Saturday, May 25, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Jak oświetlić kącik telewizyjny w domu ‒ praktyczne wskazówki

Jak oświetlić kącik telewizyjny w domu ‒ praktyczne wskazówki

Światło buduje klimat domu

Oświetlenie telewizora

fot. Vecislavas Popa / Pexels

 

W domowych wnętrzach montuje się rozmaite źródła światła, które wspólnie tworzą spójny i praktyczny system oświetleniowy. Często podczas budowania oświetlenia zapomina się o wyborze produktów, które znajdą się w kąciku telewizyjny. To błąd, mogący prowadzić do gorszego samopoczucia i problemów ze wzrokiem. Jakie zatem rozwiązania wybrać, by właściwie oświetlić przestrzeń do oglądania telewizji? Czym się kierować i na jakie oprawy postawić? Kilka pomysłów i inspiracji przedstawimy w dzisiejszym artykule

Oświetlenie w strefie telewizyjnej w domu ‒ dlaczego jest tak ważne?

Dopasowanie oświetlenia w kąciku rekreacyjnym to sposób na zbudowanie odpowiednich warunków do przyjemnego wypoczynku, regeneracji sił lub spotkań towarzyskich. Często lampy potrafią wpływać na samopoczucie użytkowników wnętrza oraz ich kondycję zdrowotną. Dotyczy to również kwestii doświetlenia strefy w pobliżu telewizora. Jeśli bowiem regularnie ogląda się ulubione filmy lub programy wieczorową porą, można narazić się na nadmierne przemęczenie wzroku. Gdy w pobliżu ekranu zastosuje się odpowiednie oprawy oświetleniowe, wówczas można zadbać o swoje oczy, które znacznie mniej się męczą. A to potrafi ograniczyć ryzyko występowania wielu poważniejszych chorób wzroku w przyszłości.
Z drugiej strony wykorzystanie ciekawych produktów oświetleniowych pozwala uzyskać intrygujące efekty estetyczne, dopełniające całościową aranżację i wpisujące się w założenia danego pomysłu na przestrzeń.

Oświetlenie w kąciku telewizyjnym ‒ jakie oprawy wybrać?

Do doświetlenia telewizora można użyć różnych produktów, które oferuje choćby sklep z oświetleniem LightPlus. Ich rodzaj i wielkość należy oczywiście dopasować do formatu samego ekranu.

 

Jakie lampy wybrać? Najczęściej wykorzystuje się oprawy stojące. Mogą to być wysokie modele podłogowe lub kompaktowe rozwiązania stołowe, umieszczone na stoliku lub komodzie pod telewizorem. Innym konceptem jest użycie kinkietów. To praktyczne lampy ścienne, które umieszcza się po obu stronach ekranu, by równomiernie doświetlić przestrzeń, nie zabierając przy tym cennego miejsca. Sprawdza się to przede wszystkim w niewielkich salonach lub sypialniach. Zazwyczaj są to produkty zapewniające przyjemne dla oczu światło rozproszone, dostarczane przez osłony z mlecznobiałego szkła lub abażury tekstylne. Ciekawy efekt dają również produkty ścienne dające delikatne światło odbite – od drewnianych osłon lub samej ściany.

 

Co jeszcze da się wybrać? Innym wariantem bywają praktyczne taśmy LED. Przykleja się je bezpośrednio za ekranem telewizora. Przy ich pomocy tworzy się subtelne podświetlenie ekranu, które poprawia komfort dla wzroku i tworzy efektowną dekorację przestrzeni.

Nie tylko modne lampy, czyli jak wybrać źródła światła do oświetlenia telewizora w salonie lub sypialni?

Gdy dobiera się oświetlenie telewizora, warto zastanowić się nie tylko nad wyborem funkcjonalnych opraw, dopasowanych wizualnie do wnętrza i stylu aranżacji. Równie ważne są same żarówki i emitowane przez nie światło. Na co się zdecydować?

 

Kącik telewizyjny to przestrzeń o typowo rekreacyjnym charakterze. Dlatego najlepiej umieścić w niej produkty oświetleniowe, zapewniające przyjemne dla wzroku i uspokajające ciepło białe światło. Sprzyja ono wyciszeniu i relaksacji. Nie podrażnia również nadmiernie wzroku.
Optymalnym rozwiązaniem są produkty LED, występujące w niemal dowolnym natężeniu, temperaturze barwowej i kolorze. Niektóre modele pozwalają wręcz na modyfikację parametrów światła (LED RGB) lub zdalne sterowanie oświetleniem za pośrednictwem pilota, aplikacji mobilnej lub komend głosowych (inteligentne oświetlenie LED). To sposób na poprawę funkcjonalności przestrzeni, zapewnienie bezpiecznych warunków oraz optymalizację rachunków za prąd.

Praktyczne i dekoracyjne oświetlenie telewizora

Oświetlenie przestrzeni przy telewizorze zapewnia większy komfort podczas przyjemnego spędzania czasu z rodziną. To również sposób na zadbanie o własne zdrowie i samopoczucie. Warto zatem pomyśleć o doborze lamp już na etapie montowania ekranu – dla dobra własnego i bliskich.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ