Sunday, May 19, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak pielęgnować jedwab – praktyczne wskazówki

Jak pielęgnować jedwab – praktyczne wskazówki

Jedwabne ciuszki zwiastują bliskość lata

pomarańczowy jedwab

Leciutki jedwab wymaga specjalnej pielęgnacji / fot. Pexels

Zwiewne bluzki, barwne apaszki i eleganckie krawaty – ubrania i akcesoria wykonane z jedwabiu zaskakują pięknym wyglądem. Aby szybko go nie straciły, należy o nie odpowiednio dbać. Jak? Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji jedwabiu ‒ jego prania, suszenia i prasowania, które Ci w tym pomogą. Sprawdź!

 

Jak prać jedwabne ubrania?

Zanim włożysz do pralki rzeczy z jedwabiu, koniecznie zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce. W przypadku tego materiału producenci mogą zalecać jedynie pranie chemiczne i jeśli tak jest w Twoim przypadku, najlepiej postąpić zgodnie z ich wskazówkami. Najczęściej jednak na metce nie znajdziesz żadnych przeciwwskazań do prania w domowych warunkach.

Nic nie stoi na przeszkodzie temu, by wyprać jedwab w pralce? W takim razie obróć rzeczy na lewą stronę, włóż do bębna i ustaw odpowiednie parametry urządzenia. Jakie będą najlepsze?
Jedwab powinien być prany w możliwie najniższej temperaturze, czyli w 20-30°C. Istotne jest również to, by program był bardzo delikatny i nie zagrażał splotowi tkaniny. Umieszczone w bębnie ubrania powinny się obracać powoli, a on sam być zapełniony w niewielkim stopniu, aby uniknąć ciągnięcia, szarpania i zbijania się rzeczy w dużą kulę. Nie należy kończyć prania wirowaniem.

 

Najlepszym wyborem będzie zatem program do delikatnych rzeczy, który imituje pranie ręczne. Jeśli Twoja pralka nie dysponuje taką funkcją, bezpieczniej będzie ubrać jedwabne ubrania ręcznie. Do prania jedwabiu stosuj łagodne detergenty w płynnej formie, które rozpuszczają się skuteczniej niż te w proszku i łatwiej wypłukują spomiędzy włókien. Możesz też prać w płatkach mydlanych.

Suszenie jedwabiu – na co uważać?

Jeśli zależy Ci na tym, by nie pognieść pranych rzeczy, możesz je suszyć w pozycji pionowej, na wieszaku. Powieś je w lekko zacienionym, przewiewnym miejscu i pozostaw na tak długo, by dokładnie wyschły – jedwab jest podatny na pleśnienie i trzeba zwracać baczną uwagę na to, by nie chować do szafy niedosuszonych ubrań. Unikaj suszenia jedwabiu na pełnym słońcu, bo tkanina wyblaknie.

 

Czy można suszyć jedwab w automatycznej suszarce? Tak, ale pod warunkiem, że suszarka jest do tego odpowiednio przystosowana i ma program odpowiadający potrzebom ultra delikatnych tkanin. Tak jest w przypadku suszarek Electrolux, które dysponują innowacyjnym systemem CycloneCare. Za jego sprawą ubrania są suszone równomiernie i delikatnie ciepłym powietrzem. W efekcie nie tracą fasonu ani pięknego wyglądu.

Bezpieczne prasowanie jedwabiu

Aby prasowanie ubrań z jedwabiu nie skończyło się przypalonym śladem, rób to zawsze na lewej stronie i w jak najniższej temperaturze. Możesz również prasować je przez bawełnianą ściereczkę, by jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tkaniny. Jeśli masz do dyspozycji żelazko parowe, skorzystanie z niego będzie dobrym pomysłem. Para wodna szybko rozprostuje pognieciony jedwab i to bez naruszania jego splotu. W efekcie ubrania zachowają nienaganny wygląd na długi czas.

Źródło: materiał Partnera MK

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ