
fot. Unsplash
Chodzenie do dentysty czy stomatologa, siedzenie w fotelu dentystycznymi zdanie się na lekarza, często wywołuje strach czy lęk pacjenta. Dotyczy to nie tylko dzieci. Z powodu panicznego strachu, wiele osób rezygnuje z wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym i leczenia stomatologicznego. Tymczasem, dbanie o właściwą higienę jamy ustnej, nie zawsze uchroni nas przed pogorszeniem się zdrowia naszych zębów. Wizyta w gabinecie stomatologicznym wcale nie musi oznaczać paraliżującego strachu. Dlaczego musimy dbać o stan uzębienia? Jak pokonać strach przed dentystą? Z czego wynika paniczny lęk?
Regularne wizyty i kontrola stanu uzębienia ‒ dlaczego są istotne?
Jak często należy odwiedzać dentystę? Dlaczego warto współpracować ze swoim stomatologiem? Na te pytania dość prosto odpowiedzieć, gdy jest się lekarzem stomatologiem. Jako pacjenci, powinniśmy udać się do gabinetu stomatologicznego przynajmniej raz na pół roku. Wizyty kontrole są niezwykle ważne. Możemy wówczas nie tylko nauczyć się dbać o zęby, ale także odpowiednio wcześnie wykryć poważniejsze problemy.
Jeśli boimy się bólu, zdecydowanie warto się zdecydować na kontrolę, aby uniknąć boleśniejszych i kosztowniejszych zabiegów, jak np. leczenie kanałowe. Gdy pojawia się ból zęba, jest już za późno na przeciwdziałanie. Systematyczne wizyty u dentysty chronią nas przed poważnymi infekcjami jamy ustnej, rozwojem próchnicy, stanami zapalnymi, wadami zgryzu, poważnymi ubytkami. Pamiętajmy też, że w skrajnych przypadkach nie leczenie zębów może prowadzić do zakażenia w obrębie układu krwionośnego i problemów z sercem czy nerkami.
Czy jest się czego bać? Co to jest dentofobia i jak się objawia?
Wiele osób ma przykre doświadczenia z dentystą, jeszcze z dzieciństwa, a ewentualna presja otoczenia, np. członków rodziny, może jeszcze bardziej podsycać nasz strach. Dentofobia to jednak problem dość powszechny, dotykający nawet połowę naszego społeczeństwa. Jest to nie tylko strach przed samą wizytą, ale także wykonywaniem wszelkich zabiegów w obrębie jamy ustnej. Lęk może wzbudzać sam gabinet, specyficzne zapachy gabinetu dentystycznego, widok dentysty czy dźwięki urządzeń dentystycznych. Jest to rodzaj panicznego strachu, który powoduje, że odwiedzamy stomatologa, gdy jest już za późno i nie możemy sobie poradzić z bólem.
Sam lęk może objawiać się różnorako. Samo poczucie dyskomfortu przed wizytą u dentysty nie oznacza dentofobii. Ta objawia się m.in. wymiotami, biegunką, drżeniem rąk, bezsennością, omdleniami, bólami głowy, kołataniem serca, panicznym uczuciem przerażenia, nadmiernym poceniem się.
Jak wspomniano wyżej, strach przed dentystą i unikanie wizyt może być poważnym problemem. Skąd jednak się bierze? Przyczyn może być wiele. Czasami jest to wstyd, gdy dentysta widzi, iż nie dbamy o nasze zęby i ocenia to, jak je czyścimy. Czasem przyczyną może być poczucie braku kontroli i sprawczości. W trakcie wizyty jesteśmy bowiem zdani na działanie lekarza, a gdy pojawi się ból podczas zabiegu, lekarz może na niego zareagować albo nie.
Najczęściej jednak przyczyny lęku tkwią w nas od dzieciństwa. Kiedyś podejście do leczenia było inne, mniejsze też były możliwości samego leczenia. Współczesna stomatologia obsługuje nie tylko zaawansowaną aparaturę stomatologiczną, ale promuje także podejście proklienckie. Dentysta dba o pacjenta, stawia większy nacisk na przyjemną współpracę z nim i partnerstwo. Dodatkowo, obecnie lekarz stomatolog ma możliwość stosowania znieczulenia w większym stopniu niż 20 lat temu. Może też zastosować gaz rozweselający.
Jak pokonać strach przed leczeniem stomatologicznym?
By pokonać lęk przed dentystą nie wystarczy samo pozytywne nastawienie i uświadomienie sobie źródła swojego problemu. Choć i to może sporo pomóc. Sposobów na pokonanie lęku jest kilka. Po pierwsze, odważ się na systematyczne wizyty u specjalisty. Przyzwyczaj się do całego rytuału. Pamiętaj, że profilaktyka rzadko wiąże się z bolesnymi zabiegami. Po drugie, nie bój się rozmawiać ze stomatologiem. Poproś, aby wyjaśnił ci wszelkie procedury i działania. Powiedz mu, że odczuwasz lęk. Nawiąż z nim partnerską relację. Tu warto też skorzystać z usług tego specjalisty, do jakiego masz zaufanie. Zdecydowanie warto takowego znaleźć. Po trzecie, nie myśl zbyt wiele, jeśli musisz poczekać przed wizytą. Jeśli musisz siedzieć w poczekalni, zabierz ze sobą telefon ze słuchawkami i posłuchaj ulubionej muzyki, która cię relaksuje. Pamiętaj, że zawsze możesz też przyjść do gabinetu z kimś, komu ufasz ‒ nawet gdy nie jesteś dzieckiem.
Poza tym, warto wybierać nowoczesne, dobrze wyposażone gabinety. Możesz np. skorzystać z usług lekarza Aleksandra hercka-Mulas w Gliwicach. Pamiętaj, że jeśli mimo wszystko strach nie mija, ostatecznie możesz sięgnąć po leki uspokajające.