Thursday, July 18, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy?

Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy?

Jessica Bennett, autorka książki „Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy”, odpowiedziała na wiele pytań i wątpliwości kobiet zmagających się z nieodpowiednim zachowaniem swoich kolegów i przełożonych

Kobieta przyjmuje postawę otwartą/ fot. cesar pumacahua Follow Fotos Larissa Xavier

Pracujesz w miejscu gdzie większość pracowników to faceci? Nie możesz zabrać głosu, bo ktoś ci przerywa i komentuje. Zdenerwowałaś się, że kolega zawala wspólny projekt, a ten pyta czy masz te dni? Oto 10 porad jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy!

 

 

1 Reaguj na niewinne gesty

Nikt cię nie molestuje, ale te z pozoru „niewinne” gesty, czyli kładzenie ręki na twoim ramieniu i zagadywanie są nie tylko niezręczne i nieprzyjemne. To wszystko powoduje, że nie możesz się skoncentrować na swojej pracy. Co robić? Jeżeli to się powtarza możesz założyć słuchawki i udawać, że nie słyszysz jego nagabywania, kiedy już musisz wziąć udział w rozmowie szybko ją zakończ, bo musisz wrócić do swoich obowiązków.

2 Spotykaj się w kobiecym gronie po pracy

Po to, by nie tylko porozmawiać o swoich problemach, ale przede wszystkim, żeby wzajemnie się wspierać i podtrzymywać wiarę w swoje możliwości. Ta zasada ma na celu stworzenie grupy wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczań, a także pomocy w trudnych chwilach związanych z niekomfortowymi, stresującymi sytuacjami w miejscu pracy.

3 Nie pozwól sobie przerywać

Często borykamy się z niepewnością, podczas prezentacji widać po naszym zachowaniu, że dana sytuacja jest dla nas niekomfortowa. W taki też sposób odbiera nas otoczenie. Jednak kiedy ktoś przerywa, przeszkadza nam podczas wystąpienia należy taką osobę zignorować lub powiedzieć jej, że na pytania będzie czas po zakończeniu prezentacji.

4 Przyjmij postawę otwartą

Wiele zależy od tego jaką kobiety przyjmują postawę podczas spotkań w korporacjach, firmach. Jeżeli ich głos się trzęsie, nie są pewne siebie, są narażone na przerywanie ze strony faceta. Co robić? Zmienić intonację, umiejscowić się bliżej centrum dyskusji i przyjąć odrobinę pochyloną postawę, utrzymywać kontakt wzrokowy i ignorować wszelkie zwracanie na siebie uwagi. Póki nie skończysz swojego projektu, wypowiesz swojego pomysłu, nie dopuszczaj innych do głosu. Czas na pytania przyjedzie później.

5 Nie pozwalaj na przejmowanie swoich pomysłów

Mów pewnym głosem, bo wiele zależy od twojej intonacji, tego jak przedstawiasz projekt. Nie ma tu miejsca na wątpliwości. Należy po odebraniu pochwał odpowiadać, że dziękuje się za docenienie twojego pomysłu. I zwrócić komuś uwagę, że cieszy cię, że dana osoba uważa twój pomysł za świetny i o nim wspomina.
Dodatkowym potwierdzeniem jest wysyłanie mejla z podsumowaniem i umieszczenie każdego do cc.

6 Panuj nad emocjami

W przypadku mężczyzn agresywne zachowanie w pracy tłumaczone jest ich zaangażowaniem, entuzjazmem, w przypadku kobiet uznaje się to za objaw niestabilności emocjonalnej. W miejscu pracy należy pamiętać, żeby wytłumaczyć, że nie jest się złym z byle powodu, ale dlatego, że ktoś zawalił termin, projekt się nie udał, są opóźnienia. Spokojnym głosem wyjaśnij, dlaczego czujesz się tak będzie postrzegane jako profesjonalne w pracy.

7 Zaoferuj siostrzaną pomoc

Wspieraj inne kobiety podczas prezentacji, projektów, zadawaj im interesujące pytania. Wzajemna pomoc procentuje i pozwala na walkę ze stereotypami dotyczącymi płci. Także wzajemne chwalenie swoich dokonań pozwoli na podniesienie wartości wzajemnej pracy, ale także zauważeniu wysiłku, który włożyłaś w prezentację.

8 Bądź pewna siebie

Nie obwiniaj się za niepowodzenia, każdy popełnia błędy, ale jeżeli zaczniesz je rozpamiętywać i pogrążać się w rozpaczy w żaden sposób nie pomoże to w twojej pracy. Zamiast tego wyciągnij wnioski z porażki i unikaj poprzednich pomyłek. Jeżeli zostałaś obsadzona na danym stanowisku pracy oznacza to, że masz stosowne kompetencje, a umniejszanie swoich zasług lub przekonanie, że miałaś szczęście jest bezsensowne.

9 Bądź interesownie miła

Należy zastosować zasadę złotego środka, jeżeli będziesz zbyt miła i koleżeńska nikt nie potraktuje cię poważnie. Obarczona swoimi obowiązkami będziesz przejmowała zadania innych, bo przecież jesteś uczynna i chcesz pomóc innym. Stop! Nie możesz być popychadłem! Jeżeli jednak zareagujesz opryskliwie wtedy zniechęcisz do siebie kolegów i mogą odmówić pracy z tobą przy wspólnych projektach, bo nie potrafisz pracować w zespole. Co robić? Bądź uprzejma, ale jednocześnie stanowcza. Wydawaj polecenia, ale w taki sposób, żeby nie można było ci niczego zarzucić.

10 Uwierz w siebie

Jessica Bennett walczy z seksizmem

Jessica Bennett pomaga kobietom w walce z seksizmem/fot. domena publiczna

Doskonałym trikiem jest zapisywanie swoich sukcesów i pochwał od kolegów i koleżanek. W ten sposób zyskujesz nie tylko potwierdzenie swoich kwalifikacji, ale także podnosisz swoje poczucie wartości.

Opracowano na podstawie książki Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy Jessiki Bennett.

Jessica Bennett, autorka książki Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy, odpowiedziała na wiele pytań i wątpliwości kobiet zmagających się z nieodpowiednim zachowaniem swoich kolegów i przełożonych. Pracowała dla

„Newsweeka”i pisała z koleżankami o seksistowskich zachowaniach w znanych gazetach. Dopiero w książce o wymienionym tytule ujęła całość problemu seksizmu w miejscu pracy.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Ta książka jest świetnie się wpisuje w akcję #czytamykobiety rozpoczętą przez @nalogowe_czytaczki ! Na instastories mówię o akcji więcej – opowiadam tez o tym, co planuję czytać w jej ramach. ⏬⏬⏬ A samą książkę ze zdjęcia polecam – daje nam do rąk narzędzia do rozmowy i pracy. Daje dużo przykładów, jak reagować na pewne sytuacje. Daje nam dużo otuchy, zachęca do uwierzenia w siebie, własne kompetencje i doświadczenie. ?✊W marcu #czytamykobiety!!! . . . #ksiazka #ksiazki #książka #książki #czytam #czytamy #kochamksiazki #kochamczytac #bookstagrampl #kawa #feministfightclub #ffc #czytamykobiety

Post udostępniony przez To moja kartoteka książek (@fiszkowa_kartoteka)

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Home / jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy

jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy

Kobieta przyjmuje postawę otwartą/ fot. cesar pumacahua Follow Fotos Larissa Xavier

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ