Monday, January 20, 2025
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Jak przechowywać pościel i koce, aby zachować ich jakość na dłużej?

Jak przechowywać pościel i koce, aby zachować ich jakość na dłużej?

Zadbane posłużą długie lata

Pościel - jak ja przechowywać

fot. Bmak / Adobe Stock

Nie tylko odpowiednia pielęgnacja ma znaczenie dla trwałości koców i pościeli. Warto też wiedzieć, w jaki sposób je przechowywać

 

Pielęgnacja i przechowywanie pościeli i koców

Pościele i koce to tego typu przedmioty, które przydają nam się na co dzień w domu, ale sprawiają trochę trudności w przechowywaniu. Zazwyczaj mamy bowiem więcej niż jeden komplet, chociażby po to, aby swobodnie zrobić pranie lub też by wymienić model letni na model zimowy. Żeby jak najdłużej udało się nam zachować pościel i koce w dobrej kondycji, należy je nie tylko odpowiednio pielęgnować, ale również przechowywać w taki sposób ,żeby nie ulegały one niszczeniu.

 

Jeśli chodzi o pielęgnację, warto tu wspomnieć przede wszystkim o tym, że tego typu tekstylia należy prać w programach przeznaczonych do pościeli i kocy, nie robić tego zbyt często, jak również odpowiednio je suszyć. Jeżeli posiadamy suszarkę automatyczną warto od czasu do czasu włączyć program, który ma na celu odświeżenie tekstyliów i świetnie nadaje się właśnie do przewietrzenia pościeli po okresie składowania jej.

Jak przechowywać pościel?

Pościel należy przechowywać taki sposób, aby przede wszystkim nie zawilgotniała. Syntetyczne kołdry i poduszki możemy na przykład trzymać przez całe lato czy zimę w szafie czy skrzyni, powinna być ona dobrze wentylowana. Ta wentylacja ma jeszcze większe znaczenie w przypadku pościeli z naturalnego pierza. Potrzebuje ona częstego wietrzenia. Dobrą praktyką jest nawet wyjęcie jej co jakiś czas z szafy i wywieszenie, najlepiej na świeżym powietrzu (pod warunkiem, że na zewnątrz nie jest wilgotno). Jeżeli przed schowaniem pościeli pierzemy ją, zadbajmy o to aby nie wsadzać jej do szafy czy skrzyni wilgotnej.

 

Najgorszym, co może się przydarzyć przechowywanej nieodpowiednio pościeli, jest wilgoć. Dobrym rozwiązaniem jest również wydzielenie specjalnej przestrzeni w szafie, która pozwoli nam przechowywać pościel z dala od ubrań czy butów. Dlaczego? Często do szafy trafiają na przykład ubrania, które były już noszone, buty, których podeszwy niekoniecznie dokładnie czyścimy przed schowaniem, a które stanowią siedlisko drobnoustrojów. Pościel, szczególnie z naturalnego pierza jest idealną pożywką dla tego typu bakterii i roztoczy, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest znalezienie na nią osobnej przestrzeni.

Wiele różnego rodzaju pościeli znajdziemy na stronie: https://www.lozkoholicy.pl/pol_m_Salon-i-Sypialnia_Komplety-poscieli-1510.html.

Jak przechowywać koce?

Do koców odnosi się ta sama zasada co do pościeli – nie powinny one znajdować się w pomieszczeniu czy w meblu, w którym grozi im wilgoć. Istotne jest również to, aby ograniczyć dostęp kurzu. Koce łatwo bowiem go łapią, szczególnie te bardzo mięsiste. Wiele z nich nie nadaje się do prania w domu, wymaga prania chemicznego. Spanie pod takim zakurzonym kocem może być bardzo nieprzyjemne i mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia, szczególnie jeśli mamy na przykład problemy z alergiami czy z astmą. Bardzo dobrą praktyką jest przechowywanie kocy w specjalnych pokrowcach – pozwolą one ograniczyć ewentualne zabrudzenia czy właśnie kurzenie się. Szeroką ofertę kocy znajdziemy pod linkiem: https://www.lozkoholicy.pl/pol_m_Salon-i-Sypialnia_Koce-i-Pledy-1520.html.

 

Odpowiednio przechowując pościel i koce w znaczny sposób wydłużymy ich „żywotność” i sprawimy że posłużą nam przez wiele lat.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ