Jak rozwijać talent plastyczny dziecka?
Najlepiej się uczy, świetnie się bawiąc ‒ to dotyczy nie tylko maluchów
Większość dzieci chętnie rysuje. Niektóre z nich jednak od najmłodszych lat robią to z wyraźną przyjemnością i pasją, a ich rysunki są bardziej pomysłowe. Nie każdy rodzic potrafi ocenić talent plastyczny dziecka, ale warto wspierać malucha w rozwoju jego pasji. Jak to zrobić? Jakie zajęcia dodatkowe dla dziecka wybrać? Podpowiadamy
Jak rozpoznać talent plastyczny u dziecka?
Dziecięce rysunki wydają się podobne, ale niektóre dzieci już od najmłodszych lat śmiało i z wyczuciem łączą kolory, a przedstawione postacie są narysowane w sposób zdradzający większe umiejętności manualne, niż w przypadku rówieśników. Jeśli wydaje się nam, że dziecko ma talent plastyczny, ale nie jesteśmy tego pewni, możemy zasięgnąć porady kogoś bardziej doświadczonego. Talent jednak ma to do siebie, że należy go pielęgnować i rozwijać. Dla malucha, który chętnie rysuje, dobrym pomysłem będzie nauka rysowania dla dzieci. To zajęcia, które nie tylko rozwijają umiejętności dziecka, ale dają także wiele innych korzyści. Dziecko uczy się podczas nich koncentracji na jednej czynności, ćwiczy zdolności manualne, które przydadzą się mu w szkole i wyrabia wrażliwość artystyczną.
Jakie są umiejętności plastyczne?
Trudno dokładnie powiedzieć, na czym polega talent plastyczny. Umiejętności plastyczne można jednak z powodzeniem zdefiniować. To zdolność do przedstawienia przedmiotów lub osób, odwzorowania prostych kształtów i dobrania odpowiednich kolorów. Każde dziecko może nauczyć się rysować, ale nie każde będzie robiło to równie chętnie. Jeśli maluch nie chce rysować, nie zmuszajmy go do tego ‒ najwyraźniej nauka rysowania dla dzieci to nie są zajęcia dla niego, poszukajmy mu innych zajęć. Obserwujmy dziecko i dowiedzmy się, jakie są jego pasje i zainteresowania.
Jak wspierać talent plastyczny dziecka?
Jeśli jednak nasze dziecko uwielbia rysować, możemy wspierać jego talent na wiele sposobów. Najprostszy z nich to wspólne rysowanie. Możemy podpowiedzieć dziecku, jak narysować daną postać i doradzić w wyborze kolorowych kredek czy farb. Maluch będzie zachwycony, a my aktywnie spędzimy z nim czas, poznając je lepiej. Ważne jest nie tylko wykonanie rysunku, ale także jego treść. Jeśli dziecko najchętniej rysuje konie albo roboty, pomyślmy o dodatkowych zajęciach zgodnych z tymi zainteresowaniami.
Nauka rysowania dla dzieci – kiedy zacząć?
Nauka rysowania dla dzieci to zajęcia, na które warto zapisać dziecko już w przedszkolu. Już półtoraroczne dzieci próbują rysować, jednak dopiero kilkulatek jest w stanie opanować bardziej skomplikowane techniki. Nauka rysowania dla dzieci powinna mieć formę lekką, i najlepiej, aby prowadzona była w formie zabawy. Dziecko uczy się, jak odwzorować proste kształty i przedstawić na kartce papieru przedmioty oraz postacie. Uczy się dostrzegać piękno otaczającego świata i dobierać zestawienia kolorystyczne. Trenuje też uważność i zdolności manualne, a przede wszystkim umiejętność posługiwania się przyborami do rysowania i pisania, co z pewnością przyda się mu na dalszych etapach edukacji.