Thursday, May 23, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak przesunąć termin miesiączki?

Jak przesunąć termin miesiączki?

Nie wszystko możemy jednak zaplanować – czasem miesiączka wypada w najmniej odpowiednim momencie. Co wtedy?

Regularny cykl miesiączkowy to jedna z istotnych oznak zdrowia kobiety, a możliwość przewidzenia kolejnego krwawienia miesięcznego pomaga w codziennym życiu, np. ułatwia wybór terminu urlopu w taki sposób, by zmiany podpasek lub tamponów nie kolidowały z plażowaniem lub zwiedzaniem egzotycznych miejsc. Nie wszystko możemy jednak zaplanować – czasem miesiączka wypada w najmniej odpowiednim momencie. Co wtedy?

miesiączka r

fot. materiał prasowy

Farmakologiczne opóźnienie miesiączki

Termin pojawienia się krwawienia miesiączkowego można delikatnie zmodyfikować z pomocą środków farmakologicznych dostępnych na receptę. Jakie leki powodują opóźnienie okresu?

– Tabletki antykoncepcyjne nie tylko zapobiegają niepożądanej ciąży, ale także w razie potrzeby przesuwają miesiączkę. Warto jednak podkreślić, że najprostsze i najbardziej bezpieczne dla organizmu kobiety jest opóźnianie okresu z pomocą jednofazowych, dwuskładnikowych pigułek hormonalnych przyjmowanych przez 21 dni w miesiącu – inne rodzaje tabletek mają bardziej złożony wpływ na organizm. Zgodnie z klasycznym schematem ich stosowania, po trzech tygodniach brania tabletek jednofazowych kobieta powinna zrobić siedem dni przerwy, by w tym czasie mogło dojść do złuszczenia błony śluzowej macicy. Jeśli stosujesz pigułki antykoncepcyjne tego typu, a kolejna miesiączka wypada w samym środku wakacyjnego wyjazdu lub koliduje z innym ważnym wydarzeniem, np. twoim ślubem, możesz przesunąć termin krwawienia poprzez niezrobienie przerwy po zakończeniu wcześniejszego opakowania leku. Dzień po wzięciu ostatniej pigułki z jednego blistra zacznij kolejny, a następna miesiączka – a raczej tzw. krwawienie z odstawienia – będzie miało miejsce dopiero podczas kolejnej siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu leku.

– Jeżeli nie stosujesz antykoncepcji doustnej, a zależy ci na przesunięciu terminu miesiączki, zastosuj lek zawierający hormon o nazwie noretysteron. Przyjmowanie preparatu należy zacząć jeszcze przed planowaną miesiączką, by przesunąć krwawienie nawet o 14 dni. Leki tego typu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety, ale na wszelki wypadek należy stosować je ściśle według zaleceń lekarza i nie dłużej niż przez dwa tygodnie. Co warte zaznaczenia, środki opóźniające miesiączkę nie chronią przed ciążą, dlatego podczas ich stosowania nie zaniedbuj antykoncepcji!

Czy opóźnianie miesiączki szkodzi zdrowiu?

Każda ingerencja w cykl miesiączkowy może mieć skutki uboczne, ale jeśli postępujesz zgodnie z wytycznymi lekarza i przesuwasz termin miesiączki po uprzedniej konsultacji ze swoim ginekologiem, ryzyko komplikacji jest niewielkie.

Aby mieć pewność, że opóźnianie okresu nie wpłynie negatywnie na twoje zdrowie, traktuj je jako ostateczność i korzystaj z tej opcji wyłącznie w uzasadnionych okolicznościach.

Postęp medycyny sprawił, że to, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się niemożliwe, jest obecnie na porządku dziennym. Dzięki nowoczesnym lekom możesz nie tylko sama decydować o tym, kiedy i czy w ogóle zostaniesz matką, ale także w razie potrzeby opóźnić miesiączkę.

Źródło: 121doc

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Elf 21 sierpnia, 2015

    Teraz też już na polskim rynku dostępne są tabletki o wydłużonym schemacie stosowania przyjmowane nieprzerwanie przez 91 dni w celu zapobiegania ciąży. Każda z 84 różowych
    tabletek zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, mianowicie – lewonorgestrelu i etynyloestradiolu. 7 białych tabletek zawiera niewielką ilość hormonu żeńskiego – etynyloestradiolu. I właśnie dodatkowym plusem jest to że krwawienie występuje tylko raz na kwartał

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ