Thursday, January 16, 2025
Home / PARTNER MK  / Jak przeciwdziałać uczuleniu na słońce? Co zastosować na objawy alergii słonecznej?

Jak przeciwdziałać uczuleniu na słońce? Co zastosować na objawy alergii słonecznej?

Najtrudniejsze są pierwsze dni intensywnego nasłonecznienia

Uczulenie na słońce

fot. Maria Fuchs / Adobe Stock

Uczulenie na słońce jest jedną z form fotodermatozy i bywa mylone z poparzeniem słonecznym. To reakcja organizmu na promienie ultrafioletowe. Nie musi być jednak wynikiem zbyt długiego opalania. Może być wywołane przez inne czynniki powodujące nadwrażliwość. Z artykułu dowiesz się, jak zapobiegać uczuleniu na słońce i po co sięgnąć, by alergia nie pojawiła się w te wakacje. Co zastosować, gdy już cierpisz na objawy fotodermatozy?

 

Uczulenie na słońce – co jest przyczyną?

Czasem uczulenie na słońce pojawia się, gdy przesadzisz z kąpielą słoneczną. Czasem wystarczy wystawić skórę na 5 minut, by pojawiła się tak zwana osutka świetlna, czyli swędzące plamki. Występowanie fotodermatozy jest skorelowane z czynnikami podtrzymującymi nadwrażliwość. Może to być na przykład stosowanie kosmetyków z retinolem – nie zaleca się rozpoczynać terapii latem. Nawet w chłodniejszych okresach konieczne jest silnej ochrony SPF.

 

Inny czynnik mogący powodować uczulenie na słońce to picie ziół (na przykład z dziurawcem) lub przyjmowanie suplementów zawierających fotouczulające składniki. Również leki psychotropowe, antybiotyki i antykoncepcja mogą przyczynić się to pojawienia się fotodermatozy. Co ciekawe, alergia na słońce pojawia się najczęściej przy pierwszym kontakcie ze słońcem, na przykład wiosną. Najczęściej u osób o jasnej karnacji.

Jak wygląda uczulenie na słońce?

Nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe może objawiać się zaczerwienieniem skóry, swędzącą wysypką, pokrzywką, czasem pęcherzami. Najczęstszą formą uczulenia na słońce są wielopostaciowe osutki świetlne (PLE), które pojawiają się przy pierwszym kontakcie skóry z promieniami słonecznymi po zimie. Swędzące plamki, na przykład na dekolcie, mogą pojawiać się już po kilku minutach ekspozycji na słońce wiosną lub latem.

Jak przeciwdziałać uczuleniom na słońce?

Sprawdź składy używanych kosmetyków pielęgnacyjnych. Na przykład stosowanie kremów z retinolem albo rozpoczynanie kuracji kwasami złuszczającymi wiosną czy latem to bardzo kiepski pomysł. Jeśli wiesz, że masz tendencję do uczulenia na słońce, uważaj szczególnie przy pierwszych ekspozycjach na promienie UV. Stosuj krem z filtrem o wysokim faktorze SPF50+. Możesz wybierać preparaty wzbogacone o substancje łagodzące, na przykład pantenol czy aloes. Przyzwyczajaj skórę do słońca stopniowo. Możesz też przygotować skórę na okres wiosenno-letni, stosując suplementację z beta-karotenem i selenem – najlepiej rozpocząć ją 2-3 tygodnie przed wyjazdem.

Co pomoże na alergię słoneczną?

Gdy plamki, rumień lub pokrzywka już się pojawiły, koniecznie unikaj dalszej ekspozycji na słońce. Podrażnioną skórę możesz posmarować łagodzącym żelem po opalaniu lub nawilżającym balsamem, na przykład z aloesem lub pantenolem. Możesz też przyjąć leki antyhistaminowe, które przyniosą ulgę w przypadku uporczywego świądu i złego samopoczucia – skonsultuj się z lekarzem przed sięgnięciem po środek antyalergiczny. Problemu pokrzywki nie można bagatelizować. Zgłoś się do dermatologa, jeśli dolegliwość wystąpiła więcej niż jeden raz lub jeśli jej przebieg jest niepokojący.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ