Wednesday, May 22, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Jak rozliczyć PIT-38?

Jak rozliczyć PIT-38?

Jesteś inwestorem i osiągasz zyski na giełdzie? PIT-38 to deklaracja, którą należy złożyć po zakończonym roku podatkowym w celu rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Jesteś inwestorem i osiągasz zyski na giełdzie? PIT-38 to deklaracja, którą należy złożyć po zakończonym roku podatkowym w celu rozliczenia się z urzędem skarbowym. Masz czas do 30 kwietnia.

PIT-38 najczęściej należy wypełnić na podstawie PIT-8C otrzymanego od biura maklerskiego.

PIT-38 najczęściej należy wypełnić na podstawie PIT-8C otrzymanego od biura maklerskiego. / fot. materiał prasowy

PIT-38 jest drukiem, w którym należy wykazać dochód/straty z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji, obligacji) lub pochodnych instrumentów finansowych. Formularz można wypełnić zarówno ręcznie lub przez program PIT .

Kogo dotyczy obowiązek złożenia deklaracji PIT-38?

Roczne zeznanie podatkowe na druku PIT-38 składają wszyscy podatnicy, którzy w 2014 roku prywatnie (czyli poza prowadzoną działalnością gospodarczą) uzyskali dochody z tytułu:

– odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach czy pochodnych instrumentów finansowych,

– objęcia akcji (udziałów) w spółkach o osobowości prawnej za wkład niepieniężny.

PIT-38 najczęściej należy wypełnić na podstawie PIT-8C otrzymanego od biura maklerskiego. To właśnie na tym formularzu inwestor otrzymuje informację o wysokości osiągniętych przychodów i wysokości kosztów uzyskania za miniony rok podatkowy.

Wszystkie dane zostaną wypełnione właściwie automatycznie, jeśli wykorzystasz program PIT. W ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia błędów rachunkowych. Jeżeli deklarację wypełniasz pierwszy raz, przydatny może okazać się kreator internetowy – znajdziesz go na stronie www, np. WWF – organizacji zajmującej się ochroną przyrody.

Podziel się podatkiem z potrzebującą fundacją

Jeżeli poprzedni rok na giełdzie zakończyłeś „na zielono”, oznacza to, że do urzędu skarbowego wpłynie twój podatek. Masz prawo jednak zadecydować, na jaki cel przeznaczysz jego część. 1% podatku można przekazać na rzecz wybranej fundacji. Może to być dowolna organizacja, pod warunkiem że znajduje się na oficjalnym spisie OPP publikowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

1% podatku możesz przekazać bez względu na to, czy rozliczasz się przez program PIT, składasz deklarację online czy wypełniasz ją ręcznie. Wystarczy, że wypełnisz rubrykę „Wniosek o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. W przypadku druku PIT-38 musisz uzupełnić pozycję 57 (numer KRS) oraz pozycję 58 (wysokość przekazywanej kwoty, jednak nie wyższa niż 1% należnego podatku).

Naczelnik urzędu skarbowego na twój wniosek przekaże odpowiednią kwotę organizacji pożytku publicznego pod warunkiem terminowego złożenia deklaracji.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 메이저사이트 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More on that Topic: miastokobiet.pl/jak-rozliczyc-pit-38/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ