Uprawianie sportu to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu – pozwala zachować dobrą kondycję, wspomaga naturalną odporność organizmu i sprzyja zachowaniu zgrabnej sylwetki. Aby podczas ćwiczeń czuć się wygodnie i komfortowo, warto sięgnąć po specjalną odzież sportową. Jak o nią dbać?
Pranie niektórych elementów garderoby może powodować pewne wątpliwości. Dotyczy to przede wszystkim odzieży szytej z delikatnych materiałów, które mogą zniszczyć się pod wpływem wysokiej temperatury bądź wirowania. Osoby uprawiające sport chętnie wybierają specjalną odzież, która nie krępuje ruchów i szyta jest ze specjalnych tkanin skutecznie odprowadzających pot i zapewniających skórze oddychanie. Błędy popełniane podczas prania tego typu ubrań mogą sprawić, że zużyją się one znacznie szybciej i nie zachowają swoich właściwości. Co zrobić, aby tego uniknąć?
Zawsze czytaj metki!
Ta zasada odnosi się do każdego rodzaju odzieży, nie tylko tej sportowej. Na metce producenci umieszczają informacje dotyczące składu tkaniny, ale również sposobu jej konserwacji. Oczywiście samo czytanie metek nie wystarczy – trzeba się jeszcze stosować do zaleceń na nich umieszczonych. Jeśli nie wiesz co oznaczają znajdujące się tam symbole, poszukaj informacji w Internecie, a przede wszystkim nie lekceważ ich – niektóre ubrania można prać tylko ręcznie, zaś w przypadku innych nie można stosować środków zmiękczających. Dotyczy to przede wszystkim ubrań z dodatkiem lycry, która po kontakcie z płynem do zmiękczania tkanin traci swoje właściwości i rozciąga się.
Uważaj na temperaturę
Jedną z najważniejszych zasad dotyczących prania odzieży sportowej jest wybieranie dosyć niskiej temperatury do jej oczyszczenia. Ubrania wykorzystywane podczas treningu nie powinny być prane w temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Przekroczenie tej granicy może spowodować, że tkanina zmieni swoje właściwości, a koszulka czy legginsy zniszczą się. Oczywiście nie można ich też prasować z tych samych powodów. Materiał, z jakich wykonana jest odzież sportowa bardzo szybko wysycha i raczej się nie gniecie, dlatego prasowanie nie tylko jest szkodliwe, ale też zbędne.
W czym prać?
Chociaż na rynku można znaleźć specjalne proszki i żele do prania odzieży sportowej, doskonale sprawdzi się „zwykły” detergent. Wyjątkiem może tu być odzież wykonana z Gore-texu, jak np. trekingowe kurtki z membraną, które najlepiej jest prać w specjalnych preparatach dostępnych w sklepach sportowych. W tym przypadku nie należy też namaczać tkaniny – goretex powinien mieć jak najkrótszy kontakt z wodą. Zazwyczaj też – co zostało wspomniane wyżej – odzieży sportowej nie należy płukać w środkach zmiękczających, ale dla pewności należy sprawdzić metkę. Nowoczesne pralki mają specjalne programy do prania tego typu ubrań, np. użytkownicy pralki Indesit mogą skorzystać z aż trzech opcji należących do takiego cyklu: Obuwie sportowe, Odzież sportowa i ręczniki oraz Odzież techniczna. Pozwalają one skutecznie usuwać zabrudzenia, a jednocześnie chronić tkaniny przed utratą ich właściwości.
Jak pozbyć się przykrego zapachu i plam?
Intensywny trening sprawia, że pocimy się obficiej, a to z kolei powoduje przykry zapach odzieży po ćwiczeniach. Najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o jego skuteczne wywabienie, jest szybkie działanie – wracając do domu z siłowni, biegania czy roweru powinniśmy jak najszybciej uprać strój treningowy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wysuszmy go najpierw, a dopiero później wrzućmy do kosza na brudną bieliznę – w przeciwnym razie pozbycie się zapachu potu będzie znacznie trudniejsze. Oczywiście może zdarzyć się, że zapomnimy o praniu, a wtedy standardowy program może sobie nie poradzić. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej jest namoczyć odzież w roztworze octu. Ponieważ ma on właściwości bakteriobójcze – a to właśnie bakterie odpowiadają za przykry zapach – skutecznie poradzi sobie z problemem. Podobnie należy postępować w przypadku plam. Wysoka temperatura jest szkodliwa, dlatego namaczanie sprawdzi się znacznie lepiej.