Tuesday, June 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak posegregować wiele zdjęć? Poradnik

Jak posegregować wiele zdjęć? Poradnik

Archiwum zdjęciowe pod kontrolą

fotoksiążka

fot. Christopher / Adobe Stock

W dobie fotografii cyfrowej robimy mnóstwo zdjęć, które trafiają do cyfrowej biblioteki. Po pewnym czasie i w niej miejsca jest za mało, a to powoduje, że najstarsze fotografie są usuwane. Aby tego uniknąć warto wywołać zdjęcia i uszeregować w usystematyzowany sposób. Dziś podpowiemy, jak posegregować wiele zdjęć

 

Stwórzcie tematyczne fotoksiążki

Najpierw zajmiemy się segregowaniem zdjęć cyfrowych. Oczywiście może zająć to sporo czasu, zwłaszcza gdy wykonuje się ich dużo, ale naprawdę warto. Takie zdjęcia można wywołać w odpowiednim formacie z zachowaniem właściwej ostrości i kolorystyki. Nie trzeba robić tego na klasycznym papierze fotograficznym. Można zdecydować się na ich umieszczenie w fotoksiążce. Tematyczna książka ze zdjęciami to świetny sposób na posegregowanie fotografii. Jeżeli macie zdjęcia z wakacji, to stwórzcie album zatytułowany np. „Wakacje 2023”, czy „Wakacje w…” W ten sposób nawet po latach będziecie wiedzieć, kiedy i gdzie zostały wykonane dane fotografie.

 

Wykonując cyfrową fotoksiążkę możecie pod zdjęciami umieszczać podpisy, co także ułatwi późniejszą identyfikację zdjęć. Fotoksiążka to również dobry pomysł na prezent. Jeśli zatem macie zdjęcia bliskich Wam osób, które chcecie uporządkować, to możecie zrobić im niespodziankę na urodziny czy też inną uroczystość. Dla rodziców możecie wykonać np. fotoksiążkę na rocznicę ślubu, a dla dziadków ‒ na Dzień Dziadka i Dzień Babci. Fotoksiążka to również świetny pomysł na prezent świąteczny, zwłaszcza dla rodzinnych i sentymentalnych osób.

 

Fotoksiążka może być swoistą kroniką danego roku czy wydarzenia w życiu. Jeżeli chcecie uwiecznić np. pierwszy rok dziecka w szkole, to możecie wykonać książkę z imieniem dziecka i napisem „I klasa”. Tematyczne segregowanie zdjęć i tworzenie książek ze zdjęciami sprawi, że zawsze będziecie wiedzieć, gdzie szukać danych fotografii, gdy będziecie chcieli do nich wrócić. Warto podkreślić, że książka ze zdjęciami może być w twardej, ale i miększej oprawie. W drugim przypadku może mieć formę kołonotatnika.

Wywołane zdjęcia umieśćcie w samodzielnie wykonanych albumach

Nie zawsze mamy zdjęcia w wersji cyfrowej i czasem decydujemy się na ich wywoływanie w tradycyjnym czy większym formacie na papierze fotograficznym albo mamy w pudełkach czy szufladach stare fotografie. Takie zdjęcia też można łatwo i przede wszystkim estetycznie posegregować. Wystarczy zaopatrzyć się w album do wklejania zdjęć. Scrapbooking to bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu. Polega na własnoręcznym tworzeniu albumów na zdjęcia w oparciu o ozdoby pasmanteryjne, skrawki z gazet czy naklejki. W ten sposób album może być naprawdę unikalny. Zdjęcia można do takiego albumu wklejać albo wsuwać, wykonując specjalne papierowe wstawki czy też wycięcia w papierze. Pod każdym zdjęciem można przykleić podpis z komentarzem sytuacyjnym.

 

Przeglądanie takiego albumu to naprawdę świetna rozrywka, choćby w jesienny wieczór. Można przypomnieć sobie różne chwile i powspominać. Dzięki wykorzystaniu albumów zdjęcia nie będą poniewierać się na dnie szafy i na pewno się nie zgubią. Jednocześnie będą chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi czy płowieniem. Jeżeli zamierzacie umieszczać podpisy z tyłu zdjęć, to pamiętajcie, by ich nie przyklejać, a właśnie wkładać w specjalnie przygotowane ramki czy wypustki. Dzięki temu każdy będzie mógł zapoznać się z tym, co zostało zapisane na odwrocie.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ