Saturday, June 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak przygotować się do sezonu grillowego?

Jak przygotować się do sezonu grillowego?

W jakie akcesoria warto się zaopatrzyć?

grill ogrodowy

Grill ogrodowy / fot. materiały prasowe

Kiedy dni stają się coraz dłuższe, a temperatura na zewnątrz zbliża się do 20 stopni na plusie – czas wyciągnąć długo nieużywany sprzęt i przygotować się do nowego sezonu grillowego! Sprawdź zatem jakie akcesoria pomogą ci sprawnie wejść w ten długo wyczekiwany okres

 

Czas na wielkie grillowanie!

Niektórzy zimę żegnają marzanną, inni wyciągając grilla i wrzucając kawałek soczystego mięsa na ruszt. Jeżeli należysz do tego drugiego grona, to pewnie wraz z pojawieniem się pierwszych oznak wiosny w twojej głowie rodzi się wiele pytań: Czy mój grill wytrzyma ten sezon? Czy nie pora na bardziej intuicyjny sprzęt? Dlaczego na moim grillu są jeszcze kawałki mięsa z ZESZŁEGO roku!?

Dobry sprzęt to podstawa każdego grillowania. Bez niego całą zabawę przy powolnym obracaniu przysmaków wypełni nam niekończący się ciąg problemów. Od tych z rozpaleniem i podtrzymaniem żaru po ten z czyszczeniem.

Na grillowanie nie należy patrzeć jednak w kategoriach czysto konsumpcyjnych.

Grill to nie tylko jedzenie, to też dobra zabawa, wspólnie spędzony czas. Warto zaprosić na niego dawno niewidzianych znajomych, można wtedy powspominać stare czasy i pooglądać zapomniane zdjęcia. Taka forma spędzenia wspólnego czasu zapewni wszystkim dużo śmiechu i pozwoli utrzymać kontakt. źródło: https://pudrowo.pl/nadchodzi-wiosna-chodz-na-grilla/

Mimo wszystko dobre przygotowanie do nowego sezonu pozwoli ci zaoszczędzić mnóstwo nerwów i czasu, które spędziłbyś przy każdorazowym czyszczeniu grilla, uporaniem się z jego rozpaleniem lub używaniem zaimprowizowanych narzędzi. Przekonajmy się zatem w jaki sposób możesz przygotować się do nadchodzącego sezonu grillowego!

grill węglowy

Grill węglowy / fot. materiały prasowe

Jaki grill ogrodowy wybrać?

Na rynku spotkamy mnóstwo modeli grillów ogrodowych, które w zależności od metody ich opalania możemy podzielić na:

 

 • gazowe
 • elektryczne
 • opalane drewnem
 • opalane węglem drzewnym

 

W przypadku grillów wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Dodatkowe bajery oferowane w niektórych grillach mimo swej użyteczności zabijają samą frajdę z grillowania. Musimy więc zadać sobie pytanie – czego oczekujemy od naszego wymarzonego grilla?

Dla fanów klasycznych rozwiązań i ponadczasowego wyglądu najlepszym wyborem okaże się grill opalany węglem drzewnym lub drewnem. Mimo iż wymaga trochę czasu przy rozpaleniu go, zdecydowanie rekompensuje samą zabawą przy utrzymaniu żaru i ciągłym dokładaniu węgla lub drewna. Nasze przysmaki smażone na takim grillu będą również miały specyficzny zapach, który według wielu jest wielką zaletą.

Z drugiej strony, dla sympatyków wygodnych rozwiązań i zbytniego nieprzejmowania się nieustannym pilnowaniem żaru, dobrym wyborem może okazać się grill gazowy lub elektryczny. W przypadku tych grilli, czas potrzebny na przygotowanie rusztu będzie zdecydowanie krótszy. Dodatkowo grille te wymagają jedynie doglądania co jakiś czas w celu obrócenia naszego mięsa. Jest to zatem opcja dla osób, które kulturę grillowania traktują raczej z przymrużeniem oka, aczkolwiek wybór tych grilli nie stoi na przeszkodzie, aby bawić się równie świetnie. Jeżeli jednak wciąż nie wiesz jaki rodzaj grilla wybrać to na stronie https://budujemytutaj.pl/porady-ogrodnicze/ znajdziesz więcej porad.

Oprócz metody opalania grilla, wybór należy do nas również w kwestii kształtu samego sprzętu. Rozróżniamy grille:

 • cylindryczne
 • kolumnowe
 • kubełkowe
 • kuliste
 • owalne
 • prostokątne
 • stołowe
 • wahadłowe

W tym wypadku wybór zależy jedynie od naszych preferencji dotyczących sprzętu. Nie ma on zbytniego przełożenia na sam smak lub łatwość/trudność w rozpalaniu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku większego lub bardziej rozbudowanego grilla, czas potrzebny na ogrzanie całości będzie dużo większy.

Dodatki do grilla – jakich akcesoriów potrzebujesz?

Wybór odpowiednich akcesoriów do grillowania bywa często trudniejszy niż wybór samego grilla. Nie należy na nich oszczędzać, ponieważ raz zakupione akcesoria z dobrego materiału, posłużą nam na długie lata. Co zatem wybrać?

Ruszt żeliwny

Obowiązkowa pozycja na liście. Na ruszcie będziemy bowiem smażyć nasze kiełbaski. Wykonany musi być zatem z dobrego materiału, który w łatwy sposób można wyczyścić. Rozmiar rusztu należy dopasować już do kształtu i rozmiaru samego grilla.

Zestaw do czyszczenia grilla oraz płyn do czyszczenia

Zadbany grill posłuży nam zdecydowanie dłużej. Jeżeli zakupimy porządne akcesoria do pielęgnacji i czyszczenia, pozbędziemy w przyszłości smaku „zaschniętego tłuszczu” na naszym mięsie. Dodatkowo pozwala to zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na zakup nowego rusztu.

Pogrzebacz

Wybór niezbędny do grillów opalanych węglem drzewnym. Pozwala rozprowadzać żar na poszczególne strony grilla. Użyteczny również przy samym rozpalaniu.

Termometr

Jeżeli zależy nam na przygotowaniu mięsa w odpowiedniej temperaturze, wybór termometru do grilla może okazać się strzałem w dziesiątkę! Pozwala również określić, w które miejsca należy rozprowadzić żar.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
2 komentarze
 • Anna Radwanska 28 marca, 2020

  Nie widzę coś tego sezonu :c

 • Blog kulinarny 22 maja, 2020

  Oj ciężko teraz o dobrego grilla!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ