Monday, July 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak radzić sobie z upałami w mieście?

Jak radzić sobie z upałami w mieście?

Poznaj kilka skutecznych sposobów

warsaw4u, upał w mieście, nawodnienie

Podróżując pamiętaj o zabezpieczeniu się przed słońcem / fot. materiały prasowe

Temperatury powietrza przekraczające 28 stopni Celsjusza nie tylko powodują dyskomfort, ale mogą również realnie zagrażać życiu. Na szczęście upalne lato w mieście da się przetrwać. Istnieje kilka sposobów, które znacznie poprawiają funkcjonowanie w niesprzyjających warunkach pogodowych

 

Wycieczka do Warszawy w upalne dni

Osoby, które w czasie wakacji planują kilkudniowy pobyt w stolicy powinny zarezerwować nocleg, który będzie wyposażony w klimatyzację. Można np. skorzystać z oferty Warsaw4You i wynająć komfortowe lokum w samym centrum Warszawy.

 

Właściwe nawodnienie organizmu

O tym, że w czasie upałów należy pić dużo wody wie zapewne każdy, jednak niewiele osób przywiązuje taką samą uwagę do elektrolitów. Podczas gorących dni wraz z potem człowiek traci również cenne mikro i makroelementy, które należy uzupełniać, dlatego dobrym rozwiązaniem w tym czasie oprócz wody będą również wszelkiego rodzaju napoje izotoniczne oraz elektrolity w płynie lub proszku. Osoby, które starają się ograniczać zużycie plastiku mogą kupić butelkę z filtrem, którą można używać wielokrotnie lub po prostu uzupełniać wodę w raz zakupionej w sklepie butelce.

 

Ochrona przed słońcem

Krem z filtrem to w czasie letnich miesięcy obowiązkowy kosmetyk. Warto też pamiętać, że szyby nie chronią skóry przed szkodliwym promieniowaniem, dlatego nawet gdy cały dzień spędza się w biurze, latem warto stosować taki krem codziennie.

 

Wychodząc na zewnątrz w czasie upałów, zawsze należy pamiętać o osłanianiu wrażliwych części ciała (twarz, kark, ramiona, dekolt) i zwłaszcza w czasie dłuższego pobytu poza domem mieć na sobie odzież z naturalnych tkanin w jasnych kolorach, okrywać głowę i możliwie jak najwięcej przebywać w zacienionych i przewiewnych miejscach.

 

Relaks nad wodą

W czasie upałów najlepiej spędzić wolne chwile nad wodą. W Warszawie do dyspozycji są przede wszystkim plaże miejskie nad Wisłą, odkryte baseny i jeziora, np. Jeziorko Czernakowskie. Jeżeli nie ma opcji odpoczynku w pobliżu zbiornika wodnego, alternatywą może być zacieniony drzewami park lub miejsce koło fontanny.

 

Palenie i alkohol a upał

Osoby uzależnione od tytoniu powinny pamiętać, że w czasie upałów kiedy błony śluzowe są mocno przesuszone, a akcja serca przyspieszona, palenie dodatkowo intensyfikuje te reakcje, co może powodować groźne dla zdrowia, a nawet życia konsekwencje. W przypadku alkoholu warto zwrócić uwagę na to, że działa moczopędnie, w szczególności piwo. W konsekwencji jego nadmiernego spożycia można doprowadzić do odwodnienia organizmu.

 

Klimatyzacja, wiatraki i kurtyny wodne

W mieście takim jak Warszawa najlepiej w czasie upałów chronić się w miejscach, w których jest klimatyzacja, np. centrach handlowych czy dużych sklepach. Można do nich wejść chociaż na kilka minut, by schłodzić rozgrzany organizm. W domu nieodzownym pomocnikiem będzie wiatrak. Postawiona obok niego miska z zimną wodą z lodem dodatkowo odświeży powietrze. Idąc ulicą, warto też skorzystać z rozstawionych w upalne dni kurtyn wodnych.

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ