Wednesday, July 24, 2024
Home / POLECAMY  / Jak pomóc psu przetrwać upał? Podpowiadamy

Jak pomóc psu przetrwać upał? Podpowiadamy

Zadbaj o czworonoga

pies

Zadbaj o psa w upały, fot. Adobe Stock

Wraz z nadejściem lata, zarówno ludzie jak i ich czworonożni towarzysze muszą zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie za sobą wysoka temperatura. Onet podaje wskazówki, które mogą pomóc właścicielom psów zapewnić swoim pupilom bezpieczeństwo i komfort podczas upałów.

 

1. Dostęp do wody

Podstawą jest zapewnienie psu dostępu do świeżej i chłodnej wody, którą należy wymieniać kilka razy dziennie. Ważne jest jednak, aby unikać wrzucania do miski kostek lodu, które mogą prowadzić do zapalenia gardła i anginy. Zaleca się również podawanie lekkiej, suchej karmy zamiast tłustego i ciężkiego jedzenia.

Coś dla Ciebie:
„Zdrowy pies”. Jak zapewnić psu zdrowe i długie życie? Zastosuj strategię P.I.E.S.

2. Szczotkowanie

Pielęgnacja sierści jest kluczowa w okresie letnim, kiedy linienie jest intensywne. Codzienne szczotkowanie i wyczesywanie na pewno przyniosą ulgę naszym pupilom.

3. Spacery tylko, gdy jest chłodniej

Spacerowanie psów w pełnym słońcu jest niewskazane. Najlepiej wychodzić na dłuższe przechadzki wcześnie rano lub późnym wieczorem. Ponadto, zastąpienie metalowych obroży i kolczatek, które mogą nagrzewać się na słońcu, łagodniejszymi alternatywami jest zdecydowanie wskazane. Podczas spacerów należy mieć przy sobie butelkę z wodą, dzięki której możemy dać pić psu i go ochłodzić. Warto pamiętać, że większość psów lubi się kąpać, to także okazja na schłodzenie.

4. Nie zostawiać na słońcu i w samochodzie

Należy unikać pozostawiania psa przywiązanego pod sklepem czy w samochodzie – nawet z uchylonym oknem. Rozgrzane chodniki i asfalt mogą być niebezpieczne dla psów. Takie sytuacje mogą prowadzić do przegrzania organizmu i udaru cieplnego.

Sprawdź:
Sennik: pies. Co oznacza pies we śnie?

5. Komfort w domu

Jeśli nasz pupil spędza większość dnia w domu, warto zadbać o jego komfort. Możemy zostawić mu na podłodze mokry ręcznik lub otworzyć drzwi do łazienki, która zwykle jest najchłodniejszym miejscem w domu. W sklepach zoologicznych dostępne są także specjalne maty chłodzące, które utrzymują temperaturę niższą od otoczenia o 10 st. C przez 4 godziny.

6. Objawy udaru – reaguj!

Jeżeli zauważysz u swojego psa objawy przegrzania i udaru cieplnego, takie jak nasilone ziajanie, szybkie, płytkie oddechy, blade, szare lub sine błony śluzowe, przyspieszoną akcję serca, hipertermię — temperaturę ciała nawet powyżej 41 st. C, drgawki, stopniową utratę przytomności, śpiączkę, jak najszybciej umieść go w chłodniejszym miejscu i powoli schładzaj całe jego ciało, a następnie udaj się do weterynarza.

Pamiętajmy, że letnie upały nie muszą być dla naszych psów udręką. Wystarczy odpowiednio się do nich przygotować, by spędzone na świeżym powietrzu chwile były dla nich bezpieczne i przyjemne.

Więcej w Onecie: https://kobieta.onet.pl/warto-wiedziec/jak-pomoc-psu-przetrwac-upaly-podpowiadamy-co-zrobic/1zv7794

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ