Thursday, April 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak robione są napisy na koszulkach

Jak robione są napisy na koszulkach

Kupujesz ich mnóstwo, dobierasz wymyślne stylizacje, ale czy zastanawiałaś się jak powstają?

Wiedziałaś jak powstają nadruki? / fot. materiały prasowe

Większość z nas, posiada w swojej szafie koszulki, które mają naniesione nadruki. Zapewne wybierając tę koszulkę, skupiliśmy się na walorach estetycznych, nie myśląc o tym, w jaki sposób powstał napis na koszulce. Sitodruk, to właśnie tym sposobem większość koszulek jest znakowana (nanoszenie nadruku na koszulkę). Co to jest właściwie ten sitodruk?

Stylowe nadruki dodają ubraniom życia / fot. materiały prasowe

Sitodruk – definicja

Druk sitowy jest to technika druku, gdzie formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną.

Siatka sitodrukowa – definicja

Siatka drukowa jest to rama prostokątna, zazwyczaj wykonana z aluminium, z napiętą siatką z szablonem.

Koniec z definicją, czas na praktykę w druku sitowym

Po pierwsze, należy wykonać formę drukowaną. Aby to zrobić, należy wykonać szablon, poprzez zakrycie miejsc niedrukujących na siatce sitodrukowej. W ten sposób uzyskujemy formę drukowaną, którą nakłada się na odzież.

Pokoloruj świat! / fot. materiały prasowe

Następnym etapem sitodruku jest wybór farby sitodrukowej. Można wyróżnić dwa typy farb sitodrukowych, a są to farby plastizolowe i farby wodne. Drukarnie bardzo często stosują obydwa rodzaje tych farb naprzemiennie, aby uzyskać optymalny efekt.

Proces druku kojarzy się nam głównie z domowymi drukarkami, bądź wielkimi maszynami, które produkują gazety. W druku sitowym wygląda to inaczej, ponieważ czynność tą można wykonać ręcznie lub za pomocą dedykowanych maszyn do sitodruku. Przejdźmy jednak do samego procesu druku.

Proces twórczy daje dużo satysfakcji / fot. materiały prasowe

Nadruk na koszulce wytwarzany jest poprzez nanoszenie farby na formę, a następnie za pomocą rakla przeciskana jest ona przez otwarte otwory w szablonie. Dzięki umiejętnemu zablokowaniu niektórych otworów w siatce, uzyskujemy pożądany efekt.

W zależności od ilości kolorów oraz skomplikowania wzoru, należy powielić tę czynność, ponieważ za jednym razem możemy nanieść jeden kolor farby. Kiedy uzyskamy pożądany efekt, należy nadruk na koszulce poddać suszeniu. W tym celu wykorzystywane są tunele suszące, których temperatura dostosowana jest do mieszanki farb.

Wiedziałaś jak powstają nadruki? / fot. materiały prasowe

O to właśnie w ten sposób powstają nadruki na koszulkach, które tak chętnie pokazujemy światu. Lecz dlaczego są one produkowane w ten sposób?

O to kilka powodów:

Nadruki na koszulkach są wytrzymałe
Sitodruk jest stosunkowo tanim sposobem znakowania odzieży
Sitodruk można wykorzystywać przy wielu rodzajach materiałów

Teraz już wiesz, jaką drogę musiała przebyć Twoja koszulka z nadrukiem, aby trafić w Twoje ręce.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ