Saturday, May 25, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Ogród  / Jak podlewać, żeby nie przelewać

Jak podlewać, żeby nie przelewać

Podlewaj rośliny jak profesjonalistka. Odkryj prosty trik z łyżką

podlewanie roślin

Jak podlewać rośliny / fot. Canva

Podlewanie roślin to nie tylko rutynowa, ale również kluczowa czynność dla każdego miłośnika zieleni. Czy wiesz jednak, że istnieje prosty trik, który pozwoli ci podlewać rośliny bardziej efektywnie, a przy tym chronić je przed uszkodzeniem? Rozwiązanie to jest na wyciągnięcie ręki, a do jego wykonania potrzebujesz jedynie… łyżki i gumki recepturki lub trytytki – podpowiada Onet.

 

Trik z łyżką w konewce

Podlewanie roślin to nie tylko kwestia dostarczenia im niezbędnej do życia wody. To także sztuka, której opanowanie może znacząco wpłynąć na rozwój naszych roślin. Wielu z nas korzysta z konewek, które z różnym skutkiem radzą sobie z tym zadaniem. Wśród nich na uwagę zasługują te, które mają na końcu sitko rozpraszające strumień wody, a także te, które mają jedynie otwór. To drugie rozwiązanie może okazać się problematyczne, szczególnie dla małych i delikatnych roślin, które mogą zostać uszkodzone przez zbyt silny strumień wody – jak można przeczytać w Onecie.

Na szczęście istnieje prosty sposób, aby temu zaradzić, bez konieczności wymiany konewki czy dokupowania specjalnej końcówki. Wystarczy zwykła łyżka lub łyżeczka oraz gumka recepturka albo trytytka. Sznurek również zda egzamin, choć jego użycie może zająć nieco więcej czasu.

Celem tego triku jest umieszczenie łyżki w konewce tak, aby jej szersza część wystawała ponad naczynie. Dzięki temu zmieniamy tor ruchu wody, rozpraszając ją. W rezultacie możemy podlać większą powierzchnię bez obaw o przelanie czy uszkodzenie roślin zbyt silnym strumieniem. To proste i skuteczne rozwiązanie, które może przynieść wymierne korzyści dla naszych roślin.

Ten trik może być wykorzystany nie tylko na działce czy w ogródku, ale również w domu, jeżeli mamy rośliny w dużych doniczkach.

 

Zobacz też:
Rośliny domowe trujące dla zwierząt

Zimna woda czy ciepła?

Pamiętajmy jednak, że najlepiej podlewać rośliny wodą o temperaturze pokojowej. To mit, że powinna być zimna. Zbyt niska temperatura może skutkować szokiem termicznym i doprowadzić nawet do obumarcia wrażliwszych roślin. Zimna woda hamuje również działanie pożytecznych mikroorganizmów w glebie. Najlepsza do podlewania jest deszczówka, ale jeżeli nie mamy takiej możliwości, sprawdzi się także przegotowana i odstana kranówka.

Więcej przeczytasz w Onecie: https://kobieta.onet.pl/dom/ogrod/wloz-to-do-konewki-podlewanie-bedzie-latwiejsze-i-bardziej-efektywne/7pmsrzq

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ