Tuesday, March 5, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Jak rozliczyć PIT i wesprzeć OPP?

Jak rozliczyć PIT i wesprzeć OPP?

Pamiętaj, że PIT możesz rozliczyć za pomocą programu komputerowego, a przy tym wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego.

Chociaż do ostatecznego terminu składania rocznej deklaracji podatkowej pozostały jeszcze 2 miesiące, nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę. Pamiętaj, że PIT możesz rozliczyć za pomocą programu komputerowego, a przy tym wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego.

business woman holding glasses and looking at camera. Copy space

Jeśli nie wiesz, którą organizację pożytku publicznego wesprzeć 1% podatku, zajrzyj do listy publikowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. / fot. fotolia

Wykonując rozliczenie PIT, podatnicy mogą część należnego fiskusowi podatku przekazać na szlachetny cel. 1% podatku można podarować wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), wspierając jej działalność statutową.

Pobierz program PIT

Jeśli chcesz przeprowadzić rozliczenie PIT właściwie automatycznie, możesz pobrać program PIT udostępniany m.in. przez organizacje pożytku publicznego. Taką możliwość stwarza np. Fundacja WWF Polska. Jest to organizacja, której misją jest ochrona środowiska naturalnego przed postępującą degradacją. Zajmuje się ratowaniem ginących gatunków zwierząt, lasów przed wycinką czy wód przed zanieczyszczeniem.

Wypełnianie deklaracji poprzez program PIT nie tylko pozwala na sprawniejsze rozliczenie, ale i zmniejsza ryzyko błędów rachunkowych.

Wypełnij odpowiedni formularz

Posiadając już program PIT na komputerze, czas wykonać rozliczenie PIT. Otwórz odpowiedni formularz, zgodnie z uzyskiwanymi dochodami. Jeśli nie prowadzisz pozarolniczej działalności gospodarczej (PIT-36 lub PIT-36L), otwórz PIT-37. Jeżeli natomiast osiągasz dochody kapitałowe, otwórz PIT-38.

Następnie uzupełniaj deklarację – pozycja po pozycji, wpisując odpowiednie wartości. Zatrzymaj się na rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”, jeśli chcesz wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego.

Jaką OPP wybrać?

Jeśli nie wiesz, którą organizację pożytku publicznego wesprzeć 1% podatku, zajrzyj do listy publikowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Znajdziesz tam pełny wykaz fundacji, które posiadają status OPP.

Możesz wesprzeć fundacje działające na rzecz dzieci, wspierające przyrodę czy ratujące bezdomne zwierzęta. Tylko od ciebie zależy, która organizacja otrzyma finansową pomoc.

Jak przekazać 1%?

Jeśli wykonujesz rozliczenie PIT i zatrzymałaś się na rubryce związanej z przekazaniem 1% podatku, w odpowiednie pole wpisz nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.

Jeśli wypełniasz:

PIT-37 – będzie to poz. 131,
PIT-36 – będzie to poz. 308,
PIT-36L – będzie to poz. 94,
PIT-38 – będzie to poz. 38.
Następnie sprawdź, jaka jest wysokość należnego podatku i oblicz 1% wartości. Kwotę wpisz w odpowiednią rubrykę formularza (będą to odpowiednio poz. 132, poz. 308, poz. 95, poz. 39).

Przekazując 1%, nic nie tracisz

Decydując się wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego, tak naprawdę nic nie tracisz. Przekazujesz bowiem kwotę stanowiącą część podatku pobieranego przez urząd skarbowy. W praktyce oznacza to, że 1% podatku zmniejsza daninę, która trafia do fiskusa.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ