Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak płacić niższe rachunki za prąd?

Jak płacić niższe rachunki za prąd?

Oszczędzamy prąd nie tylko z powodu rosnących rachunków

Baterie fotowoltaiczne są lekastwem na wzrost rachunków za prąd / fot. Los Muertos Crew / Pexels

Przez ostatnie 10 lat zużycie prądu w każdym domu wzrosło nawet o 40 proc., a ceny energii pozyskiwanej od zewnętrznych dostawców wciąż się podnoszą. Najlepszym pomysłem jest uniezależnienie się od wielkich koncernów i zamontowanie paneli fotowoltaicznych. W procesie produkcji prądu wykorzystują one odnawialną energię słoneczną, która jest dużo tańsza i korzystniejsza dla środowiska naturalnego

 

Dlaczego rachunki  wzrastają?

Wysokie rachunki spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi gospodarstwa domowego. Wiele osób błędnie podchodzi do wzrostu podatków, który wbrew pozorom ma miejsce nie tylko w Polsce. W ciągu ostatniego roku ceny prądu podniosły się o ponad 100 proc. w Australii, 90 proc. w Niemczech i 32 proc. we Francji. W naszym kraju wzrost rachunków efektywnie wpłynął na zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi. Według wielu konsumentów inwestycja w ogniwa słoneczne jest opłacalna i pozwala na znaczne zaoszczędzenie pieniędzy.

 

Do głównych powodów wzrostu cen za energię elektryczną można zaliczyć upały i susze. Po dwóch lub trzech latach od tych wydarzeń jasno widać ich niekorzystny wpływ na polską energetykę. Kolejną przyczyną są wyższe ceny paliwa. Na całym świecie w ciągu roku koszt litra ropy podniósł się o 47 proc. Co więcej, Unia Europejska podwyższyła dwukrotnie cenę emisji CO2. Nikogo więc nie powinna dziwić tak wysoka cena prądu. Panele fotowoltaiczne są doskonałym sposobem na zmniejszenie comiesięcznych rachunków i ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Korzystanie z OZE pomaga zmniejszyć degradację środowiska naturalnego.

Czy panele fotowoltaiczne to skuteczny sposób na mniejsze rachunki za prąd?

Istnieje wiele sposobów na efektywne oszczędzanie prądu. Dzięki zastosowaniu kilku prostych zasad możesz znacznie zmniejszyć swoje rachunki. Wystarczy pamiętać o wyłączaniu światła po wyjściu z pokoju, zwiększyć liczbę używanych listew zasilających i gotować potrawy pod przykryciem. Warto wymienić wszystkie żarówki na energooszczędne oraz kupić specjalne urządzenie zmniejszające ilość wykorzystywanego prądu. Zastanów się również nad instalacją ogniw słonecznych. Odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne będą produkować wystarczającą ilość energii elektrycznej, przez co rachunki szybko się zmniejszą.

Przemyśl również codzienne czynności. Jeżeli zapełnisz pralkę lub zmywarkę do połowy, warto poczekać i uruchomić urządzenia dopiero w pełni załadowane. Warto wyrobić sobie nawyk wyłączania z kontaktu nieużywanych urządzeń. Pamiętaj, że zewnętrzne oświetlenie może korzystać z odnawialnych źródeł energii i działać na podobnej zasadzie jak panele fotowoltaiczne. Dzięki wykorzystaniu OZE zmniejszysz swoje rachunki za prąd oraz pomożesz w zapobieganiu nadmiernej emisji szkodliwych substancji.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ