Friday, June 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak pielęgnować różnego rodzaju cerę?

Jak pielęgnować różnego rodzaju cerę?

Wyróżniamy pięć podstawowych rodzajów skóry: normalną, suchą, tłustą, wrażliwą i mieszaną. Wiesz jak pielęgnować różnego rodzaju cerę?

Kluczem do właściwej pielęgnacji cery jest rozpoznanie jej typu. Wyróżniamy pięć podstawowych rodzajów skóry: normalną, suchą, tłustą, wrażliwą i mieszaną. Do tego dochodzą specyficzne, problematyczne typy cery – takie jak naczynkowa lub alergiczna. Wymagają one szczególnego traktowania i odpowiedniego doboru kosmetyków.

Teenager problem skin care - woman wash face

fot. fotolia

Określenie rodzaju cery nie jest niczym skomplikowanym. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana, możesz wykonać prosty test. Po umyciu twarzy płynem niezawierającym tłuszczu, pozostaw ją na godzinę, nie nakładając żadnego kosmetyku. Po upływie tego czasu przyłóż czystą chusteczkę. Jeśli pozostał na niej tłusty ślad, oznacza to, że jesteś posiadaczką cery tłustej. Jeśli odbicie ma kształt litery T, to znaczy, że ślad zostawiło czoło oraz nos, a zatem skóra twojej twarzy jest mieszana. Brak śladu zwiastować może cerę normalną lub suchą. Teraz odpowiedz sobie na kolejne pytanie – czy często zdarza się, że skóra na twojej twarzy złuszcza się? Jeśli tak, oznacza to, że jest ona sucha. Jeśli nie, masz szczęście i twoja cera jest normalna. Ostatnim kryterium, które należy uwzględnić określając typ cery, jest kwestia wrażliwości na czynniki zewnętrzne. Częste zaczerwienienia i podrażnienia mogą zwiastować skórę wrażliwą. Inną możliwością jest wizyta w gabinecie kosmetycznym, gdzie dzięki zastosowaniu specjalistycznej lampy Wooda uwidocznią się miejsca skłonne do przetłuszczania się lub przesuszania.

Sucha, tłusta czy mieszana?

Gładka cera bez wyprysków to marzenie każdej kobiety. Niestety, prawda jest taka, że mało która z nas jest jej posiadaczką. Najczęściej występującym typem cery jest typ mieszany. Czoło, nos i broda wykazują skłonności do przetłuszczania się – znacznie częściej niż na pozostałej części twarzy pojawiają się tu wypryski i krostki. Policzki oraz okolice oczu wykazują odmienny charakter – w tych partiach skóra jest sucha i wymaga nawilżania. Rzadziej zdarzają się przypadki przesuszenia skóry na całej powierzchni twarzy, co może wynikać z mniejszej aktywności gruczołów łojowych. W efekcie skóra sucha często się łuszczy, reaguje na zmiany temperatur, szybciej też powstają na niej zmarszczki. Przeciwna sytuacja, wiążąca się z nadprodukcją łoju, występuje w przypadku skóry tłustej. Połyskująca powierzchnia, zatykanie się ujść mieszków włosowych, powstawanie zaskórników i stanów zapalnych – to główne problemy, z którymi zmagać się muszą jej posiadaczki.

Problematyczne naczynka

Jednym z problematycznych typów cery, wymagającym starannej pielęgnacji, jest skóra naczynkowa. Jest to rodzaj cery wrażliwej, charakteryzujący się skłonnością do rozszerzania się i pękania naczynek krwionośnych, co prowadzi do trwałego zaczerwienienia twarzy. Aby uniknąć powstawania tak zwanych „pajączków”, warto stosować delikatne kosmetyki, unikać słońca, chronić twarz za pomocą kremów z filtrem UV. Konieczne jest także wyeliminowanie z diety pikantnych przypraw, mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu. Powinnyśmy również sięgnąć po specjalne kosmetyki na popękane naczynka na twarzy – hipoalergiczne dermokosmetyki, np. marki Iwostin, które redukują zaczerwienie, wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają ich rozszerzaniu.

Każdy typ cery wymaga innego rodzaju pielęgnacji, dostosowanej do indywidulanych potrzeb. Rozpoznanie rodzaju skóry to pierwszy krok w walce z jej niedoskonałościami.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ