Sunday, July 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak przetrwać Święta po rozstaniu?

Jak przetrwać Święta po rozstaniu?

Gdy ten czas, zamiast pozostać radosnym, staje się najtrudniejszym

Święta po rozstaniu

fot. David Prahl / Adobe Stock

Każdego roku spędzałaś świąteczny czas ze swoim życiowym partnerem bądź mężem, a on cię zostawił? Czujesz się samotna, ogarnia cię poczucie pustki, roztrząsasz w kółko, dlaczego tak się stało i czy mogłaś temu zapobiec? Pierwsze Święta bez niego mogą być trudne, jednak istnieje prezent, który może się okazać idealny dla ciebie i pozwoli ci wyjść z kryzysu

 

Święta to szczególnie trudny czas nie tylko dla seniorów i osób samotnych, ale także dla kobiet, które są świeżo po rozwodzie, rozstaniu lub ciągle zmagają się z porozwodową traumą. Spotkania z rodziną, pytania o wasze rozstanie, o to jak się czujesz i jak sobie radzisz, potrafią doprowadzić do wybuchu żalu i płaczu w najbardziej nieodpowiednim momencie. Omijanie szerokim łukiem tematu przez rodzinę i udawanie, że nic się nie stało też nie jest wyjściem z sytuacji. Jak przetrwać Święta, gdy on cię porzucił? Jak czerpać dobre emocje ze świątecznej atmosfery i ruszyć z nadzieją w Nowy Rok?

 

Jeśli macie dzieci, przede wszystkim trzeba ustalić jak zaplanować Święta, by te jak najmniej odczuły wasze rozstanie lub po prostu czuły się dobrze. Niektóre patchworkowe rodziny decydują się ze względu na dzieci spędzić Wigilię razem, trzeba jednak ustalić zasady: tata po kolacji wigilijnej nie zostanie na noc. Rozwód nie musi oznaczać, że dzieci pierwsze Święta muszą spędzić z tobą. Jeśli z jakiegoś powodu, np. atmosfery rodzinnej w Święta, z tatą będzie im lepiej, pozwól na to, a ty wykorzystaj ten czas z korzyścią dla ciebie.

Święta i świeczki

fot. Sashka Lenka / Adobe Stock

Spędź te Święta zgodnie z sobą, lecz w towarzystwie

Te Święta będą inne, zaakceptuj ten fakt i nie porównuj ich z minionymi. Bądź skoncentrowana na tym, co jest tu i teraz. Spędź Boże Narodzenie z życzliwymi ludźmi. Jeśli nie możesz w tej kwestii liczyć na własną rodzinę, uatrakcyjnij je spotkaniami z przyjaciółmi, zafunduj sobie relaks np. w postaci pobytu w spa lub wycieczki za miasto. A może masz koleżankę lub znajomą, która chętnie spędziłaby te grudniowe dni inaczej, z tobą? Porozmawiaj z nią szczerze, może uda ci się ją namówić na wspólny wyjazd. Jeśli chcesz zabrać w podróż dzieci, zawsze możesz wyjaśnić im, że to świetny sposób na poznanie zwyczajów i tradycji obchodzenia Bożego Narodzenia w innym regionie Polski czy innym kraju. Taka podróż będzie przygodą i wyzwaniem w jednym. Cel jest jeden – naładowanie baterii, by od Nowego Roku ruszyć do przodu.

Strata boli, musisz zawalczyć o siebie!

Jeśli jednak powyższe sugestie cię nie przekonują, prawdopodobnie oznacza to, że nie jesteś gotowa, by wziąć sprawy we własne ręce. Masz do tego pełne prawo. Jest coś, co musisz zrozumieć i zaakceptować – wychodzenie z traumy rozwodu to proces przemiany, który możesz przyspieszyć, jeśli nie będziesz popełniać pewnych błędów. Doświadczenie i emocje, które przepracujesz teraz zaprocentują na przyszłość. Jeśli nie masz jednak obok siebie osoby, która przeszła przez to samo i wypracowała nowe lepsze zasady, które pozwalają jej teraz na bycie szczęśliwą osobą, jeśli nie masz sprawdzonego terapeuty lub nie stać cię na kosztowną terapię, nie skazuj się na zostanie samą z problemem. Tu chodzi o ciebie i twoje samopoczucie, a ono jest najcenniejsze. Nieważne, czy macie dzieci, czy zostałaś sama. To ty musisz odzyskać siłę, by dalej dobrze kierować swoim lub wspólnym życiem. To ty musisz przetrwać najbliższe Święta.

Christmas

fot. Proimagecontent / Adobe Stock

Najlepszy prezent, jaki możesz wybrać dla siebie pod choinkę

Dlatego jeśli twoi bliscy pytają, jaki gwiazdkowy prezent sprawi ci przyjemność, nie wahaj się poprosić o konkretny prezent, który oferuje coś najcenniejszego – wiarę i nadzieję, że przezwyciężysz kryzys, że przestaniesz czuć, że straciłaś część siebie i wyjdziesz z niego silniejsza. Nie potrzebujesz nowej bluzki czy kolejnych perfum. Potrzebujesz wsparcia, by poradzić sobie z emocjami i przede wszystkim uniknąć błędów i pułapek, w które łatwo wpaść po rozstaniu. Takim prezentem będą warsztaty online „Przetrwać niechciany rozwód”, z certyfikowanym coachem, a zarazem osobą, która sama kiedyś przeszła przez proces rozwodu i wychodzenia z traumy. Warsztaty składają się ze spotkań wideo dostępnych na platformie psychologicznej online „Psychoforma”. Dodatkowo – przeszkoleni terapeuci pomogą Ci w przejściu tego warsztatu. To właśnie taki świąteczny „upominek”, podarowany od serca, da ci siłę, by godnie przetrwać Święta.

Święta po rozstaniu

fot. GTeam / Adobe Stock

Jeśli z jakiegoś powodu wstydzisz się poprosić rodzinę o taką pomoc, pomyśl, że zasługujesz na to, by podarować go samej sobie. To nie tylko doraźna pomoc, ale inwestycja w siebie, w swoje przyszłe życie. Dlatego weź sprawy we własne ręce i zrób to teraz.

Przetrwać „niechciany rozwód” – warsztaty online

Warsztaty na platformie „Psychoforma” dla kobiet po rozstaniu lub rozwodzie prowadzone są przez Indię Kern, amerykankę posiadającą tytuł CDC Certified Divorce Coach®. Oznacza to, że autorka warsztatów została zaaprobowana przez liderów programu CDC Certified Divorce Coach®, profesjonalistów w tej dziedzinie. Celem warsztatów jest przeprowadzenie osoby po rozwodzie przez meandry trudnych emocji, pokazania jak łatwo wpaść w pułapki, które utrudniają odzyskanie własnej siły i energii do działania, pokazanie jak ich unikać. Proces ma prowadzić do akceptacji, wzmocnienia samooceny, powrotu na właściwy tor i odzyskania poczucia piękna, należnego kobiecie.

Artykuł sponsorowany
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ