Thursday, June 20, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak powinna wyglądać dieta królika?

Jak powinna wyglądać dieta królika?

czyli co może im "spaść" z twojego talerza

Dieta królika

fot. Veta / Adobe Stock

Króliki domowe karmi się inaczej, niż zwierzęta hodowlane. W przypadku naszych pupili liczy się przede wszystkim ich zdrowie, a nie szybki wzrost. Jak i czym zatem karmić króliczki domowe?

 

Co jedzą króliki – piramida żywieniowa

Dieta króliczków domowych powinna się przede wszystkim opierać na dobrej jakości sianie. Musi ono stanowić 80% króliczej diety. Siano jest lekkostrawne i ułatwia wypróżnianie oraz prawidłową pracę układu pokarmowego. Królik musi mieć do niego dostęp przez 24 godziny na dobę. Uzupełnieniem diety są granulaty, które stanowią zaledwie 5% diety. Ważnym elementem żywienia królika są także zioła i warzywa. Nie chodzi tu wyłącznie o korzenie, ale także nać, która jest cennym źródłem składników odżywczych. Niewielką część diety królika mogą stanowić także owoce.

Jakie warzywa, owoce i zioła dawać królikom?

Lista króliczych pyszności jest dość długa. Wśród warzyw i ziół, które króliki mogą jeść, jest natka marchewki, natka pietruszki, bazylia, cykoria, kiełki słonecznika, brokuł, rzodkiewki, seler, marchewka, liście rzodkiewki, maliny, słoneczników, winogron, koperek, mlecz, sałata, rukola, buraki, papryka, liście kalarepy, melisa, roszponka. Warto przy tym pamiętać, że suszone zioła należy podawać już małym króliczkom, ale zieleninę i świeże warzywa dopiero po 4 miesiącu życia. Ważne, by wybierać dobrej jakości, świeże produkty.

 

Suszone zioła i granulat można kupić w takich miejscach, jak sklep zoologiczny Zoo24, gdzie znajduje się ich duży wybór, zapewniający różnorodność dobrze zbilansowanej diety. Króliczkom warto podrzucać gałązki, na przykład jabłoni, by mogły na nich ścierać swoje zęby, które rosną przez cały czas. Dostęp do nich ograniczy chęć obgryzania mebli, kabli czy innych przedmiotów domowych, a także klatki, zwłaszcza jeśli jest drewniana. Zaspokojenie tej potrzeby gałązkami jest świetnym pomysłem.

Czego nie dawać królikom?

Istnieje wiele produktów, których należy unikać w diecie króliczej. Oczywiście należy pamiętać, że są to zwierzęta roślinożerne. W ich diecie nie powinny znaleźć się jednak zboża, które powodują nadmierne tycie i przybieranie na wadze. Króliki nie powinny jeść także pieczywa. Nie zalecane są także różnego rodzaju kolby czy gryzaki ze zbożem. Królikowi także niepotrzebne są wszelkiego rodzaju lizawki witaminowe czy wapienne.

Królicze słodycze? Czemu nie!

Czy króliki domowe mogą jeść smakołyki? Oczywiście, pod warunkiem że są to produkty dla nich przeznaczone. Co jest deserem królika? Owoce! Króliki je uwielbiają! Jakie owoce mogą jeść? Są to, między innymi, jabłka, truskawki, maliny, gruszki, śliwki, brzoskwinie, pomarańcze, melony, jagody, ananasy, kiwi, banany czy mandarynki. Trzeba pamiętać, żeby podawać je w niewielkich ilościach. To królicze słodycze! Zbyt duża ich ilość w diecie może prowadzić do nadmiernego wzrostu wagi, co z pewnością nie jest dobre dla królików.

 

Dobrze ułożona dieta na bazie jakościowych produktów sprawi, że królik będzie w lepszej kondycji, będzie mniej chorował i będzie cieszył się długim życiem.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ