Tuesday, May 28, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak prawidłowo wysuszyć psa po kąpieli?

Jak prawidłowo wysuszyć psa po kąpieli?

Niechby miał z tego trochę frajdy, a nie tylko stres

suszenie psa

fot. Pixabay

Na co zwrócić uwagę podczas suszenia sierści psa po kąpieli? Jak przyzwyczaić zwierzę do dźwięku suszarki? Czy po kąpieli można wyjść z psem na spacer? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy w artykule

 

Jako kobiety dużą wagę przywiązujemy do pielęgnacji urody, dbając o to, aby skóra i włosy były w jak najlepszej kondycji. Niestety, często zapominamy o tym, że właściwa pielęgnacja naszego czworonożnego przyjaciela jest równie ważna. Nie tylko sprawia, że pies dobrze się prezentuje, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób skóry i inwazji pcheł. Pielęgnacja zwierzęcej sierści obejmuje między innymi:

 

• regularne kąpiele,
• wyczesywanie sierści,
• strzyżenie lub trymowanie,
• dbałość o stan uzębienia,
• czyszczenie uszu,
• czyszczenie okolic oczu.

 

W artykule przybliżamy zagadnienia bezpośrednio związane z kąpielą psa.

Suszenie sierści po kąpieli – jak wykonać to prawidłowo?

Po przeprowadzonej kąpieli możemy samodzielnie wysuszyć psa suszarką lub pozwolić sierści na samoistne wyschnięcie w temperaturze pokojowej. Większość właścicieli wybiera jednak pierwszą opcję.

Uwaga: Sierść psów przygotowywanych do udziału w wystawie wymaga wielostopniowej pielęgnacji, dlatego też zawsze powinna być wysuszona za pomocą suszarki.

Bezpośrednio po kąpieli powinniśmy delikatnie odcisnąć nadmiar wody z sierści za pomocą miękkiego ręcznika z mikrofibry – to właśnie ręcznik z mikrofibry charakteryzuje się wyjątkową chłonnością. Do wysuszenia sierści będziemy potrzebować również suszarki, szczotki lub grzebienia. Dla wygody naszej oraz czworonoga najlepiej, aby postawić psa na stabilnym podwyższeniu – najlepszym rozwiązaniem będzie profesjonalny stół groomerski.

Uwaga: Jeżeli planujemy zakup suszarki, to zwróćmy uwagę na to, aby była ona wyposażona w regulację tempa nadmuchu, regulację temperatury nadmuchu oraz w opcję zimnego nawiewu.

suszenie pas po kąpieli

fot. Pixabay

Suszenie psa za pomocą ręcznika

Wycieranie zwierzęcia rozpoczynamy zawsze od głowy, stopniowo dociskając ręcznik i sunąc w kierunku ogona. Gdy ręcznik znajduje się na grzbiecie, przesuwamy się również w dół w kierunku brzucha, a następnie przechodzimy do kończyn i łapek. Nie zapominamy również o głowie i uszach. Starajmy się korzystać z ręcznika delikatnie. Mocne pocieranie sierści nie jest przyjemne dla czworonoga, a także może powodować plątanie się włosa i jego złamania na całej długości. Natomiast jeżeli pies chce się samodzielnie wytrzepać z wody, to pozwólmy mu na to dopiero po tym, jak go wytrzemy.

Uwaga: Wielu właścicieli wyczesuje sierść swojego czworonoga wyłącznie po kąpieli. Jest to dość istotny błąd. Mokra lub wilgotna sierść łatwiej się plącze, a sam zabieg czesania staje się dla psa nieprzyjemny.

Suszenie psa suszarką krok po kroku

Po odciśnięciu nadmiaru wody za pomocą ręcznika przechodzimy do właściwego suszenia, pamiętając, aby ustawić nawiew na zimne powietrze i trzymać sprzęt w odległości 20-25 centymetrów od sierści. W przypadku ras długowłosych sięgamy również po grzebień lub szczotkę. Wymagającą szatę czeszemy zgodnie z kierunkiem naturalnego wzrostu włosa, a powietrze kierujemy od spodu sierści po same końce.

 

Suszenie warto rozpocząć od szyi i pleców, dalej przechodzimy do ogona. Następnie suszymy tylne łapy od linii biodra, kierując powietrze w dół – nie zapominajmy również o wysuszeniu ich wewnętrznej strony. Kolejnym krokiem będzie wysuszenie boków, podbrzusza i przednich kończyn. Na sam koniec zostawiamy wysuszenie głowy. Unikajmy kierowania powietrza w stronę oczu, nosa oraz wnętrza uszu – środek małżowiny usznej delikatnie wycieramy za pomocą ręcznika.

Uwaga: Zabieg suszenia jest szczególnie męczący i długi w przypadku ras posiadających tak zwany podszerstek (miękką, krótką sierść znajdującą się blisko skóry) oraz włos okrywowy. Powinniśmy suszyć pupila w taki sposób, aby nie pozostawiać wilgotnego podszerstka – wówczas sierść może się zaparzyć oraz filcować.

Jak przyzwyczaić psa do suszarki?

Dla większości czworonogów kąpiel oraz suszenie sierści stanowi źródło stresu. Psy przede wszystkim obawiają się dźwięków emitowanych przez suszarkę, a także zbyt gorącego nawiewu powietrza. Aby sprawić, żeby zabieg pielęgnacyjny był jak najprzyjemniejszy, powinniśmy stopniowo zaznajamiać zwierzę z suszarką.

 

Zacznijmy od krótkich sesji. Po włączeniu sprzętu i ustawieniu zimnego nawiewu skierujmy nadmuch w stronę sierści. Pamiętajmy o tym, że reakcja obronna u psa jest dość naturalna – nasz pupil może warczeć, szczekać czy nawet próbować atakować suszarkę. Ważne jest więc, aby wypracować u psa pozytywne skojarzenia z tym przedmiotem. Po zakończonej krótkiej sesji suszenia przychodzi więc czas na nagrodę w postaci ulubionego przysmaku. Całość działania powtórzmy kilkukrotnie, zwiększając czas kontaktu zwierzęcia z suszarką oraz pamiętając o nagradzaniu jego cierpliwości. Dzięki temu zmniejszymy występującą reakcję stresową podczas właściwego zabiegu.

Czy można wychodzić z psem po kąpieli?

Zarówno groomerzy, jak i weterynarze zalecają, aby po kąpieli nie wychodzić z pupilem na dwór – najlepiej udać się na dłuższy spacer bezpośrednio przed tym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dlaczego? Wynika to z tego, że również zwierzęta narażone są na infekcje. Nawet najdokładniejsze wysuszenie sierści nie zagwarantuje nam, że czworonóg nie przeziębi się, nie tylko pod wpływem podmuchów powietrza, ale również biegając po zimnym podłożu. Dodatkową zaletą przeprowadzenia kąpieli po spacerze jest fakt, że pies będzie szczęśliwy i zmęczony, dlatego też nie powinien już dysponować taką siłą, aby stawiać skuteczny opór podczas zabiegu pielęgnacyjnego.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ