Saturday, November 9, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak osłonić duże okna w salonie? 5 sprawdzonych sposobów

Jak osłonić duże okna w salonie? 5 sprawdzonych sposobów

Nieodzowne, gdy letnie słońce zacznie się dawać we znaki

Rolety okienne

fot. Adobe Stock

Duże okna, duży problem? Niekoniecznie! Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, wybierając rolety do większych przeszkleń

 

Mówimy nowoczesna architektura, myślimy duże okna… Wielkie przeszklenia doskonale sprawdzają się zwłaszcza w pokoju dziennym, wpuszczając do wnętrza mnóstwo naturalnego światła i sprawiając, że staje się ono jasne i przestronne. Pozwalają też obserwować otoczenie, nie ruszając się z domowego zacisza. Z drugiej strony mogą one również powodować pewne problemy, takie jak przegrzewanie się pomieszczeń ze względu na zbyt duże nasłonecznienie czy brak prywatności. Ze względu na swoje niestandardowe wymiary tego typu okna wymagają rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Przygotowaliśmy zatem zestawienie osłon okiennych odpowiednich dla okien panoramicznych i balkonowych.

Zasłony

Tradycyjne zasłony to jedna z najbardziej oczywistych i najprostszych opcji dla okien cechujących się ponadprzeciętnymi wymiarami czy niestandardowym kształtem. Zamiast dobierać je idealnie do rozmiaru otworu okiennego, tak jak w przypadku rolet, możemy bowiem pozwolić sobie na nieco większą swobodę i za ich pomocą zakryć przestrzeń sięgającą praktycznie od sufitu aż do podłogi. Szczególnie zasłony szyte na miarę mogą osiągać naprawdę imponujące rozmiary. Do wyboru mamy m.in. modele na kółkach, taśmach i żabkach. Zasłony możemy powiesić na karniszu, który stwarza wiele możliwości dekoracyjnych, jednak jeśli nasze okna sięgają bardzo wysoko, zdecydujmy się na bardziej dyskretne szyny sufitowe.

Rolety wolnowiszące

Rolety materiałowe z systemem wolnowiszącym montowane na ścianie lub suficie pozwalają zasłonić duże okna lub kilka wnęk jednocześnie. Ponadto można je wykorzystać do zakrycia drobnych niedoskonałości lub innych elementów, takich jak wywietrzniki. Ogólnie rzecz biorąc, są one dobrą opcją dla osób, które nie chcą ingerować w żaden sposób w konstrukcję okna. Dzięki lekkiemu mechanizmowi rolety te możemy zamówić w naprawdę dużych wymiarach, a szeroki wybór tkanin pozwala na perfekcyjne dopasowanie ich do naszego wystroju. System wolnowiszący można również zastosować w przypadku rolet dzień i noc. Montuje się je w podobny sposób, jednak dzięki podwójnej warstwie materiału składającego się z transparentnych i przyciemniających pasów pozwalają one jeszcze dokładniej kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła.

Rolety

fot. materiał Partnera

Rolety plisowane

W przeciwieństwie do rolet materiałowych tzw. plisy nie posiadają kasety ani rury nawojowej, a ich mechanizm opiera się na listwie dolnej i górnej. Są zatem smukłe, lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Doskonale sprawdzą się w przypadku okien o małej wnęce lub nieotwieranych. Rolety plisowane mogą być bowiem przymocowane do listwy przyszybowej lub do skrzydła okna, przylegając ściśle do szyby. Nowoczesne plisy posiadają także dwustronny system sterowania, który pozwala ustawić tkaninę na dowolnej wysokości i wraz ze zmianą położenia słońca w ciągu dnia precyzyjnie kontrolować dostęp światła. W przypadku bardzo wysokich lub trudno dostępnych okien można także zamówić dodatkowy drążek sterujący, który pozwala dosięgnąć uchwytu rolety w celu jej opuszczenia.

Rolety plisowane

fot. materiał Partnera

Rolety rzymskie

Są to prawdopodobnie najbardziej eleganckie z rolet. Ich estetyczny wygląd nie wyklucza jednak praktyczności. Dzięki mocnemu profilowi aluminiowemu stosowanemu w dobrej jakości modelach, który jest w stanie utrzymać ciężkie tkaniny, rolety rzymskie są produkowane także w większych rozmiarach. Warto zwrócić również uwagę na tkaniny welurowe i z nadrukiem, które mają szansę zostać odpowiednio wyeksponowane na dużym oknie. Sporym udogodnieniem jest także zastosowanie profilu na rzep, który umożliwia łatwe odpięcie tkaniny w celu jej uprania.

Żaluzje aluminiowe i drewniane

Nasza ostatnia propozycja sprawdzi się zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym, w zależności od tego, na jaki rodzaj osłon się zdecydujemy. O ile surowa estetyka żaluzji aluminiowych jest świetnym dopełnieniem dla loftowych i industrialnych aranżacji, o tyle eleganckie żaluzje drewniane nadają wnętrzu efekt ciepła i przytulności. W przypadku dużych okien zalecamy wybór lameli o szerokości 50 mm. Dzięki podwójnemu systemu sterowania składającego się z dwóch sznurków – jednego służącego do podnoszenia i opuszczania, drugiego do obracania listewek – pozwalają one bardzo precyzyjnie dozować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Aby zapewnić stabilną pozycję całej konstrukcji i zapobiec kołysaniu się żaluzji przy otwieraniu lub uchylaniu okna, można również wybrać prowadzenie boczne w postaci dwóch linek, które przechodzą przez lamele z obu stron. Ze względu na lekki materiał maksymalne wymiary żaluzji aluminiowych są zazwyczaj większe niż w przypadku modeli drewnianych. Ponieważ dobrze znoszą wilgoć, jest to również doskonały wybór do salonów z aneksem kuchennym.

 

Jak widać, właściciele dużych okien mają w czym wybierać i nie są skazani na brak ochrony przeciwsłonecznej. Rolety, zasłony i żaluzje mogą być zamocowane na wiele różnych sposobów i jeśli przeszklenia zajmują całą powierzchnię ściany, możemy zdecydować się na montaż na suficie lub w świetle szyby. Szukajmy przede wszystkim osłon na wymiar i pamiętajmy, aby sprawdzić, jaki zakres rozmiarów oferuje dany producent.

 

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ