Jak schudnąć bez ćwiczeń? Poznaj aż 19 sposobów!
Jak tam twoja relacja z jedzeniem? Chciałabyś coś zmienić?

Dieta stanowi podstawę zdrowego stylu życia. Czy wiesz, jak schudnąć bez ćwiczeń? / fot. Brooke Lark / Unsplash
Każda z nas marzy o doskonałej sylwetce… Za to nie każda ma tyle samozaparcia lub czasu, by regularnie trenować. Jeżeli zastanawiasz się, jak schudnąć bez ćwiczeń i czy to w ogóle możliwe – mamy dobre wieści. Poznaj 19 sposobów na odchudzanie i wybierz najwygodniejszy dla siebie
1. Stawiaj na spontaniczną aktywność
Schody zamiast windy, a może spacer do przyjaciółki? Wyjazd na basen, weekend w górach? Nie musisz katować się treningami, by tracić kilogramy. Ruch jest jednak istotny, przede wszystkim dla prawidłowej pracy serca czy poprawy metabolizmu i krążenia. Pamiętaj, że liczy się w każdej formie!
2. Jedz regularnie
Jedząc mniej, ale częściej i w regularnych odstępach czasu podkręcasz swój metabolizm. Nie przejadaj się – zjedz mniejszą porcję i poczekaj, aż do mózgu dotrze informacja, że nie jesteś już głodna. Po 3-4 godzinach znów zjedz coś niedużego – tak, by uczucie głodu nigdy ci nie towarzyszyło. Organizm przyzwyczajony do otrzymywania jedzenia o określonych porach nie ma potrzeby magazynowania tłuszczu – bo wie, że kolejna porcja jedzenia przyjdzie niedługo.
3. Oblicz zapotrzebowanie kaloryczne i zachowuj lekki deficyt
Do utraty wagi niezbędny jest deficyt kaloryczny. Wtedy organizm pobiera energię z tłuszczu, który kiedyś odłożył. Deficyt nie może być jednak zbyt duży – aby dało się go swobodnie utrzymać przez długi czas, a nie z żalem przejeść po tygodniu. W ustaleniu odpowiedniej porcji kalorii może pomóc ci dietetyk – komponując przy okazji odpowiednią dietę, lub dostosowane do tego aplikacje, jak np. Fitatu. Aplikacja pozwala także na dodanie aktywności jaką wykonujesz – doliczając tym samym spalone kalorie – czy też zapisywanie liczby szklanek wody, jakie wypiłaś.
Zobacz koniecznie: Jak schudnąć bez diety?
4. Zamień produkty na ich wersję light
Czy wiedziałaś, że wiele produktów, które lubisz, ma swoje wersje light, czyli z obniżoną liczbą kalorii, przy prawie niezmienionym smaku? Nie dotyczy to tylko napojów gazowanych. Majonez, ser camembert, jogurty i mozarella – te i wiele innych produktów mają swoje wersje dostosowane specjalnie do osób będących na diecie. Zwracaj jednak uwagę na ich skład – zamienniki stosowane w niektórych produktach są chemiczne i źle wpływające na zdrowie. W takim wypadku lepiej wliczyć do diety bardziej kaloryczny, ale zdrowszy produkt.
5. Pij dużo wody
O tym wiemy wszyscy, ale co ma to do odchudzania? Jak pewnie wiesz, nasz organizm w znaczącej ilości składa się z wody. Musisz ją więc dostarczać, aby zapewnić mu prawidłowe funkcjonowanie. Woda oczyszcza organizm z toksyn, poprawia wytrzymałość fizyczną i reguluje temperaturę ciała. Ponadto, pomaga podtrzymać uczucie sytości na dłużej, a jeżeli wypijemy wodę 20 minut przed posiłkiem – ograniczymy spożycie nadmiernych kalorii.
6. Zamieniaj mąkę pszenną na pełnoziarnistą
Białe mąki pszenne są zazwyczaj mocno przetworzone, przez co nie stanowią pomocnego elementu w walce z nadwagą. Na diecie nie musisz jednak zupełnie rezygnować z mąki. Wybieraj zdrowsze, niestabilizowane chemicznie alternatywy – jak mąka z kaszy, ryżu lub mąki razowe. Popularna wśród osób szukajacych mniej kalorycznej alternatywy jest karob – mąka zwana też mączką chleba świętojańskiego, o niższej kaloryczności i smaku przypominającym kakao.
7. Delektuj się jedzeniem
Rzucając się na jedzenie i jedząc je szybko jesteś w stanie zjeść naprawdę dużo. Dzieje się tak, ponieważ żołądek potrzebuje chwili, żeby wysłać do twojego mózgu informację, że jest już syty – dlatego zwykle po takim szybkim obżarstwie czujesz się nadęta jak balon. Aby oszukać ten mechanizm, jedz wolniej, by mózg zdążył załapać, że żołądek nie potrzebuje już wiecej pokarmu. Unikniesz uczucia przejedzenia, a organizm nie będzie musiał magazynować zbędnych kalorii.
8. Praktykuj mindfulness
Mindfulness to inaczej bycie świadomym w swoim ciele. Praktykowanie mindfulness pozwala cieszyć się chwilą, zamiast ciągle odpływać myślami do przeszłości czy przyszłości. To skupienie całej swojej uwagi na teraźniejszości. Jak mindfulness może pomóc ci w diecie? Zamiast podczas śniadania planować listę zakupów, spróbuj skupić się na tym, co jesz. Jaką strukturę ma twoje śniadanie? Czy jest odpowiednio doprawione? Jeśli każdy kęs twojego posiłku zostanie spożyty z uwagą, śniadanie będzie trwało dłużej. Myślenie o czymś innym niż posiłek sprawi z kolei, że nawet nie zauważysz, kiedy kanapka zniknęła – przez co chętniej sięgniesz po kolejną.

Medytacja i ćwiczenia oddechowe redukują stres, co także wpływa na stan twojego ciała / fot. Katerina Jerabkova / Unsplash
9. Wybieraj samodzielne gotowanie
Gotując sama jesteś w stanie sprawdzić, co dokładnie zawiera twój posiłek, jakich produktów używasz i czy są one świeże. Omijasz niepotrzebne kalorie i poprawiasz swoje umiejętności. Jeżeli masz mało czasu na gotowanie, spróbuj przygotowywać posiłki na kilka dni i mrozić je lub przechowywać w lodówce.
10. Badaj się regularnie
Czujesz, jak woda zbiera się w twoim organiźmie lub wydaje ci się, że są dni, kiedy jesteś bardziej napuchnięta niż zazwyczaj? A może mimo starań wciąż przybierasz na wadze? Pamiętaj, aby regularnie wykonywać profilaktyczne badania. Nadmierne przybieranie na wadze może być objawem wielu chorób, miedzy innymi tarczycy. Nie lekceważ ich!
Zobacz także: Dlaczego ciągle nie mogę schudnąć? Największe błędy dietetyczne w czasie odchudzania
11. Albo spadek wagi, albo przekąski?
Niestety, drobne przekąski także wliczają się w dzienną liczbę kalorii. Zadbaj, by w razie ochoty na małe co nieco twoją jedyną alternatywą nie była czekolada. Owoce, kakao czy orzechy mogą stworzyć zdrową przekąskę lub nawet pełnowartościowy posiłek, który zaspokoi twoją ochotę na słodkie. Jeżeli jednak masz ochotę na czekoladę, nie odmawiaj sobie. Jeżeli jadłaś jej dużo i z dnia na dzień próbujesz się od niej odzwyczaić, może to być trudne. Na diecie można jeść wszystko – ważne są tylko proporcje.
12. Zrezygnuj z ukrytych cukrów
Słodzone musli czy jogurt z owocami i cukrem to przykłady produktów, które tylko imitują zdrowe. Śniadanie powinno być przede wszystkim pożywne – a więc sycąca porcja tych produktów nie pomoże nam w utracie wagi. Zamiast nich zdecyduj się na płatki owsiane z suszonymi owocami i jogurt naturalny, który posłodzisz miodem lub wrzucisz do niego ulubiony owoc. Aby czuć się dobrze, twórz posiłki, które będą zbilansowane – to znaczy będą zawierały wszystkie składniki odżywcze – a dieta nie będzie dla ciebie przeszkodą.

Miód zawiera witaminy A, B, C, a także kwas foliowy, ma też wiele prozdrowotnych właściwości. Wolisz miód czy cukier? / fot. Arwin Neil Baichoo / Unsplash
13. Zadbaj o błonnik
Błonnik pozwala zachować uczucie sytości – w połączeniu z wodą sprawia, że zawartość żołądka pozostaje w nim na dłużej. Zmniejsza wchłanianie złego cholesterolu, obniża stężenie glukozy we krwi i zachorowania na raka żołądka, a także – doskonale pomaga w przypadku problemów z jelitami.
14. Medytuj, praktykuj ćwiczenia oddechowe, relaksuj się
Badania udowadniają, że przy przewlekłym działaniu stresu kortyzol może zwiekszyć masę ciała. Ponadto, długotrwałe działanie stresu może przyczyniać się do jedzenia emocjonalnego – podczas którego wybór pada zazwyczaj na produkty niezdrowe, tłuste lub wysokokaloryczne. Warto więc trenować radzenie sobie ze stresem, zamiast hamować go doraźnie. Treningi relaksacyjne i oddechowe pomogą ci zdystansować się od dręczących cię myśli, stresu w pracy czy w domu. Tak przygotowane ciało lepiej przyjmie nawet większy stres – nie pozwoli na wywołanie spustoszeń w ciele i szybciej stawi mu czoła.
15. Uzupełniaj niedobory
Czy wiesz, że niedobór witamin ma negatywny wpływ nie tylko na twoje zdrowie, ale też na samopoczucie? Zdarza się, że stany lękowe pojawiaja się na tle niedoboru witaminy B12, a brak witaminy D może wywołać obniżenie nastroju i zmęczenie. Badając się regularnie na pewno zauważysz, na niedobór jakich witamin cierpisz. Możesz uzupełniać je suplementami, jednak najlepiej przyswajalne są witaminy w pożywieniu. Dodawaj produkty, które je zawierają do posiłków, aby czuć się dobrze i nie zajadać smutku.
16. Pij czerwoną herbatę
Czerwona herbata to stary jak świat sposób na poprawienie metabolizmu i obniżenie złego cholesterolu. Wpływa na tempo trawienia tłuszczy, usprawnia pracę jelit a także – zapobiega próchnicy. Najlepsze efekty daje spożywanie naparu z całych liści herbaty. Przy zdrowej i zbilansowanej diecie może okazać się szczególnie pomocna, jeżeli wypijemy kilka filiżanek dziennie.
17. Pamiętaj o białku
Białko przyspiesza przemianę materii aż o 25%, dlatego jeśli chcesz schudnąć bez ćwiczeń, powinnaś o nim pamiętać. Ma ono też wpływ na niektóre hormony głodu i sytości, zatem dostarczając go sobie – zwiększasz szanse na uniknięcie niezdrowych przekąsek w ciągu dnia. Nie okłada się raczej w postaci tłuszczu, ponieważ jego spalanie jest bardzo energochłonne – zamiast tego stymuluje organizm do odchudzania.
18. Unikaj głodowych diet cud i cudownych, drogich specyfików
Tylko codzienne, zdrowe nawyki żywieniowe pomogą ci pozbyć się dodatkowych kilogramów. Stosowanie rygorystycznych diet poniżej 1000 kalorii nie tylko wyniszczy twój organizm, ale też sprawi, że będziesz czuła się zmęczona, zła i szybko się poddasz. A później przejesz to, czego nie dojadłaś – z nadwyżką… Nie polecamy także wydawania dużych sum na drogie tabletki czy żelki odchudzające, bo choć suplementacja witamin jest niezwykle ważna – najważniejsze jest zbudowanie świadomych nawyków.
19. Bądź cierpliwa!
Wiesz już jak schudnąć bez ćwiczeń – teraz potrzebujesz odrobiny cierpliwości. Zmiany nie pojawią się z dnia na dzień, ale przyjdą – na pewno. Jeżeli lubisz monitorować swój postęp, rozpisywanie swoich posiłków w aplikacji może pomóc ci zauważyć, jakie zmiany w twoim ciele zachodzą z tygodnia na tydzień. Powodzenia!