Thursday, May 30, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak szybko ożywić wnętrze? Wystarczy obraz

Jak szybko ożywić wnętrze? Wystarczy obraz

Podkreśl indywidualny styl swojego wnętrza, jednocześnie wyrażając samego siebie!

wystrój wnętrz obraz salon

Obrazy mają wiele zadań, ważne by motywy dobrać odpowiednio do wnętrza / fot. materiały prasowe

Gołe ściany w mieszkaniu nie wyglądają dobrze. Wnętrze potrafią zaś odmienić wiszące obrazy – drobny, aczkolwiek bardzo znaczący element dekoracyjny. Jak sprawić, by dzięki temu mieszkanie zyskało własny niepowtarzalny klimat?

wystrój wnętrz obraz salon

Obrazy mają wiele zadań, ważne by motywy dobrać odpowiednio do wnętrza / fot. materiały prasowe

Sztuka wizualna towarzyszy ludziom od wielu lat. Już starożytni ozdabiali swoje domostwa wykonywanymi na zamówienie rzeźbami i obrazami, przekonani, że w ten sposób podnoszą swój prestiż i demonstrują gościom własny majątek. Dziś tylko w wypadku niektórych szlacheckich rodów wieszanie obrazów w ramach na ścianie ma związek z renomą. W większości domów zaś ozdabia się ściany malarstwem i plakatami dla podkreślenia indywidualnego charakteru wnętrza. Przemyślana kompozycja nadaje też uroku i podkreśla wystrój mieszkania.

Jak wybrać odpowiedni obraz

Obrazy powinno się dobierać do wystroju wnętrza, nigdy odwrotnie. Kompozycja musi być przemyślana i dostosowana do stylu wyposażenia oraz do kolorów przewodnich w pokoju. W utrzymanym w tonacji klasycznej pokoju jadalnianym, zastawionym dębowymi meblami i osłoniętym ciężkimi kotarami nie będzie wyglądał najlepiej jaskrawy plakat popularnego współczesnego artysty. O wiele trafniej wpiszą się w otoczenie i podkreślą jego dostojny charakter obrazy na płótnie w grubych pozłacanych ramach. I odwrotnie: nowocześnie urządzone mieszkanie zyska na dopełnieniu go kontrastującym z wyposażeniem lokalu obrazem albo plakatem. Ponadto, przy wyborze obrazu pod uwagę powinno się wziąć także charakter głównego użytkownika tego pomieszczenia i czynności, jaki będą w nim wykonywane. Inne dzieło zostanie powieszone w sypialni, inne w salonie, a jeszcze inne w pokoju dziecięcym.

Gdzie powiesić obraz i jaki

Niezbyt duży, nieprzytłaczający wnętrza, o stonowanych barwach i spokojnych scenach – takie mniej więcej obrazy nadają się do powieszenia na ścianie w sypialni. Mają one nastrajać na odpoczynek, relaksować i kojarzyć się pozytywnie. Budzić dobre emocje powinny także ozdoby pokoju dziecięcego, w tym wypadku warto dodatkowo poszukać odpowiednich dla najmłodszych motywów: zwierzęcych, kreskówkowych, bajkowych. Mogą one występować w jaskrawych barwach i fantazyjnie zdobionych ramkach. Z kolei, obrazy w gabinecie mają nastrajać na pracę, nie powinny więc rozpraszać i przykuwać do siebie wzroku drobnymi elementami kompozycyjnymi i jaskrawymi kolorami. Z drugiej strony, nie mogą to być pastelowe barwy, kojarzące się ze snem i odpoczynkiem. Bardziej skomplikowana sprawa jest z ozdobieniem salonu. Obrazy najczęściej są wieszane w centralnym punkcie pomieszczenia, dlatego muszą być w niego harmonicznie wpasowane: nie powinny wtapiać się w tło, ani też dominować kompozycyjnie nad resztą wystroju pomieszczenia. Dopasować więc warto na zasadzie podobieństwa (we wnętrzach tradycyjnych) lub kontrastu (w mieszkaniach nowoczesnych). Dużą rolę grają też ramy na obrazy, które podobnie jak same obrazy, muszą być odpowiednie do stylu wnętrza.

Gdzie znaleźć ciekawe obrazy

To pytanie zadaje sobie sporo osób, będących właśnie w trakcie remontu i szukających wyposażenia do mieszkania. Odpowiedź może się wydać banalna i nic niewnosząca: w sklepie z obrazami. Obecnie oferują one szeroki wybór produktów, dzięki czemu każdy wybierze coś dla siebie. Największy zaś katalog towarów jest prezentowany w e-placówkach, np. w internetowym sklepie z obrazami Feeby. Zakup w sieci jest bardzo wygodny: dzięki temu, przebywając w domu można natychmiast sprawdzić, czy wybrany produkt będzie pasował do wnętrza. Oszczędza się też czas i pieniądze – towary w sklepach internetowych bardzo często kosztują mniej niż w tradycyjnych.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Adam 8 maja, 2019

    Polecam sklep grafinia.pl z obrazami i fototapetami.

  • Obraz na płótnie 8 maja, 2019

    Ja też robiłem obraz na płótnie w sklepie grafinia.pl. Bardzo dobrze wygląda

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ