Wednesday, April 17, 2024
Home / Inne  / Jak sadzić truskawki ‒ praktyczne wskazówki

Jak sadzić truskawki ‒ praktyczne wskazówki

Lubisz truskawki? Jeśli masz kawałek ogródka, możesz je sobie posadzić jeszcze do końca sierpnia

Dobrze posadzone truskawki, które dają duże plony

Dobrze posadzone truskawki, które dają duże plony / fot. materiały prasowe

Truskawki to ulubione owoce wielu z nas! Dlatego z pewnością warto posadzić kilka krzaczków w swoim ogrodzie. Żeby jednak doczekać się dorodnych i słodkich owoców, należy wiedzieć jak sadzić i pielęgnować truskawki

Sadzenie truskawek

Warto wiedzieć jak sadzić truskawki, aby się przyjęły i wydały soczyste, duże owoce. Najbardziej optymalnym momentem sadzenia truskawek jest okres wiosenny i letni. O tym, dlaczego warto sadzić truskawki w tym czasie, dowiecie się z artykułu http://www.domowyogrod.com/kiedy-sadzic-truskawki.

Przechodząc do prac ogrodowych, nie można zapomnieć o nawożeniu ziemi kompostem. Odpowiednie przygotowanie podłoża to klucz do sukcesu.

Truskawki bardzo szybko zaczynają owocować. Jest to możliwe nawet w tym samym roku, w którym zasadziliśmy pierwsze sadzonki. Najwięcej owoców pojawia się jednak w drugim i trzecim roku. Bardzo ważne jest, aby po trzecim roku przesadzić truskawki w inne miejsce, co pozwoli uchronić je przed atakiem szkodników i grzybów.

Truskawki to dość specyficzne rośliny. Z roku na rok plon może okazać się coraz mniejszy. Wówczas dobrze jest zlikwidować całkiem swoją hodowlę i posadzić nowe sadzonki. W kwietniu, pierwszej połowie maja, a także w drugiej połowie lipca i w sierpniu powinno się sadzić truskawki uzyskane z rozłogów. Natomiast sadzonki kupione w pojemnikach można z powodzeniem sadzić przez cały sezon, jednak nie później niż do końca września.

Truskawki trzeba zasadzić konieczne w miejscach odpowiednio nasłonecznionych.

Uprawa truskawek ‒ od czego zacząć?

Chcąc rozpocząć uprawę truskawek, należy przede wszystkim dokładnie przygotować ziemię. Jak wspomniano wcześniej, przygotowanie gruntu ma bardzo duże znaczenie. Ziemię należy zmieszać z kompostem, a także z niewielkim dodatkiem trocin lub igliwia. Duża zawartość próchnicy ma spore znaczenie. Ziemia pod truskawki powinna mieć odczyn około pH 6, czyli dość kwaśny.

Jeżeli jednak gleba ma zbyt wysoki odczyn, truskawki słabo owocują i mają żółtawy kolor. Nie mogą skutecznie przyswajać znaczących składników pokarmowych. Pamiętajmy, że truskawek nigdy nie powinno się sadzić w ziemi wapiennej. O wyborze odpowiedniego miejsca pod truskawki możecie przeczytać w artykule na http://www.domowerewolucje.eu/jak-sadzic-truskawki.

Truskawka z dobrze zasadzonej i odpowiednio zadbanej rośliny

Truskawka z dobrze zasadzonej i odpowiednio zadbanej rośliny / fot. materiały prasowe

Wybór młodych sadzonek i kolejne kroki

Aby skutecznie rozmnażać truskawki, koniecznie trzeba wykorzystać młode sadzonki, które mają po około pięć liści. Zwykle połączone są one długimi rozłogami, nazywanymi wąsami. Wybrane sadzonki należy wykopać.

Na młodych sadzonkach trzeba odciąć sekatorem wąsy. Zwróćmy uwagę, czy sadzonki mają te same wymiary. Kolejnym krokiem jest przycięcie korzeni. Można to zrobić także za pomocą sekatora lub specjalnego ogrodniczego noża. Jeżeli jednak korzenie są zbyt krótkie, nie ma potrzeby ich przycinać.

Kiedy sadzonki są już gotowe do posadzenia, należy wykopać dołek, który będzie trochę głębszy niż długość korzeni. Wykopany dołek można zasilić kompostem, dzięki czemu zapewnimy sadzonce jeszcze lepszy start.

Podczas sadzenia młode truskawki powinny być skierowane korzeniami w dół. Sadzenie wykonuje się dość płytko, aby ogonki liściowe były tuż nad ziemią. Truskawki sadzi się pojedynczo lub gniazdowo. Wszystko zależy od dostępnej powierzchni.

Pielęgnacja truskawek

Truskawki powinno się umiejętnie podlewać, aby zapewnić im optymalne warunki wzrostu. Najlepiej nawadniać je codziennie, w sposób umiarkowany. Wodę należy lać na korzenie, nie na liście. Im częściej będzie się moczyło liście, tym większe ryzyko, że rozwiną się na nich choroby grzybowe.

 

Sadzenie truskawek dobrze jest zakończyć ściółkowaniem. Można do tego wykorzystać, np. słomę. Jest to idealny materiał, który chroni sadzonki przed mrozem i wyschnięciem. Po pewnym czasie zmienia się on w próchnicę, co ma bardzo duże znacznie i dobrze wpływa na rozwój sadzonek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o uprawie truskawek w ogrodzie, koniecznie przeczytaj artykuł na https://www.podkarpackiesady.pl/jak-uprawiac-truskawki-w-ogrodzie.

Artykuł napisała:
Anna Kubica ‒ oligofrenopedagog
interesujący się aranżacją wnętrz i ogrodów

Bibliografia:

Truskawki w polu. ABC Uprawy uprawa truskawek, Praca zbiorowa, Wydawnictwo: Hortpress, 2016,

Wielka księga ogrodnika i działkowca. Praktyczny poradnik, Kawollek Wolfgang, 2017.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ