzięki stworzeniu budżetu świątecznego będziesz mógł kontrolować wszystkie koszty. Jak to zrobić? Zanim przejdziesz do wydatków świątecznych, musisz policzyć budżet miesięczny. W tym celu dodaj do siebie wszystkie dochody, jakie otrzymujesz.

 

Do dochodu wlicz zatem:

• Wypłatę środków za wykonywaną pracę,
• Pozostałe źródła dochodu np. pochodzące z umowy cywilno-prawnej, w tym umowy zlecenia, lub umowy o dzieło,
• Wszelkie dodatki i bonusy np. premię świąteczną,
• Świadczenia, które otrzymujesz np. 500+, alimenty,
• Dochód z najmu nieruchomości,
• Inne.

 

Podobnie musisz zsumować wszystkie stałe wydatki. Do stałych kosztów należą:
• Koszty mieszkaniowe (najem nieruchomości, rata kredytu hipotecznego, media w tym prąd, woda, gaz),
• Koszty żywności (zakupy spożywcze, catering, abonament za stołówkę),
• Wydatki na chemię domową i kosmetyki,
• Wydatki na odzież,
• Koszty związane ze zdrowiem (lekarstwa, wizyty w poradniach specjalistycznych, rehabilitacja itd.),
• Transport (paliwo, ubezpieczenie, rata za samochód, bilety miesięczne itd.),
• Edukacja (koszty związane z czesnym za szkołę, zajęcia dodatkowe, studia, książki itd.),
• Hobby i rozrywka (karnety na zajęcia sportowe lub hobbystyczne, wyjścia do kina lub teatru, inne),
• Inne niesklasyfikowane wydatki, w tym wszelkie kredyty, pożyczki czy chwilówki bez BIK.

 

Teraz od swoich dochodów odejmij wszystkie podliczone koszty. Dopiero gdy będziesz miał pełny ogląd, jak kształtują się twoje niezbędne wydatki, będziesz wiedział jakim budżetem na święta dysponujesz. I ile pieniędzy możesz bezpiecznie wydać na zakupy.

Świąteczne zasoby finansowe

Wiesz już, ile pieniędzy wydajesz co miesiąc. Dowiedziałeś się także, ile pieniędzy możesz w tym roku przeznaczyć na święta. Bywa, że budżet ten jest zbyt niski. Wielu Polaków w okresie świątecznym korzysta z różnych form wsparcia. Część zapożycza się u rodziny, inni wolą wziąć sprawy finansowe we własne ręce, korzystając z pożyczek i kredytów. Jeżeli twój budżet również skłania cię do pożyczki, przeczytaj kilka przydatnych artykułów o bezpiecznym pożyczaniu na stronie internetowej lendup.pl. Pamiętaj o tym, że każdą pożyczkę trzeba spłacić. Zatem dopasuj jej wysokość do swoich możliwości finansowych.

 

Aby zmieścić się w świątecznym budżecie, warto po raz kolejny zaprzyjaźnić się z kalkulatorem. Pod uwagę musisz wziąć:
• Ile osób będziesz gościć,
• Ile posiłków planujesz (wigilia, obiad w 1 i 2 dniu Bożego Narodzenia, śniadania, kolacje, podwieczorki itd.),
• Komu zamierzasz kupić bądź zrobić prezent,
• Czy zamierasz wyjeżdżać na świąteczne wizyty (ile kilometrów masz do pokonania, jaki to koszt)?

Teraz jesteś w stanie oszacować, ile pieniędzy możesz wydać na konkretny zakup.

Lista zakupów

Tak jak przy planowaniu comiesięcznych wydatków na wyżywienie, tak w szczególności przy planowaniu świątecznych posiłków niezbędne jest wykonanie menu na świąteczny czas. Jeśli będziesz wiedzieć, jakie potrawy przygotowujesz, łatwiej będzie ci sporządzić dokładną listę zakupów. Co więcej, im szybciej ją zrobisz, tym będziesz miał większe szanse na upolowanie intratnych promocji. Część produktów możesz kupić znacznie wcześniej. Zasada ta dotyczy również prezentów i akcesoriów do ich pakowania. Im szybciej będziesz wiedział, co zamierzasz kupić, tym będziesz miał większe szanse na skorzystanie z rabatów, wyprzedaży i okazji.

 

Robiąc zakupy – szczególnie spożywcze, warto brać pod uwagi tańsze zamienniki markowych produktów. Naturalnie zawsze sprawdzaj składy na opakowaniach. Tylko wówczas będziesz w stanie kontrolować jakość zamienników. Zamienniki często produkowane są w tych samych zakładach, co ich oryginalne wersje. Jednak ze względu na niższe koszty reklamy, czy promocji marki, koszt całkowity produktu jest niższy.

Zasada współdziałania

Niemal każdy potrafi przyrządzić choć jedną potrawę świąteczną. Dlatego, warto zaangażować wszystkich we wspólne organizowanie wieczerzy. Podział obowiązków to bardzo praktyczne rozwiązanie, które również pozwoli lepiej scalić rodzinę. Warto zatem skonsultować z biesiadnikami, co każdy z nich przygotuje i za co będzie odpowiedzialny.
Warto również postarać się, aby każdy domownik był odpowiedzialny za porządkowanie i przygotowanie mieszkania na świąteczny czas. Nawet młodsze, kilkuletnie dzieci chętnie zaangażują się w wir przygotowań. Szczególnym upodobaniem maluchów jest przygotowywanie świątecznych ciasteczek i ich ozdabianie. Równie chętnie przyłączają się do dekorowania domu i ubierania choinki.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że święta oprócz magii niosą za sobą ogrom zaangażowania, pracy i wydatków. Dlatego, aby przeżyć ten czas mniej dotkliwie, warto pomyśleć o nich nieco wcześniej. Stworzenie budżetu świątecznego, czy listy niezbędnych zakupów z pewnością zmniejszy napięcie związane z brakiem czasu na przygotowania. Im dokładniej rozplanujemy swoją pracę, tym mamy większe szanse na spokojne święta Bożego Narodzenia.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ