Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?
Te porady pomogą Ci zdobyć wymarzoną pracę

Rozmowa o pracę co to jest i jak się do niej przygotować?/fot.Canva
Rozmowa o pracę to bardzo stresujące wydarzenie dla wielu osób, szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z poszukiwaniem pierwszego zatrudnienia. Wiele młodych osób zastanawia się co to jest rozmowa o pracę i jak się do niej odpowiednio przygotować. Opracowaliśmy więc kilka cennych porad, aby rozmowa kwalifikacyjna nie była czymś strasznym i stresującym
Rozmowa kwalifikacyjna – pytania
Każda osoba wybierająca się na rozmowę o pracę zastanawia się, jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej. Jakich informacji będzie chciał się dowiedzieć nasz potencjalny pracodawca? Jeśli chcesz czuć się pewniej przed rozmową, to bardzo dobrze trafiłeś, ponieważ przedstawimy najpopularniejsze pytania, których możesz się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej.
- Dlaczego chce Pani/Pan pracować w naszej firmie?
- Co wie Pani/Pan o naszej firmie?
- Dlaczego chce Pani/Pan zmienić obecną pracę? Jaki jest powód opuszczenia dotychczas zajmowanego stanowiska?
- Co uważa Pani/Pan za swój największy atut?
- Jakie są Pani/Pan słabe strony?
- Gdzie widzi Pani/Pan siebie za 5 lat?
- Ile chce Pani/Pan zarabiać?
Jeśli interesuje Cię to w jaki sposób możesz odpowiedzieć na powyższe pytania, koniecznie obejrzyj ten filmik!
Wielu z nas zastanawia się również, na jakie podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej może trafić. Takie zapytania mogą wyprowadzić nas z równowagi i popsuć rozmowę. Ważne jest, aby odpowiedzi na podchwytliwe pytania były przemyślane i autentyczne, ponieważ rekruterzy chcą zobaczyć, jak radzisz sobie w sytuacjach wymagających refleksji i samodzielnego myślenia. Pytania te mogą brzmieć w następujący sposób:
- Czy zdarzały się Pani/Panu konflikty ze współpracownikami lub przełożonymi?
Kluczowe jest, aby odpowiedzieć na to pytanie szczerze, ale także skupić się na pozytywnych aspektach i pokazaniu swoich umiejętności w radzeniu sobie z konfliktami.
- Skąd Pani/Pan czerpie motywację do pracy?
Odpowiadając na to pytanie, warto skupić się na różnych aspektach, które motywują Cię do osiągania sukcesów w pracy, takich jak cele zawodowe, pasja do wykonywanej pracy, zespół, czy możliwość rozwoju.
- Czy aktualnie Pani/Pan stara się o pracę w innej firmie?
To pytanie może być podchwytliwe, dlatego, że pracodawca chce ocenić, jak poważnie traktujesz tę konkretną ofertę oraz jak pilnie poszukujesz nowej pracy.
- Jakie jedno słowo najlepiej Panią/Pana opisuje?
Wybór jednego słowa może być trudny, dlatego warto wybrać takie, które najlepiej oddaje Twoje kluczowe umiejętności i wartości, które mogą być cenne dla potencjalnego pracodawcy.
- Czy Pan/Pani rozważał/a założenie własnej firmy?
Odpowiadając na to pytanie, warto być szczerym, ale również pokazać, dlaczego wolisz pracować dla danej firmy zamiast zakładać własny biznes.

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?/fot. Canva
Rekruterzy podczas rozmowy o pracę decydują się na ciekawe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Chcą poznać osobowość kandydata, sposób jego myślenia oraz kreatywność. Potencjalny pracodawca jest w stanie sprawdzić czy dany kandydat będzie odpowiednią osobą na to właśnie stanowisko. Oto kilka przykładów ciekawych pytań od rekrutera.
- Czy może Pani/Pani opisać sytuację, w której konieczne było szybkie nauczenie się czegoś nowego, aby sprostać wyzwaniu?
- Jak radzi sobie Pani/Pan z pracą pod presją? Czy może Pan/Pani podać przykład?
- Czy miał/a Pan/Pani kiedyś do czynienia z trudnym klientem? Jak sobie Pan/Pani z tym poradził/a?
- Jakie zmiany można by było wprowadzić w naszej firmie, gdyby była taka możliwość?
- Jakie narzędzia i technologie uważa Pani/Pan za najbardziej pomocne w swojej pracy?
Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej
Gdy wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną oprócz przygotowania się do odpowiadania na pytania rekrutera, warto również mieć kilka pytań, które chcielibyśmy zadać swojemu potencjalnemu pracodawcy. Zyskamy wówczas w oczach rekrutera, który zauważy nasze zaangażowanie oraz ambicję. Jeśli Twoja rozmowa o pracę już niedługo, a Ty nie wiesz jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcy, dobrze trafiłeś!
- Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku?
- Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?
- Czy jest to nowe stanowisko? Kto zajmował je wcześniej? Dlaczego odchodzi?
- Czy może Pani/Pan powiedzieć, jak wygląda dalsza część procesu rekrutacyjnego, jego harmonogram oraz kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi?
Tak zadane pytania pozwolą dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów dotyczących stanowiska na które aplikujesz. Udzielone odpowiedzi pozwolą Ci zobaczyć czy polityka tej firmy odpowiada Twoim oczekiwaniom.
W sytuacji, gdy role się odwracają i to Ty jesteś rekruterem, z pewnością zastanawiasz się jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej pracownikowi. Osoba rekrutująca chce bowiem poprzez swoje pytania uzyskać odpowiedzi, które dadzą mu pełny obraz potencjalnego pracownika. Oto przykłady pytań, które będą pomocne w przeprowadzeniu dobrej rekrutacji.
- Proszę opowiedzieć o swoim ostatnim miejscu pracy. Jakie były Pani/Pana główne obowiązki?
- Które z dotychczasowych osiągnięć zawodowych uważa Pani/Pan za najważniejsze? Dlaczego?
- Co motywuje Panią/Pana do pracy?
- Jak wyobraża sobie Pani/Pan pracę na tym stanowisku?
- Co byłoby dla Pani/Pana największym wyzwaniem w tej pracy?

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej jako rekruter/fot. Canva
Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna
Wiele osób przed swoją rozmową o pracę zastanawia się, ile trwa rozmowa kwalifikacyjna. Czas jej trwania zależy w dużej mierze od stanowiska na które aplikujemy oraz od charakteru pracy. Przeważnie rozmowa ta może trwać od 30 do 60 minut.
W dobie obecnej technologii oprócz tradycyjnej rozmowy o pracę na żywo, można również zostać zaproszonym na spotkanie online. Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna online? Czas jej trwania jest zbliżony do jej stacjonarnej form i przeważnie mieści się w przedziale czasowym od 30 do 60 minut.

Rozmowa kwalifikacyjna – ile trwa?/ fot. Canva
Przeczytaj koniecznie
Kochała swoją pracę. Pewnego dnia nie wstała z łóżka
Karolina Rudnik