Monday, June 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak przeciwdziałać dolegliwościom pracowników biurowych?

Jak przeciwdziałać dolegliwościom pracowników biurowych?

3/4 osób odczuwa bóle kręgosłupa w pracy, sprawdź jak z tym walczyć

Czy stanowiska biurowe w polskich firmach są wygodne? /fot. materiały prasowe

Najczęstsze dolegliwości wywołane pracą biurową to wady wzroku i problemy z kręgosłupem. Ich przyczynami mogą być niedostatecznie komfortowe stanowiska pracy i szkodliwe przyzwyczajenia pracowników

Czy stanowiska biurowe w polskich firmach są wygodne? /fot. materiały prasowe

Czy stanowiska biurowe w polskich firmach są wygodne? /fot. materiały prasowe

Praca biurowa w porównaniu z pracą fizyczną wydaje się łatwiejsza. Długie godziny spędzane w pozycji siedzącej, najczęściej przed ekranem komputera, mogą jednak szkodliwie odbić się na zdrowiu pracownika. Ergonomia w miejscu zatrudnienia oraz przestrzeganie higieny pracy przez samego pracownika znacznie zminimalizują negatywny wpływ pracy biurowej na zdrowie.

Czy stanowiska biurowe w polskich firmach są wygodne?

Firma Alstor przeprowadziła w 2016 roku audyt stanowisk komputerowych w kilkudziesięciu firmach w Polsce. Spośród przebadanych 10% osób oceniło swoje stanowisko pracy jako bardzo wygodne, 13% zadeklarowało, że odczuwa przy nim dyskomfort, a aż 73% przyznało, że odczuwa w pracy bóle kręgosłupa. Ponad 60% ma także problemy z oczami, 59% odczuwa ból nadgarstków na skutek użytkowania myszki i klawiatury. Bywa, że winą za te dolegliwości można obciążyć niewłaściwie dostosowane stanowisko pracy – źle ustawiony monitor (na wprost okna albo tak, że okno jest za monitorem), nieprawidłowo dobrane klawiatury i myszki, nie dość wygodny fotel. Jak wynika z ankiet, taki stan rzeczy jest jednak podyktowany nie tylko niewłaściwym urządzeniem stanowiska biurowego, ale także szkodliwymi przyzwyczajeniami samych pracowników. Na przykład znakomita ich większość przyjmuje podczas pracy złą postawę, nieprawidłowo trzyma myszkę, nie korzysta także z automatycznej kontroli jasności w monitorze.

Po pierwsze: wygodne meble

Podstawą zadbania o zdrowie, wygodę, a także wydajność pracowników, jest zapewnienie im odpowiednich mebli. Normy bhp drobiazgowo regulują wygląd stanowisk biurowego i komputerowego. Biurko, zapewniające dość miejsca na rozłożenie potrzebnych rzeczy, fotel o biurka na kółkach, z regulacją wysokości, podłokietnikami i oparciem wyprofilowanym, aby dać właściwe podparcie kręgosłupowi – zapewnienia takich mebli wymagają przepisy. Niektórzy pracodawcy zadowalają się wypełnieniem minimalnych wymogów wobec biura, warto jednak pamiętać, że im wygodniejsze są meble, tym mniejsze staje się ryzyko, że u pracownika wystąpią dolegliwości rozpraszające go podczas pracy bądź zmuszające go do wzięcia zwolnienia.

– Ergonomiczne meble zapewniają większy komfort, ale także swobodę pracy – mówi przedstawiciel AJ Produkty, firmy zajmującej się produkcją mebli. – Tym samym nie tylko mogą oszczędzić pracownikom problemów zdrowotnych, ale także umożliwiają im szybsze realizowanie służbowych obowiązków.

Po drugie: odpowiednie postępowanie pracownika

Najlepszą pozycją do pracy przy komputerze jest taka, w której opiera się plecy na całym oparciu fotela, a są one pochylone do tyłu o około 15 stopni (stąd tak istotne jest właściwe wyprofilowanie oparcia). Warto poinformować o tym pracowników, zawieszając w biurze odpowiednie ryciny – często bowiem doradza się zachowywanie postawy całkowicie wyprostowanej, bez podpierania kręgosłupa o oparcie. Jest to jednak rzecz niewłaściwa, oparta na przestarzałych badaniach.

Pracując przy monitorze, co godzinę należy urządzać sobie pięciominutową przerwę, aby dać oczom odpocząć. (Prawo do takiej przerwy również zostało zagwarantowane w przepisach bhp). Podczas niej dobrze jest poruszać się choć przez chwilę.

Istotne jest także odpowiednie trzymanie dłoni podczas pisania na klawiaturze, jak i trzymanie myszki (nie należy podpierać nadgarstka o kant biurka, może to bowiem skutkować późniejszymi problemami zdrowotnymi).

Warto również, aby pracownik przynajmniej raz w tygodniu wykonywał dobre dla kręgosłupa ćwiczenia, na przykład izometryczne.

Przeciwdziałać problemom zdrowotnym pracowników muszą więc i pracodawca, i sami zatrudnieni.

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Pola 22 września, 2018

    niestety wielu pracodawców nie zapewnia dobrych warunków pracy. Często meble biurowe nie są dopasowane do potrzeb użytkowników, pozostający w długotrwałej siedzącej pozycji mogą nabawić się schorzeń kręgosłupa. Dolegliwościom bólowym mozna zaradzić stosują wibroterapię – tu macie opieni pacjentów https://www.vitberg.com/opinie-pacjentow ale to i tak tylko doraźna pomoc. Pracodawcy bardzie powinni przykładać wagę do przepisów BHP związanych z prawidłowym przygotowaniem stanowiska pracy.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ