Prawidłowa wymowa – jak pomóc dziecku ćwiczyć mowę?
Zanim zdecydujesz się na konsultację z logopedą, warto poćwiczyć z dzieckiem w domu.
Prawidłową wymowę należy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat. Niestety wielu rodziców i opiekunów dzieci popełnia podstawowy błąd mówiąc do dzieci w sposób zdrobniały, często nieprawidłowy sposób. A to właśnie sposób wysławiania się rodziców często rzutuje na to, jak dzieci będą wypowiadały się w przyszłości. Co zatem można zrobić, by pomóc dziecku w nauce prawidłowego mówienia i wypowiadania bez trudu wszystkich literek? Oto kilka sprawdzonych podpowiedzi.
Konsultacje ze specjalistą to podstawa
Jeżeli zauważymy u dziecka problemy z wymową warto skontaktować się ze specjalistyczną poradnią logopedyczną. Jedna wizyta jest wskazana u każdego dziecka, gdyż często opiekunowie dziecka mogą nie wychwycić wady wymowy, która nie jest mocno rozwinięta. Jednak nawet mała wada wymowy może z czasem się pogłębić i w dorosłym życiu sprawić spore problemy.
Często w przedszkolach są prowadzone zajęcia z logopedą. Jeżeli nie ma takich zajęć można udać się do poradni na odpowiednie konsultacji i umówić na stałe zajęcia, które będą prowadzone do momentu, aż dziecko zacznie prawidłowo artykułować głoski, jakie mu sprawiały trudności.
Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?
Często same wizyty w poradni nie wystarczą, gdyż jest to przeważnie jedna konsultacja w tygodniu, trwająca ok. 30-60 minut. Dlatego tak ważne jest ćwiczenie z dzieckiem w domu – logopeda może pokazać kilka podstawowych ćwiczeń, ale warto też zaopatrzyć się w specjalne książki i pomoce logopedyczne, które znacznie ułatwią ćwiczenie z dzieckiem. Dzięki dodatkowym pomocom można też urozmaicić ćwiczenia, co sprawi, że dziecko nie będzie się nudziło i zniechęcało do poprawy wymowy. Różnego rodzaju pomoce logopedyczne pokazujące jak ćwiczyć z dzieckiem wymowę można znaleźć w księgarni edukacyjnej.
A jakie ćwiczenia sprawdzają się najlepiej? Takie, które połączone są z zabawą np. dmuchanie piórka, robienie baniek mydlanych czy śmiesznych min. Trzeba przy tym pamiętać, że poszczególne ćwiczenia muszą być dostosowane do wady wymowy dziecka, gdyż w innym przypadku ćwiczenia mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.