Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie niemowlęcia? Sprawdź!
O kolejności wprowadzania poszczególnych produktów do diety dziecka decyduje rodzic

Żywienie niemowląt/ fot. materiały prasowe
Po pierwsze – pokarm matki
Złotym standardem w żywieniu niemowlęcia jest karmienie piersią. Eksperci zalecają karmienie naturalne przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka – w ten sposób otrzymuje ono najdoskonalszy pokarm stworzony przez naturę. Co ciekawe, mleko kobiece nie traci swoich wartości odżywczych wraz z upływem czasu. Zmienia jednak swój skład, dostosowując się do potrzeb maluszka na poszczególnych etapach jego rozwoju. W życiu każdego dziecka przychodzi jednak także czas na pierwsze pokarmy inne niż mleko mamy. Po ukończeniu przez dziecko 4 miesiąca życia, zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, można rozpocząć rozszerzanie diety.
Żywienie niemowlęcia według schematu
Eksperci opracowali i na bieżąco aktualizują schemat żywienia niemowląt. To plan pokazujący, jak powinno wyglądać racjonalne, dobrze zbilansowane żywienie niemowlęcia w okresie pierwszych 12 miesięcy jego życia. Schemat ma formę tabeli, w której dla dzieci na kolejnych etapach rozwoju określono:
- liczbę posiłków na dobę,
- umiejętności w zakresie spożywania pokarmów,
- rodzaj i konsystencję pokarmów, jakie mogą być podawane,
- przykłady pokarmów w diecie.
W pierwszych miesiącach dziecko karmione jest wyłącznie piersią, na żądanie. Nie jest jeszcze gotowe, by otrzymywać posiłki o konsystencji innej niż płynna.
W 5-6 miesiącu życia można rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Podstawą żywienia dziecka nadal powinno pozostać karmienie piersią – maluszek powinien być dalej karmiony na żądanie. W tym okresie wykształca jednak również umiejętność rozdrabniania pokarmów językiem. Wciąż jednak może wypychać jedzenie z ust za pomocą języka, ale nie należy się tym przejmować, ponieważ jest to jedynie reakcja przejściowa – w takim przypadku należy jeszcze chwilę wstrzymać się z rozpoczęciem rozszerzania diety. Jeśli jednak pociecha otwiera usta przy zbliżaniu się łyżeczki z pokarmem, można powoli podawać jej nowe produkty. Na tym etapie powinny one mieć konsystencję gładkiego puree. Jako pierwsze podajemy ugotowane i zmiksowane warzywa, później owoce, pierwsze produkty zbożowe (kleiki oraz kaszki bezglutenowe i glutenowe), a także mięso i jaja.
O kolejności wprowadzania poszczególnych produktów do diety dziecka decyduje rodzic. Nowe pokarmy należy jednak podawać pojedynczo, obserwując reakcję dziecka. Dzięki temu można stosunkowo łatwo zauważyć ewentualną reakcję alergiczną lub nadwrażliwość pokarmową. Jeśli nic się nie dzieje, można wprowadzać co kilka dni kolejne nowości, a później łączyć je w bardziej urozmaicone posiłki.
Doskonale skomponowana dieta
W 7-8 miesiącu życia dziecko ma już umiejętność pobierania wargami pokarmu z łyżeczki, gryzienia, żucia i wykonywania ruchów języka na boki. Można już zacząć podawać mu posiłki o nieco bardziej urozmaiconej konsystencji, zawierające wyczuwalne drobinki czy nawet pierwsze miękkie cząstki warzyw i owoców do samodzielnego jedzenia.
Ważne jest, aby dieta niemowlęcia była zróżnicowana i zawierała wszystkie składniki odżywcze: węglowodany złożone, pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Przy przygotowywaniu dań dla dziecka należy sięgać po produkty tylko ze sprawdzonych źródeł. Dobrym rozwiązaniem, które gwarantuje odpowiednią jakość posiłków dla najmłodszych, są gotowe posiłki dla niemowląt i małych dzieci, np. dania Gerber. Nad ich recepturą i procesem przygotowania czuwają specjaliści. Ikonka wieku podawania zamieszczona na ich etykiecie oznacza, że spełniają one normy znacznie bardziej rygorystyczne niż w przypadku żywności dla starszych dzieci i dorosłych. Dodatkowo, różnorodność składników wykorzystywanych w posiłkach Gerber (tylko warzyw jest w nich łącznie aż 18 rodzajów!) pomaga urozmaicić dietę dziecka i od samego początku uczyć je ciekawych smaków. Takie wczesne kształtowanie właściwych nawyków i preferencji żywieniowych może sprawić, że także w przyszłości dieta dziecka będzie zdrowa i różnorodna.
Prawidłowe żywienie niemowlęcia nie musi przysparzać trudności rodzicom. Wykorzystując schemat żywienia niemowląt i zwracając uwagę na kilka prostych zasad związanych z rozszerzaniem diety dziecka, mogą oni zapoznać je z całą gamą nowych, nieznanych dotąd smaków! Bo smaków, jak liter, trzeba się nauczyć!
Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me.
Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.