Sucha skóra potrafi być bardzo trudna w pielęgnacji, szczególnie jesienią i zimą, kiedy zimne powietrze jeszcze bardziej ją wysusza. Latem wcale nie jest łatwiej, bo długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach biurowych może negatywnie wpływać na i tak przesuszoną cerę. Jak sobie radzić z suchą skórą? Czego unikać? Jaką dietę stosować by polepszyć stan cery?
Sucha skóra – właściwości
Skóra sucha jest szorstka, spierzchnięta i ma widoczne ślady złuszczania naskórka. Nie błyszczy się, jest cienka, do tego stopnia, że mogą przez nią prześwitywać naczynia krwionośne. Ponadto jest mało elastyczna i sprężysta, matowa i twarda w dotyku, napięta, często o jasnym kolorze. Sucha cera jest wrażliwa na zewnętrzne czynniki. Uczucie ściągnięcia może towarzyszyć suchej cerze, ponadto przy niewłaściwej pielęgnacji jej stan pogarsza się i mogą pojawić się: świąd, uczucie silnego spierzchnięcia i łuszczenie naskórka. Skóra sucha szybciej się starzeje, osoby ją posiadające mogą zauważyć zmarszczki mimiczne wokół ust i oczu czy na szyi już w młodym wieku, po 20 roku życia. Skóra sucha bierze się z niedostatecznego wytwarzania sebum, co przekłada się na brak lipidów w skórze, które odpowiadają za jej nawilżenie i ochronę. Bardzo rzadko skóra sucha jest cechą wrodzoną. Najczęściej pojawia się ona z czasem w wyniku wewnętrznych problemów w organizmie, złego trybu życia lub nadmiernej ekspozycji na szkodliwe czynniki.
Przyczyny występowania suchej skóry
Sucha cera jest wynikiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV a także działania zbyt zimnego albo zbyt gorącego powietrza. Mała wilgotność powietrza, wiatr i zanieczyszczenie środowiska także należą do czynników wywołujących skórę suchą. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry, błędy w pielęgnacji np. noszenie nadmiernego makijażu, stosowanie gorących kąpieli, częste korzystanie z solarium, palenie papierosów i zażywanie niektórych leków, takich jak np. diuretyki, może w znaczącym stopniu wysuszać skórę. Do faktorów wewnętrznych wysuszających cerę zaliczamy także czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, niewłaściwą dietę czy odwodnienie organizmu. Ze względu na dużą rolę hormonów w wywołaniu suchości skóry, obserwuje się ją też często u kobiet w ciąży, kiedy występuje nadmiar hormonów oraz w okresie przekwitania, kiedy następuje spadek poziomu estrogenu, co z kolei zaburza bilans wilgoci w skórze. Sucha skóra dotyka też osoby starsze, bo wraz z wiekiem zdolność do produkcji lipidów maleje.
Jak pielęgnować suchą skórę?
Oczywiście podstawą jest jej nawilżanie. Do tego najlepiej stosować na dzień kremy z filtrami UV, minimum 15, zawierające np. kwas mlekowy, mocznik, kwas hialuronowy, witaminy A oraz E, kwasy owocowe czy mukopolisacharydy. Krem nawilżający uzupełni braki w naturalnych czynnikach nawilżających skórę, które wiążą wilgoć. Dodatkowo rankiem i wieczorem trzeba stosować krem pod oczy oraz na szyję. Na noc trzeba jeszcze mocniej nawilżyć skórę, sięgając po krem silnie natłuszczający, tłusty lub półtłusty, zawierający trójglicerydy, kwasy tłuszczowe, ceramidy czy emolienty, jak krem do cery suchej Emolium, który nawilża, natłuszcza, regeneruje i chroni skórę (http://www.emolium.pl/produkty/krem-75ml/). Dwa razy w tygodniu warto użyć maseczkę na twarz, która ma właściwości nawilżające i odżywcze. W kwestii demakijażu należy opierać się na mleczkach, emulsjach czy tonikach do cery suchej, niezawierających alkoholu lub płynów micelarnych do cery suchej, które nie narusza warstwy ochronnej naskórka. Dobre właściwości nawilżające ma też olej lniany, które można dodawać do kąpieli lub wcierać w umytą skórę.
Czego unikać przy suchej skórze?
Trzeba przede wszystkim bardzo starannie dobierać kosmetyki, unikając tych, które mogą jeszcze bardziej przesuszyć skórę, a zatem przede wszystkim preparatów przeciwtrądzikowych zawierających m.in. nadtlenek benzoilu. Nie należy stosować peelingów mechanicznych, które złuszczają naskórek – są one dobre tylko dla cery tłustej i mieszanej. Nie wolno myć twarzy wodą chlorowaną, która może ją podrażnić oraz stosować przy tym zwykłe mydło, które usuwa nadmiar sebum i ma silnie zasadowy odczyn pH, wysuszający skórę. Cery suchej nie należy pocierać przy suszeniu ręcznikiem. Często osoby z suchą skórą używają wód termalnych – nie ma w tym nic złego, wody termalne regenerują skórę i zmniejszają ryzyko podrażnień, należy jednak pamiętać aby wytrzeć twarz papierowym ręcznikiem lub delikatnie osuszyć zwykłym ręcznikiem, tak by nie zostawić na twarzy termalnej wody. Parując, dodatkowo wysusza ona skórę.
Dieta dobra dla suchej skóry
Menu bogate w świeże owoce, warzywa, orzechy, kiełki, migdały, pestki dyni może pomóc zwalczać suchość skóry. Przy wzbogacaniu diety pod kątem poprawy stanu naszej skóry, warto szukać produktów bogatych w cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach jak A, D, E, K. Unikać należy soli, kawy, alkoholu, mięsa oraz ostrych przypraw.
Jeśli problem suchej skóry staje się uporczywy, warto zwrócić się o pomoc do lekarza dermatologa. Można też wspomagać się profesjonalnymi zabiegami kosmetycznymi, np. parafinoterapią.
fricos 26 lutego, 2019
Myślę, że przede wszystkim istotna jest odpowiednio dobrana seria pielęgnacyjna – dobry krem, preparat oczyszczający, który nie będzie wysuszał skóry, od czasu do czasu fajna maseczka to podstawa. Zima to wyjątkowo trudny czas dla osób o suchej skórze przez wzgląd na wpływ na cerę okresu grzewczego.
monikaaaa 20 lipca, 2021
Mój chłopak ma łuszczycę. Na początku, kiedy nie wiedziałam co to za choroba, byłam trochę przestraszona. Skóra łuszczyła mu się właśnie głównie na kolanach i na łokciach, czasem w okolicach twarzy lub pleców czy ud, ale nie jest to już tak silne. Strasznie go gonię, żeby się smarował właśnie maścią z olejem konopnym 24% firmy Retter , czasem sama to robię. o maśći jest dużo pozytywnych opini oryginalną z hologramem potwierdzającą ze to nie podrubka raz kupiliśmy bez tego hologramu i nie była tak dobra jak ta oryginalna dostałam na www konopiafarmacja pl . Staram się też zmienić jego dietę i styl życia, bo je dużo słodkości i pali, . Jednak nie ma się co bać ani martwić, z tym da się żyć. Choć wiadomo, że taki widok dla osoby, która nie miała nigdy kontaktu z chorobą może być trudny. Wiele osób było zdziwionych co mu się stało na skórze. I trzebabyło się tłumaczyć. mamy to jednak za sobą odpowiednie kosmetyki zmienić trochę złe nawyki i da się ! Mam nadzieję, że świadomość ludzi w tym zakresie wzrośnie, wzrośnie także tolerancja, bo łuszczycą NIE DA się zarazić, więc nie należy bać się kontaktu z osobami chorującymi.