Sunday, March 26, 2023
Home / Rozwój  / Biznes  / Jak oszczędzać pieniądze w oparciu o dywersyfikację

Jak oszczędzać pieniądze w oparciu o dywersyfikację

Oszczędzanie to jedno, a dywersyfikacja oszczędności to drugie

jak oszczędzać miasto kobiet

fot. Adobestock

Budowa finansowego bezpieczeństwa to proces długofalowy, ale niekoniecznie czasochłonny. Dziś oszczędzanie jest możliwe na wiele sposobów, a jednym z kluczowych elementów jest dywersyfikacja oszczędności. Jak oszczędzać i zadbać o swoją finansową przyszłość? Dowiedz się, od czego zacząć

Zabezpieczenie finansowe ważniejsze dla kobiet?

Oszczędzać może – a nawet powinien – każdy, ale budowie finansowej poduszki więcej uwagi powinny poświęcać kobiety. Zastanawiasz się, dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka. Nie trzeba przeprowadzać wnikliwych analiz, aby wiedzieć, że kobiety:

 

– mniej zarabiają – zarobki kobiety są przeciętnie ok. 18 proc. niższe niż mężczyzny, co może mieć związek również z długością stażu pracy,
– pracują krócej – ustawowy wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, podczas gdy dla mężczyzn jest on o 5 lat wyższy, czyli wynosi 65 lat,
– żyją dłużej – ten czynnik w połączeniu z wyżej wymienionymi powoduje, że emerytury kobiet są zdecydowanie niższe niż mężczyzn.

 

Dlaczego na polskim rynku pracy występuje tzw. gender pay gap? Kobiety często przerywają aktywność zawodową, aby urodzić i wychować dzieci. Być może wiesz z własnych doświadczeń, że po takiej przerwie trudniej jest odnaleźć się na rynku pracy. Do tego dochodzi jeszcze zatrudnienie w mniejszym wymiarze godzin, czy korzystanie z urlopów związanych z macierzyństwem. To wszystko powoduje, że dysproporcje między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn są mocno widoczne.

 

Dodatkowym argumentem za tym, że to właśnie kobiety powinny bardziej od mężczyzn skoncentrować się na oszczędzaniu, jest fakt, że częściej są one uzależnione finansowo od partnera. Z kolei po rozwodzie nierzadko muszą łączyć wychowanie dziecka z pracą zawodową.

Jak oszczędzać – poznaj kilka prostych sposobów, aby zacząć

Wielu kobietom oszczędzanie kojarzy się ze skrupulatnym liczeniem pieniędzy i analizowaniem wydatków. Niesłusznie! Dziś w oszczędzaniu może wesprzeć nowoczesna technologia. Wiele z czynności możesz zautomatyzować, np. ustawiając cykliczne przelewy. Jeżeli masz stałą pensję, to wystarczy tylko odpowiednia dyspozycja, aby zacząć oszczędzać, wprowadzając w życie zasadę „najpierw płać sobie”.

 

Podobnie jest z prowadzeniem domowego budżetu. Tu wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, aby móc na bieżąco kontrolować wydatki. Z kolei wyrabiając sobie nawyk płacenia kartą debetową czy kredytową, możesz zrezygnować z gromadzenia paragonów – informacje o wydanych środkach będą dostępne w historii rachunku osobistego.

 

Oszczędzanie to pierwszy krok w budowie finansowego bezpieczeństwa. W następnej kolejności powinnaś pomyśleć o pomnażaniu już zgromadzonych środków. Tu warto wykazać się ostrożnością i przede wszystkim nauczyć się, jak zarządzać ryzykiem.

Czym jest dywersyfikacja i jakie ma znaczenie?

Zarówno przy inwestowaniu, jak i oszczędzaniu można spotkać się z pojęciem dywersyfikacji. Na czym polega dywersyfikacja i dlaczego jest tak ważna? Najprościej mówiąc, jest to różnicowanie instrumentów, w które lokowane są zgromadzone oszczędności lub za pomocą których się je pomnaża. Stosując zasadę dywersyfikacji, możesz zminimalizować ryzyko utraty już odłożonych środków. Przykład?

 

Załóżmy, że wszystkie swoje oszczędności trzymasz na rachunku oszczędnościowym lub na lokacie bankowej. W dzisiejszej rzeczywistości to kiepskie rozwiązanie. W związku z pandemią COVID-19 w Polsce obniżone zostały stopy procentowe, a to z kolei spowodowało, że konta oszczędnościowe czy lokaty nie chronią zdeponowanych środków przed inflacją. Właśnie dlatego powinnaś pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach w postaci choćby obligacji, funduszy inwestycyjnych czy ETF.

 

Oszczędzając i inwestując pieniądze na różne sposoby, można skutecznie uchronić się przed utratą całości środków. To jedna z podstawowych zasad, o której powinnaś pamiętać już na początku przygody z oszczędzaniem. Zagadnienie dywersyfikacji zostało szeroko omówione na stronie https://kobiecefinanse.pl/jak-dywersyfikowac-oszczednosci/. Znajdziesz tam m.in. porady na temat tego, jak stworzyć dobrze zdywersyfikowany portfel oszczędnościowo-inwestycyjny.

Oszczędzanie to nie wszystko – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Sumienne odkładanie pieniędzy to dopiero pierwszy krok w budowie finansowej poduszki. Ponieważ koszty życia rosną z roku na rok, to powinnaś dążyć również do tego, aby rosły Twoje zarobki. Tylko wówczas będziesz w stanie co roku odłożyć podobne kwoty – w przeciwnym razie oszczędności zaczną topnieć.

 

Jak oszczędzać, zwiększając swoje dochody? Możliwości jest wiele. Możesz m.in. uczestniczyć w kursach i szkoleniach, dzięki którym zdobędziesz nowe kompetencje. Dzięki temu zwiększą się Twoje szanse na awans i wyższe zarobki. Możesz też spróbować znaleźć dodatkowe źródło dochodu, np. weekendową pracę, a środki uzyskane w ten sposób przelewać wprost na konto oszczędnościowe.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ