Saturday, December 9, 2023
Home / PARTNER MK  / Jak poradzić sobie z zapaleniem dziąseł?

Jak poradzić sobie z zapaleniem dziąseł?

Praktyczne rozwiązania

bolące dziąsła

Jak zwalczyć problem? / fot. materiały prasowe

Jeżeli podczas mycia zębów zauważyłeś na szczoteczce krew, Twoje dziąsła są obrzęknięte i krwistoczerwone, a dodatkowo odczuwasz z ust nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie borykasz się z zapaleniem dziąseł – jedną z najczęstszych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Prędka reakcja i zastosowanie odpowiednich preparatów zahamuje rozwój choroby – warto wiedzieć, że nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia, co może skutkować przedwczesną utratą zębów!

 

Przyczyny występowania stanów zapalnych dziąseł

Zapalenie dziąseł wywołane jest najczęściej przez nieprawidłową higienę jamy ustnej – niedokładne szczotkowanie zębów skutkuje pozostawieniem między zębami resztek jedzenia, które są świetną pożywką dla bakterii. W wyniku aktywności nieproszonego gościa na zębach powstaje płytka nazębna, która nagromadzona na powierzchni zębów ulega mineralizacji, po czym zamienia się w kamień nazębny – osad podrażnia dziąsła. Na powstawanie zapalenia w obrębie jamy ustnej duży wpływ ma również niewłaściwa dieta – zbyt mała ilość spożywanych witamin i minerałów wpływa na kondycję zębów i dziąseł. Czynnikiem, który ma wpływ na występowanie zapalenia dziąseł, jest również przyjmowanie niektórych leków i antybiotyków, oraz urazy mechaniczne np. intensywne szczotkowanie zębów czy stosowanie zbyt twardej szczoteczki, która uszkadza dziąsła.

Objawy zapalenia dziąseł

Pierwsze objawy zapalanie dziąseł pojawiają się już kilka tygodni od pojawienia się płytki nazębnej – jest to konsekwencja nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Ważne jest, aby objawy towarzyszące zapalaniu dziąseł zostały jak najszybciej prawidłowo zdiagnozowane. U wielu osób zapalanie dziąseł objawia się początkowo krwawieniem z dziąseł podczas szczotkowania zębów, jednakże czasami krew zauważalna jest jedynie jako różowawe zabarwienie wypluwanej śliny. Dziąsła objęte stanem zapalnym zmieniają zabarwienie na krwistoczerwone, a dodatkowo są opuchnięte i tkliwe. Przedstawione objawy mogą być odczuwalne nie tylko podczas mycia zębów, towarzyszący zapaleniu dziąseł dyskomfort może pojawić się również w trakcie spożywania posiłków. Do pierwszych symptomów dołączyć mogą również: nadwrażliwość dziąseł na zimne i ciepłe potrawy czy napoje, nieprzyjemny zapach z ust oraz uczucie poluzowania się zębów, wynikające z opuszczenia się szyjek zębowych.

Leczenie zapalenia dziąseł

Podstawą w drodze po zdrowe dziąsła są wizyty u stomatologa, jednakże istnieje również szereg preparatów, które wcierane lub aplikowane na miejsce objęte stanem zapalnym przyniosą ulgę. Produkty na bolące i krwawiące dziąsła wykazują działanie ściągające, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne np. lek Dentosept. Lek roślinny w postaci płynu do sporządzenia płukanki doustnej, dzięki odpowiednio dobranym składnikom (koszyczek rumianku, kora dębu, liść szałwii, ziele arniki, kłącze tataraku, ziele mięty pieprzowej, ziele tymianku) działa nie tylko przeciwzapalnie, ale również odkażająco.

 

Dentosept działa na stany zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, tytułowe zapalanie dziąseł, powierzchniowe zapalenie przyzębia (następstwo nieleczonego zapalenia dziąseł) oraz pomocniczo w paradontozie. Mimo iż lek oparty jest na samych ziołach należy przestrzegać informacji zawartych w ulotce – Dentosept po wcześniejszym rozcieńczeniu można stosować 3 razy na dobę, a w przypadku dzieci do 6 roku życia należy zasięgnąć konsultacji z lekarzem. Produkt występuje również w innej, wygodniejszej formie: Dentosept A z aplikatorem, Dentosept A Mini spray (produkt dla dzieci), Dentosept Fast spray 30ml oraz Dentosept Complex Płyn do płukania jamy ustnej.

 

Odpowiednia higiena jamy ustnej, jak i zastosowanie preparatów przeznaczonych do leczenia stanów zapalnych przywrócą dziąsła do zdrowia już w kilka dni. Należy pamiętać, iż stan zapalny dziąseł najczęściej wywołany jest nieprawidłową higieną i używaniem zbyt twardej szczoteczki – analizuj i wprowadź korzystne zmiany, które pozwolą uchronić Twoje dziąsła przed kolejnymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami.

 

Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ