Saturday, June 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak pielęgnować baterie kuchenne?

Jak pielęgnować baterie kuchenne?

Aby zachować błysk na długo

Baterie kuchenne

fot. sonyachny / Adobe Stock

Baterie kuchenne wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli dłużej utrzymać ich estetyczny wygląd i funkcjonalność. Zazwyczaj są to proste, ale efektywny czynności, które można wprowadzić do rutyny w trakcie sprzątania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dbać o baterie do zlewów!

 

Regularne czyszczenie to podstawa

Przede wszystkim ważne jest regularne czyszczenie baterii kuchennej, nawet z codziennych zabrudzeń i śladów powstałych podczas zmywania lub przygotowywania posiłków. Aby chronić je przed zniszczeniem, używaj miękkich ściereczek lub gąbek, które w przeciwieństwie do wszelkich druciaków i szczotek z twardym włosiem nie powodują zarysowań powierzchni (takie zniszczenia są w większości przypadków nieodwracalne).

 

Pamiętaj też, aby korzystać jedynie z łagodnych detergentów ‒ bardzo często sklepach, takich jak https://comitor.pl, znajdziesz również specjalne środki do czyszczenia baterii. Stanowczo unikaj agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić wykończenie baterii, a często także i zlewu! Po czyszczeniu przetrzyj baterię suchą, miękką szmatką, aby zapobiec powstawaniu zacieków i zachować jej połysk.

 

Jak skutecznie usuwać kamień?

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów, jeśli chodzi o baterię do kuchni, jest gromadzenie się na niej kamienia. Niestety w przypadku twardej wody, nawet regularne czyszczenie może nie pomóc w tym, by temu zapobiec. Jak usunąć kamień? Możesz wykorzystać do tego specjalne środki czyszczące, jednak wystarczą domowe sposoby!

 

Najpopularniejszym z nich jest oczywiście wykorzystanie mieszanki octu i wody (1:1). Nałóż mieszankę na baterię, pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz i przetrzyj suchą szmatką. Polecamy również spróbować pozbyć się kamienia przy pomocy roztworu z jednej torebki kwasku cytrynowego zalanej gorącą wodą. Spryskaj baterię mieszanką, pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz. Proces można powtórzyć dla lepszego efektu.

Pamiętaj o czyszczeniu wszystkich części!

Podczas gruntownych porządków nie wystarczy przetarcie baterii ściereczką. Pamiętaj też o tym, aby regularnie sprawdzać stan ruchomych części baterii, takich jak głowica i wylewka. Jeśli zauważysz, że kran zaczyna się trudniej otwierać lub zamykać, może to oznaczać potrzebę smarowania głowicy lub wymiany uszczelki. W przypadku poważniejszych problemów, takich jak awarie wewnętrznych mechanizmów, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego hydraulika. W najgorszym wypadku konieczna może być wymiana całej baterii.

Jak zapobiegać uszkodzeniom?

Wielu uszkodzeniom baterii kuchennych można zapobiec poprzez odpowiednie użytkowanie. Tak jak już wspomnieliśmy, do czyszczenia należy używać wyłącznie miękkich ściereczek lub gąbek.

 

Wiemy, że to może być trudne, ale staraj się nie uderzać w baterię garnkami, patelniami czy innymi ciężkimi przedmiotami. Nawet drobne uderzenia mogą prowadzić do mikrouszkodzeń, które z czasem mogą się powiększać. Dlatego też warto często sprawdzać uszczelki (a w razie potrzeby ‒ wymieniać!). Z czasem mogą się one zużywać, co może prowadzić do wycieków. Sprawdzaj też regularnie, czy sitko nie przytkało się z powodu kamienia.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ